Hangi süreler memurların kazanılmış hak aylığında değerlendirilir?

Doğum nedeniyle verilen aylıksız izin kıdem aylığında nasıl değerlendirilir?

Hangi süreler memurların kazanılmış hak aylığında değerlendirilir?
28 Mart 2016 Pazartesi 12:17

Bu yazımızda örneklerle memurların kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen süreleri izah etmeye çalışacağız.

Doğum nedeniyle verilen aylıksız izin kıdem aylığında nasıl değerlendirilir?

Doğum sebebiyle verilen aylıksız izin süreleri kazanılmış hak aylık derece ve kademe ile kıdem aylığında değerlendirilir mi?

Devlet Personel Başkanlığının internet sayfasında yer alan 15/07/2013 tarihli ve 11747 sayılı görüşe göre doğum sebebiyle verilen aylıksız izin sürelerinin memurun kazanılmış hak aylığında değerlendirileceğine ilişkin her hangi bir hükmün bulunmaması sebebiyle, emekliliğe esas hizmet süresinin hesabında değerlendirilmesi amacıyla borçlanılan söz konusu aylıksız izin sürelerinin ilgilinin kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesinin mümkün bulunmadığı belirtilmiştir.

Ancak, 6663 sayılı Kanunla 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesine ilave edilen; "108 inci maddenin (B) fıkrası uyarınca kullanılan aylıksız izin süreleri, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir." hükmü gereğince doğum nedeniyle kullanılan aylıksız izin süreleri kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde dikkate alınmaktadır. Kazanılmış hak aylığında değerlendirilen süreler kıdem aylığında dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla DPB, internet sitesinde yer alan güncel olmayan görüşü yeniden gözden geçirerek kaldırmalıdır ya da güncellemelidir. Nitekim bazı görüşlerine mülga ibaresi koyarak ilgilileri uyarmaktadır.

Bu haktan kimler yararlanır?

657 sayılı kanunun 108 inci maddesinde; Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilmektedir.

Bu madde ile 36 ncı madde birlikte dikkate alındığında doğum yapan memurun veya eşin doğum yapan memurun aylıksız izin kullanması halinde kullandığı izin süreleri kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde dikkate alınmaktadır.

Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce (10 Şubat 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi) aylıksız izne ayrılanların durumlarında bir değişiklik olmayacaktır. Yani, bu kanunun yürürlük tarihinden sonra aylıksız izne ayrılacak olanlar lehine bir durum olacak, eskiler için yeni bir durum ortaya çıkarmayacaktır.

Bu süreler emeklilikte dikkate alınır mı?

Doğum nedeniyle kullanılan aylıksız izin süreleri kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde dikkate alınırken emekliliğe esas hizmetin tespitinde borçlanma yapılmadan dikkate alınmaz. Nasıl ki askerlik süreleri de kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde dikkate alınmakla birlikte borçlanma yapılmadan emekliliğe esas hizmetin tespitinde dikkate alınmaz aynı durum doğum nedeniyle kullanılan aylıksız için de geçerlidir.

Ahmet Ünlü

YAZI'NIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.