Haber7.com'la ilgili skandal karar

Haber7.com'la ilgili skandal karar

Haber7.com'la ilgili skandal karar

BTK yayınladığı bir haberden dolayı ilgili URL'ye değil de Haber7 sitesine tümden erişimi engelledi

BTK yayınladığı bir haberden dolayı ilgili URL'ye değil de Haber7 sitesine tümden erişimi engelledi.

HUKUKSUZ KARAR DÜZELTİLDİ

Şu andaki düzenlemede URL dediğimiz, sadece ilgili içeriğin bulunduğu sayfaya bir engelleme söz konusu olması gerekirken Haber7.com sitesinin tamamına erişim engeli getirildi.

İtirazlar sonucu kısa süre sonra kararı veren mahkeme kanuna aykırı kararla ilgili düzeltmesini yapıp BTK'ya karar düzeltmesini gönderdi. BTK'ya gönderilen düzeltme yazısı sonrası erişim engeli kaldırılmış oldu.BAKAN ELVAN, SİTENİN KAPATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL DEMİŞTİ

Yeni düzenlemede herhangi bir sansürün söz konusu olmadığını ifade eden Bakan Elvan, "Yeni uygulama kişisel hakların ve özel hayatın gizliliğinin korunmasını amaçlıyor. Özel hayatın ihlal edilmesi durumunda veya bu hakkınızı çiğneyen herhangi bir yazı, fotoğraf ve görüntü söz konusu olduğu zaman bu yeni düzenlemeyle yine erişim ve içerik sağlayıcısına başvuruyorsunuz.

Aynı anda iki gün beklemeden mahkemeye de başvuruyorsunuz. Mahkeme hiçbir duruşma yapmadan 24 saat içerisinde sizinle ilgili kararı vermek zorunda. Yargı yayının kaldırılmasını isterse karar doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliğine gidecek. Tüm erişim sağlayıcıları bu Birliğin üyesi olacak. Erişim Sağlayıcıları Birliğine gidecek ve bu karar 4 saat içerisinde Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından tüm erişim sağlayıcılarına bildirilecek ve uygulamaya geçecek. Dolayısıyla, kişilik haklarına yönelik bir hafta bekleme yerine, mahkeme kararıyla siz 28 saat içerisinde o yayını engelleme imkanına kavuşmuş oluyorsunuz.

Daha önceki sistemde içeriğin çıkarılması söz konusuydu, ama bu sistemde sadece ilgili sayfaya engelleme konuluyor yani internet sitesini kapatma gibi bir durum söz konusu değil. Eski sistem devam etseydi internet sitesinin kapatılması gerekiyordu. Özellikle işte sansür uygulanıyor, internete sansür uygulanıyor şeklinde ifade de bulunanlara söylüyorum bunu, şu andaki mevcut düzenleme de kalsaydık mahkeme geçmişte bu yaşandı YouTube kapatılsın dendi doğru mu? Yani bu yaşandı. Şu andaki düzenlemede URL dediğimiz, sadece ilgili içeriğin bulunduğu sayfaya bir engelleme söz konusu oluyor. Geçmişte engelleme yoktu, içeriğin çıkarılması vardı. Siz içeriğin çıkarılmasını da hiçbir şekilde kontrol edemiyordunuz ve etmeniz de zaten mümkün değil." diye konuştu.

Kaynak : Memurlar.Net
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması