Güvenlik sertifikası nasıl alınır

Güvenlik sertifikası nasıl alınır
10 Kasım 2017 Cuma 17:59

Özel güvenlik görevlisi mesleği, bir çok yerde çalışma imkanı olan ve her geçen gün önemi artan bir meslektir. Ülkemizde sürekli olarak artan nüfusun, güvenlik ihtiyacını kolluk kuvvetlerinin tek başına karşılaması mümkün değildir. Bu nedenle 2000 yılından sonra özel sektör eliyle yeni bir istihdam alanı oluşturulmuştur. Yaratılan bu istihdam kapısı ile birlikte toplumdaki genel güvenlik problemi büyük ölçüde azalırken, oluşabilecek yeni suçların da önüne geçilmesi sağlanmıştır. Peki bu mesleği yapmanın en önemli şartı olan, özel güvenlik sertifikası nasıl alınır? Üzerinden yazımıza başlayalım. Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır? Özel Güvenlik Sertikası: Kamusal yetki ve alan dışında kişileri, kurumları veya varlıkları korumak ve güvenlik hizmetini yerine getirebilmek için verilen resmi bir belgedir. Bu anlamda mesire yeri, park, bahçe, sahiller gibi yerler ile kamuya açık olmakla beraber festival ve benzeri etkinliklerde özel veya tüzel kişilerce kiralanarak kullanıma açılan alanlar ile belediyelerce işgaliye ücreti alınan veya kuyumcular çarşısı gibi para ve emtianın yoğun olduğu yerler için istenilen izin talepleri değerlendirilerek özel güvenlik hizmeti kabul edilmektedir. Aynı zamanda sitelerde, alışveriş merkezlerinde, büyük iş merkezlerinde, sanayi bölgelerinde ve havalimanlarında da özel güvenlik hizmeti verilebilmektedir. Özel güvenlik sertifikası, silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrılmakta ve alınma şartları açısından değişiklik göstermektedir.

Sertifika alabilmek için şartlar: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Silahsız sertifika alabilmek için, en az ilköğretim mezunu veya ortaokul mezunu olmak ve 18 yaşını tamamlamış olmak. Silahlı sertifika alabilmek için, en az lise ve dengi okuldan mezun olmak ve 21 yaşını tamamlamış olmak. Taksirli suçlar dışında, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezası olmamak. Fetö, PKK, PYD gibi terör örgütleriyle herhangi bir bağlantı içine girmemiş olmak. Kamusal haklardan yararlanma yasaklı olmamak. Özel güvenlik olmaya engel durumu olmamak. Akıl hastalığı, akıl bozukluğu, engelli, aksayarak yürüme gibi durumu olmamak. Özel Güvenlik sertifikası almak için belirtilen belgelere sahip olmak.

Kurs eğitimi ve başarı sınavı: Özel güvenlik sertifikası almak isteyenler, başvuru kayıt zamanında bulundukları ilde bu sertifikayı veren kuruluşlara başvuru yapmak zorundadır. Bu kurslarda 120 saat sürecek bir programla silahlı ve 100 saat sürecek bir programla da silahsız sertifika eğitimi verilecektir. Adaylar kurs eğitimi sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından belirli tarihlerde yapılacak olan sınava tabi olacaktır. Bu sınav kursta verilen eğitim kapsamından olacak 100 sorudan oluşmaktadır. Sınavda başarısız olan adaylar tekrar eğitim kursuna katılmaksızın, üç kez daha sınava katılabilirler. Yazılı bu sınav dışında silahlı özel güvenlik sertifikası almak isteyenler, bir de poligonda atış sınavı geçmelidir. Bu sınavda 25 mermilik atışta 15 isabetli atış yapılmalıdır. Sınavı başarıyla geçen adayların özel güvenlik sertifikası sahibi olmaya hak kazanır. Sınavı kazanan adaylar kimlik kartı alabilmek için ikamet ettikleri İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne istenilen belgelerle birlikte müracaat etmelidir. Bu adaylara, kimlik kartları valilik tarafından gönderilir.

