HANGİ ÇOCUKLAR AİLE YARDIMI ÖDENEĞİNE MÜSTEHAK SAYILIYOR?

HANGİ ÇOCUKLAR AİLE YARDIMI ÖDENEĞİNE MÜSTEHAK SAYILIYOR?

HANGİ ÇOCUKLAR AİLE YARDIMI ÖDENEĞİNE MÜSTEHAK SAYILIYOR?
02 Temmuz 2017 Pazar 17:58

Kamu görevlileri hakkında asgari geçim indirimi uygulanmasında, çocuklarından dolayı aile yardımı ve ölüm yardımı ödenmesinde, indirime/ödemeye konu çocuğun “aile yardımı ödeneğine müstehak” olup olmaması önem taşımaktadır.

Hangi çocukların aile yardımına müstehak sayılacağıyla ilgili olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda çeşitli hükümler yer almakta ve asgari geçim indirimi uygulamalarına ilişkin belirlemelerde de aile yardımı ödeneği uygulamasıyla benzerlikler kurulduğu görülmektedir.

Bu itibarla, Devlet memurlarının çocuklarından dolayı; aile yardımı ödeneğinden, asgari geçim indiriminden ve ölüm yardımından yararlanabilmeleri için çocukların bazı şartlara sahip olması gerektiğini ve gerekli şartları taşıyan çocukların da “aile yardımı ödeneğine müstehak çocuk” kavramı ile ifade edilebileceğini değerlendirmekteyiz.

Öte yandan, aile yardımının ve ölüm yardımının yapılmasında çocuk sayısına ilişkin sınırlama bulunmazken, asgari geçim indirimi uygulamasında en çok 5 çocuk (eşi çalışmayanlar için en çok 3 çocuk) sınırlaması vardır.

Aile yardımı, ölüm yardımı ve asgari geçim indirimi kapsamındaki çocuklar

Öz, üvey (geçimini sağladığı) ve evlat edindiği çocukları ile torunlarından (ana ve babasını kaybetmiş olan) dolayı, Devlet memurları asgari geçim indirimi ile aile ve ölüm yardımı uygulamalarından yararlanabilmektedir.

Devlet memurlarının, çocuklarından dolayı bu uygulamalardan yararlanabilmesi için, çocukların aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekir:

**Kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan 18 yaşını doldurmamış çocuk.

**Kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan bekar erkek çocuklardan, öğrenimlerine devam etmekte olup 25 yaşını doldurmamış çocuk.

**Kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan bekar erkek çocuklardan 25 yaşını doldurmuş olmakla birlikte çalışamayacak derecede malûl oldukları resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilmiş çocuk.

**Kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan bekar kız çocuk.

Öte yandan, yukarıdaki şartları taşıdıkları için aile yardımı, ölüm yardımı ve asgari geçim indirimi uygulaması kapsamında olanların;

-Öğrenim yaparken tatil devresinde çalışıyor olması,

-Eşi ölen memurun çocuklarına yetim aylığı bağlanmış olması,

-Devlet tarafından okutuluyor veya eğitim bursu alıyor olması,

bu çocukların kapsamdan çıkmasına neden olmazMemurunyeri.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.