Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum

Yönetim ne demek yönetici ne demek. Yönetmek demek üstten gelen evrakları sevk edip, astlardan gelen evrakları imzalamak mıdır. Yönetim demek yoksa sorumluluk almak mı demektir. Birlikte çalıştığınız isimler ile ekip olamadıysanız, nasıl yönetebilirsiniz.

Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum

Gelen yazıları sorumluluk almayacak şekilde sevk edip, sehven yapılan bir hatada oluşturduğunuz ekipin arkasında durmuyorsanız o zaman kuruma ve size  ne kadar aidiyet duyulmasını beklersiniz.Ekip olmak demek ramazan da birlikte oruç açıp, kutlamalara katılmak mı demek. Neden kurumlara yönetici atanır ve yetki verilir. İş ve işlemlerin tam, eksiksiz ve doğru yapılmasını sağlamak için. Yönetici kurduğu ekibin çalışmalarını denetlemekten yükümlü ve sorumludur. Zaten o işin başına atanırken bilmiyor mu? Kaç personel ile kaç bin metrekarede hizmet vereceğini.  Yoksa kurumlara yönetici atamanın mantığı insanların bir odası olsun, kapısında 3 sekreteri olsun, güvenlik görevlisi olsun, çaycısı olsun diye değildir. İstediği elemanı geçici görevle görevlendirsin, işine gelmeyenin talebini ise ihtiyacım yok diye reddetsin. Haber vererek kurumlara gitsin boy boy fotograflarını sosyal medyada paylaşsın diye değildir. Yazdığı yazının akıbetini merak etsin diye atanır yönetici. Ben bu yazıyı yazdım, kendimi kurtardım gerisi beni lgilendirmez demek için değil. Kurum sana o makam arabasını, şöförü ve daha bir çok olanagı iş ve işlemlerin doğru yapılmasını sağlaman için veriyor. Soruşturmada benim haberim yok, görmedim, duymadım,bilmiyorum, ben tüm bu işlere nasıl yetişebilirim,her işi benim bilmem mümkün değil diyorsan o yöneticilik koltuğunu meşgul etme. Dedik ya bu imkanlar sana sosyal medyada boy boy fotograf çektir, misafirleini ağırla diye verilmiyor.Hoş insana sorulmaz mı bu ekibi kim oluşturdu. Neden bu isimlere bu makamlar verildi diye. Bu insanların atanmasını sağlayan kim diye. O yapmış ben bilmiyorum demek seni ne bu dünyada vebalden nede ahiretteki vebalden kurtarır. Sonuçta bu atamaları sen yaptırdın. Sen değil miydin benim ekibim, ben kurdum, başarılı, kaliteli çalışamlara imza atacağız diye demeç veren. Yönetici  kantindeki malzemenin satış fiyatının uygunluğundan, tuvaletin kaç kez temizlendiğine kadar bilmiyorsa yöneticilik yapmamalıdır. Bu dünyada imzam yok, ben yazı ile kendimi kurtardım diye düşünebilirsinde.Ahiretteki terazi hasaasdır. Orda tanıdık, eş dost, köylü, hısım,akraba, fayda etmez.  Orda liyakat ile yapmadığın her görevlendirme için hesap ayrı sorulur. Yani atmasını yaptırdığın her isim için ayrı hesap verirsin. Ama o istedi, falanca istedi seni kurtarmaz azizim. Sen sen ol akşam yastığa başını koyunca,vicdanınla baş başa kalınca rahat ol. Şimdi kendine yapamadığın açıklamayı ilahi huzurda hiç yapmazsın. Ahiret te hesap incedir. Bak Koca Sultan Süleyman'daki hassasiyete,bir de kendindeki eğoya. Personeline selma vermemek  için hani kırk takla atıyorsun ya, hani bazı personeli de kapıda karşılıyorsun ya, Allah biliyor azizim.

Süleyman’dan Hakkın Alır Karınca

Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemi… Avrupa’yı titreten, karşısına çıkmaya cesaret edilemeyen üç kıtanın hükümdarı Batılıların da dediği gibi Muhteşem Süleyman… Siyasetiyle, merhametiyle, zekâsıyla, gücüyle, kudretiyle, şairliğiyle Kanûnî Sultan Süleyman… Ömrü fetihlerle geçen ve seferdeyken vefat eden büyük hükümdar nadir bulunduğu sarayında...

