Hastaneler Birleşiyor

Kadın doğum ve çocuk hastalıkları binasında hizmet veren tüm birimler Burdur Devlet Hastanesi merkez binasına taşınıyor

Hastaneler Birleşiyor
26 Eylül 2016 Pazartesi 02:55

İdari olarak 1,1,2010 tarihinde birleşen Burdur Devlet Hastanesi ve Burdur Kadın doğum ve Çocuk Hastalıkları binaları şimdi de fiziki olarak birleşiyor.
Kadın Doğum ve Çocuk Hatalıkları Hastanesi Tefenni yolu üzerindeki binadan Merkez Devlet Hastanesi binasına bütün birimleri ile taşınıyor.

Burdur Devlet Hastanesi başhekimi Uzm. Dr. Osman Aydın "Böylece kadın doğum ve çocuk hastalıkları binamız merkezdeki ana binamızdan yönetilmeye başlanmış ve tüm idari kadrolar azaltılmış, her türlü alım satım işlemleri merkezden yapılmaya başlanmıştır." Dedi.

2010 yılı Kasım ayında Devlet Hatanesinin Sağlık Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlendiğini ve binanın yeterli olduğu yolunda rapor verdiklerini bildiren Aydın "denetleme raporunda merkezdeki hastane binasının yeterli olduğu ve kadın doğum hastalıkları binasının merkezde toplanmasının hem Mali hemde hastane işleyişi açısından uygun olacağı Sağlık Bakanlığı tedavi hizmetlerine iletilmiş ve tarafımıza birleşme için gerekli altyapının hazırlanması tarafımıza tebliğ edildi." Dedi.

Merkez binamız ve Kadın doğum ve çocuk hastanemizdeki birimlerimiz dahil Sağlık bakanlığımızca Yatak doluluk oranları değerlendirilerek Burdur için 2011 yılı Ağustos ayı itibariyle 300 yataklı bir hastane öngörülmüştür diyen Aydın." Merkezdeki eski binamız 2009 yılı sonuna kadar 300 yatak kapasitesi ile hizmet verdi.. Merkezdeki yeni binamız ise 200 yataklı olarak 2010 yılı haziran ayında hizmete girdi. Kadın doğum ve çocuk hastalıkları binamız halen 42 çocuk, 20 kadın doğum yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. Merkezdeki Eski binamızı nitelikli 2 ve 3 kişilik odalardan oluşan içinde banyo ve tuvaleti olan odalara dönüştürülmeyi planlıyoruz. Bu dönüşüm sonrasında 300 yatak kapasitesinin yaklaşık 170 e düşecek böylece Merkez hastanemizde 200 + 170 = 370 yatak kapasitesi mevcut olacak" dedi.

Merkezdeki 200 yataklı yeni hastanenin hizmete açıldığı 2010 yılı haziran ayından itibaren ortalama % 50 nin altında bir yatak doluluk oranıyla kullanıldığını kaydeden Aydın "Yani içinde banyo tuvaleti, televizyonu, buzdolabı olan son derece modern 1 ve 2 kişilik odalarımızın yarısı boş kalmaktadır. Kadın doğum servisi yeni binanın 2. katına, Çocuk hastalıkları servisi ise yeni binanın 3. katına yerleştirilmesi planlanmıştır. Böylece hem kadın doğum hem de çocuk hastalarımız daha modern bir serviste hizmet alacaklardır. Kadın doğum ve çocuk hastalıkları binadaki ameliyathanede hepafiltre ve özel hava akımı sistemleri bulunmamaktadır. Kadın doğum hastaları merkez yeni binadaki ameliyathanede daha modern şartlar altında ameliyat edileceklerdir. İki ayrı hastanede hizmet vermek, personellerimiz çok daha geniş bir alana dağıldığından verimliliği azaltmaktadır. Birleşme ile hem sağlık personelimiz, hem temizlik personellerimiz, hem sekreterlik yapan personellerimiz daha verimli kullanılacaktır. Hastalarımız için de diğer kliniklerimizden ayrı olmak bazı problemleri beraberinde getirmektedir. Örneğin hastanede yatan bir kadın doğum hastasının da genel cerrahi, dahiliye, nöroloji v.b diğer branşlardan konsültasyonu gerekebilmekte, iki bina arasında 8 km olduğu için bu durumlar ciddi zaman kaybına neden olabilmektedir. Bu tür hastaların tomografi ve MR gibi birimlerimizize sevki de zaman kaybına neden olmaktadır. Birleşme ile klinikler arası bilgi alışverişi daha kısa zamanda hallolacak ve hastalarımız rahat edeceklerdir.

Hastanemizin birleşmesi için gerekli altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. 28 Eylül 2011 Çarşamba gününden itibaren Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Binasında hizmet veren tüm birimler Yeni Mahalledeki Merkez binamızda hizmet vermeye başlayacaktır." İfadelerini kullandı.
Haberler.Com 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.