Hangi İlimizde Ölüm Belgelerini Doktor Değil,Sağlık Personelleri Verecek?

Hangi İlimizde Ölüm Belgelerini Doktor Değil,Sağlık Personelleri Verecek?

Hangi İlimizde Ölüm Belgelerini Doktor Değil,Sağlık Personelleri Verecek?
15 Haziran 2016 Çarşamba 16:57

 Hangi İlimizde Ölüm Belgelerini Doktor Değil,Sağlık Personelleri Verecek?

Tekirdağ SAĞLIK-SEN Şube Başkanı Hamza ÖKSÜZ yapmış olduğu yazılı basın açıklaması ile danıştayın aile hekimliği kanununda olmaması sebebiyle defin belgesi düzenleme işlemlerinin aile hekimlerine(haklı olarak)yaptırılamayacağına karar vermesi nedeniyle İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğünce bu işlemin TSM hekimleriyle birlikte hekim dışı sağlık personellerine yaptırılma kararı almasına isyan etti.

Açıklamasında ÖKSÜZ'5093 sayılı Belediye Kanununda defin ve mezarlıklar Belediyenin görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.Ayrıca 19/10/2010 tarihli ve 27467 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 'Mezarlık Yerlerinin İnşaası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hk.Yönetmelik'çerçevesinde yürütülmektedir(olması gereken uygulama). Fakat belediye ile Halk Sağlığı Müdürlüğünce resmi yazışmalar yapılmasına rağmen tabip yetersizliği veya olmayışı bahane edilerek asıl iş sahibi belediyeler tarafından yapılmamaktadır.Hali hazırda İl genelinde Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 tabip için hizmet satın almasıyla bu iş çözülür.

Asıl İşin Sahibi Belediyelerdir

Tamamı ile belediyeler sorumluluğunda olan defin işlemleri ülkemizde kanunda olmamasına rağmen aile hekimlerine yaptırılmakta idi.Bu konuyla ilgili üç senedir devam eden dava 28.01.2016 tarihinde Danıştayca haklı olarak aile hekimleri lehine sonuçlandı.

Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarının Konuyla İlgili B Planları Yok

Üç yıldır devam etmekte olan dava süreci boyunca gerek Sağlık gerekse İçişleri Bakanlıklarının bu konuya dair başka bir çözüm üretmedikleri aşikardır.28.01.2016 taarihinde karar sonuçlanıyor,26.05.2016 tarihinde Sağlık Bakanlığına tebliğ ediliyor ve ileride yaşanabilecek kaosun çözümü konusunda bakanlıkça en ufak bir işlem yapılmayı bırakın,Halk Sağlığı Kurumu tarafından Halk Sağlığı Müdürlüklerine konuyla ilgili resmi bir yazı dahi yazılmayıp email atılarak aile hekimlerine artık defin nöbeti yazmayın kısacası başınızın çaresine bakın denilmiştir.

Halk Sağlığı Müdürlüğü, Çalışanlarını Yetkisi Dışında İş Yapmaya Zorlamaktadır

Geldiğimiz son noktada İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğü mesai içinde TSM hekimi mesai sonrası hekim dışı sağlık personellerinin defin belgesini düzenlemesini, yaklaşan bayram sürecinde de tam gün olarak hekim dışı sağlık personellerimizin defin nöbetlerine yazılmasını istemektedir.

Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri kanuni dayanak olarak 1930 yılında tam 86 yıl önceki umumi hıfzısıhha  kanunu madde 219 'tabip bulunmayan yerlerde ölülerin muayeneleri küçük sıhhat memurları veya bu iş için yetiştirilmiş veya tavzif edilmiş memurin tarafından icra ve ruhsatnameleri verilir' ibaresiyle yaptırabileceğini düşünmektedir.SAĞLIK-SEN olarak bizde diyoruzki küçük sıhhat memuru diye bir meslek grubumuzun olmadığı 21.yy.T.C.Sağlık Bakanlığımızda hekim dışı sağlık personellerimizin görev ve yetkileri arasında defin raporu vermek gibi bir sorumluluğu yoktur ve hiçbir devlet memuruna idarece görev ve yetkileri dışında bir görev verilemez. Hekim dışı sağlık personeli ölüm nedenine,olmayan hangi yetki ile ne yazacaklar?

Ölülerimiz Ortada Kalmasın!

24 Haziran 2016 tarihinde başlatılmak istenen;kanuna ve vicdanlara aykırı,görev yetki ve sorumluluk dışı uygulamanın yapılamayacağını tekrar ediyor ve bu on günlük süreçte gerek Sağlık Bakanlığı yetkililerini gerekse asıl işin sahibi belediyelerin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığını göreve davet ediyoruz.İçişleri Bakanlığımızın belediyelere uygulayacağı yaptırımla bu sorunun tamamı ile ülkemizin gündeminden çıkartabileceğini düşünüyorum zira defin belgesi olmadan cenaze defnetmek ayrı bir suçtur'dedi.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.