Hangi Çocuk Ne Kadar Geçim İndirimi Sağlar

HANGİ ÇOCUKLARDAN DOLAYI ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNDEN YARARLANILIR?

Hangi Çocuk Ne Kadar Geçim İndirimi Sağlar
02 Şubat 2016 Salı 09:00

Çalışanların aylıklarından kesilen gelir vergisinden, eş ve çocuk durumları itibariyle değişen tutarlarda “asgari geçim indirimi” yapılmakta ve bu durum ilgililerin aylık net maaşında artışa neden olmaktadır.


 
Çocuk nedeniyle asgari geçim indiriminden yararlanmada, çocukların bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Öte yandan, eşinden dolayı asgari geçim indirimi uygulananlar en çok 3 çocuk için, uygulanmayanlar ise en çok 5 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedirler.

Çocuklardan dolayı asgari geçim indirimi

Çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanabilmek için çocukların bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan çocuklardan;

-18 yaşını doldurmamış olanlar,

-Öğrenimlerine devam eden erkek (bekar) çocuklardan 25 yaşını doldurmamış olanlar,

-25 yaşını doldurmuş olmakla birlikte çalışamayacak derecede malûl oldukları resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilmiş erkek (bekar) çocuklar,

-Bekar kız çocukları

için asgari geçim indiriminden yararlanılabilir.

Anne ve babasını kaybetmiş torunlar da yukarıda sayılan kapsamda değerlendirilir.

Çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya ilişkin bazı hususlar

Öğrenim yapan çocukların tatil devresinde çalışıyor olması, bu çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

Çocukların yetim aylığı alıyor olması, bu çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

Çocukların Devlet tarafından okutuluyor olması veya eğitim bursu alıyor olması, çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

İlgili personel tarafından geçimi sağlanan çocuğun üvey olması, çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

Eşlerin ikisinin de çalışıyor olması halinde, çocuk için asgari geçim indirimi baba hakkında uygulanır. (ancak, baba hakkında çocuktan dolayı asgari geçim indirimi uygulanmadığına dair alınacak belgenin annenin kurumuna ibraz edilmesi durumunda, annenin bu çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabileceğini düşünmekteyiz.)

Boşanma veya ayrılık hallinde, çocuğun nafakasını sağlayan taraf asgari geçim indiriminden yararlanır. Çocuğun bırakıldığı eş çalışmıyorsa, çalışan diğer eşin çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanması mümkündür.

Çocuk için asgari geçim indirimi tutarları

Asgarî Geçim İndirimi tutarları; takvim yılı başında geçerli olan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının belli oranları şeklinde belirlenmekte olup, 2016 yılında uygulanacak Asgari Geçim İndiriminin en yüksek tutarı ise 209,99 TL’dir.

2016 yılı için geçerli olan belirlemelere göre;

-1. çocuk için; 18,52 TL

-2. çocuk için; 18,52 TL

-3. çocuk için; 24,72 TL

olmak üzere, 3 çocuk nedeniyle toplam en çok 61,76 TL tutarında asgari geçim indiriminden yararlanılabilecektir. Ayrıca, ilgili personelin eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmıyor olması durumunda;

-4. çocuk için; 12,35 TL

-5. çocuk için; 12,35 TL

olmak üzere, 5 çocuk nedeniyle toplam en çok 86,46 TL tutarında asgari geçim indiriminden yararlanılabilecektir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.