Özel güvenlik sertifikası alan kişiler, her beş yılda bir 60 dersten oluşan yenileme eğitim programına ve sertifika yenileme sınavına katılmak zorundadır. Özel Güvenlik Sertifikası Almak Ücretli Midir? Silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikası almak ücrete tabidir. Bu ücret gidilen kurs ve ile göre değişiklik göstermekle birlikte, 2017 yılı için ortalama "silahlı bir sertifika ücreti 600-650 TL civarında" iken, silahsız bir sertifika için kurs ücreti 400-450 TL civarındadır. Kurslar, her 5 yılda yenilenmesi gereken sertifika içinde ücret almaktadır. Kurslar, sertifika yenileme ücretini ortalama olarak, silahlı da 400 TL, silahsız da ise 300 TL olarak belirlenmiştir. Silahlı eğitim sertifikası almak için girilen atış poligon ücreti de 2017 yılı için 60 TL'dir. Son olarak "özel güvenlik kimlik harcı her yerde 520 TL" olarak alınmaktadır. Özel Güvenlik Görevlisi Çalışma Şartları Nasıldır? Özel Güvelik Görevlileri yukarıda da belirtildiği üzere bir çok yerde çalışabilir. Bu nedenle, her birini sıralamak yerine çalışma şartları ve özlük hakları üzerinden konuşmak daha yerinde olacaktır. Özel güvenlik görevlilerinin aldıkları maaş çalıştıkları firma ve kuruma göre değişklik göstermektedir. En düşük maaş asgari ücrete tekabül ederken, en yüksek maaş alan ÖGG'ler 3.500 TL maaş almaktadır. Mesai dışında çalıştırılmaları durumunda saat üzerinden mesai ücreti alınmaktadır. Çalışma saatlerinde genel olarak vardiya sistemi uygulanmaktadır. Vardiyalar çalışılan firma ve kuruma göre iki veya üç vardiya şeklinde olmaktadır. Günlük 8 saat Pazar günü hariç, haftalık 45 saat, 12 saat çalışma 24 saat dinlenme gibi firmalarda farklı çalışma şartları söz konusu olabilmektedir. Servis ve yemek ihtiyacı taşeron firma tarafından karşılanmaktadır. Silahlı sertifikası olanların çalışma alanları daha geniştir. Bankalar, kamu kurum ve kuruluşları, özel korumaya tabi alanlar gibi yerlerde yalnıza silahlı güvenlik görevlileri çalışabilmektedir. Yıllık izin, analık izni, babalık izni, süt izni, ücretsiz izin, ölüm izni, hastalık raporu gibi izinler diğer özel sektör çalışanları ile aynıdır. İş kanununda yer alan maddeler ve belirlenen izin süreleri Özel Güvenlik Görevlileri içinde aynı şekilde uygulanmaktadır.

2017 Özel Güvenlik Kartı Ücreti Kaç TL? Özel Güvenlik Kimlik Kartı ...

https://www.personelsaglikhaber.net/.../2017-ozel-guvenlik-karti-ucreti-kac-tl-ozel-gu...

13 Mar 2017 - Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nereden ve Nasıl Alınır ... olmak kaydıyla silahlı özel güvenlik sertifikası ve özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alabilir.

ÖGG Kimlik Kartı Randevu - Güvenlik Kimlik Kartı Ne Kadar Zamanda ...

https://www.personelsaglikhaber.net/.../ogg-kimlik-karti-randevu-guvenlik-kimlik-kar...

22 Eyl 2017 - Silahsız özel güvenlik sertifikası ve/veya kimlik kartı alanlar, silahlı özel ... #Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır? #Özel Güvenlik Kartı ...

Güvenlik Sertifikası Sorunu Çözüldü – Nebi Garcı Arama Sonuçları ...

www.personelsaglikhaber.net/?m=arama&q=Güvenlik+Sertifikası+Sorunu+Çözüldü...

Güvenlik Sertifikası Sorunu Çözüldü – Nebi Garcı Arama Sonuçları ... Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nereden ve Nasıl Alınır? Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.