Kanûnî, devlet işlerinden yorulunca nefeslenmek için saray bahçesinde gezinmeye çıkardı. Dedesi Fatih’in yadigârı Topkapı Saray’ında gezindiği güzel bir gündü. Saray bahçesinde başta kendi elleriyle de diktiği ağaçlar olmak üzere bahçeyi kontrol eder; ağaçları, kuşları ve denizi seyre dalardı.

Dünya siyasetini en ince ayrıntısına kadar bilen, inceleyen bir hükümdardı. Bahçedeki bazı ağaçların yapraklarında zararlı bir şeyler olduğunu da fark edecek kadar da dikkatli biriydi. Ağaçlara yaklaştı ve baktı… Ağaçlardan birinin karıncalar tarafından sarıldığını ve engel olunmazsa ağacın çürüyeceğini gördü.

İlk olarak hepimizin aklına gelen şeyi yapmayı düşündü. İlaçlamayı… Böylece ağaç karıncalardan kurtulacaktı. Ama hepimizin çok da yapamadığı bir şeyi de düşündü… Her zaman vereceği kararları ve sonuçları iyi düşünen merhametli ve zeki bir hükümdardı. Karıncalar da can taşıyordu ve bunun bir vebali vardı.Durumu en yetkili kişiye hocası ve aynı zamanda şeyhülislamı olan Ebussuud Efendi’ye sormaya karar verdi. Konuyu hocasına Ebussuud Efendi’ye danışacaktı. Hocasının makamına gitti ve orada onu göremedi. Bunun üzerine rahlenin üzerinde bulunan kâğıda bir şeyler yazıp çıktı.

Daha sonra Ebussuud Efendi makamına gelince rahlenin üzerinde yazılı kâğıdı gördü. Şeyhülislam Efendi de aynı şekilde kâğıda bir şeyler yazıp rahleye bıraktı. Biraz sonra geri gelen hükümdar yine hocasını göremedi; ama cevap verilmişti. Bıraktığı kâğıda baktı…

Kâğıtta neler mi yazıyordu? Büyük devlet olmanın, büyük hükümdar olmanın, büyük şeyhülislam olmanın sözü yazılıydı. Kanûnî, hocasına bir beyit yazmış ve sormuştu:

“Dirahta ger ziyan etse karınca

Günah var mıdır anı kırınca?”

Şeyhülislam Ebussuud Efendi de bu soruyu aynı şekilde bir beyitle cevaplamıştı:

“Yarın Hakk’ın divanına varınca

Süleymân’dan hakkın alır karınca”

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 08:04YORUM EKLE
YORUMLAR
DURUGÖRÜ
DURUGÖRÜ - 3 hafta Önce

GÜZEL YAZI,KURUMLARIN TAM BİR ÖZETİ ÇIKARILMIŞ.ESKİDEN BİR MÜDÜR YARDIMCISININ KARŞISINA BESMELE İLE ÇIKILIRDI,ŞİMDİ ALAYINI DA TAKAN YOK. LİYAKATSİZLİK BÖYLE BİR ŞEY. HERKES PARA KAZANMAK İÇİN PARTİDEN TORPİL PEŞİNDE,PARTİSİ DE GİDİP SENDİKADAN REFERANS SORUYOR,BİZİM ADAMDIR DENİYOR,AL SANA KADRO.HER YERİ BÖYLE VICIK VICIK YAPTILAR.ÇARE,KEMİK GİBİ DİRAYETLİ ÜLKÜCÜLERE SAHİP ÇIKMAKTAN GEÇİYOR.

KİFAYETSİZİM
KİFAYETSİZİM - 3 hafta Önce

İyi hoş da yönetici olarak atananları ve şu andaki iş başında olanları biz mi atadık.Bazı şeyleri tarihi vecibelerle süslemek kolay. Ne diyoruz hep birlikte:
1-Sözleşmeli statü kalkmalı
2-Yönetici hizmet ve eğitim durumuna göre yani liyakate göre atanmalı
3-Alt kademedekilerin önü kesilmemeli onlarda geleceğin yöneticisi olacakmış gibi sistemler konmalı
Peki biz sistemden ne anladık?
1-Karne ve performans anladık ve alakasız kişileri kazandırdırdık
2-İşinde uzman olmuş ve eğitimli personeli elimizin tersiyle ittik küstürdük
3-3600 ek gösterge de bile belli sınıfları zikredip diğerlerini amele gördük
3-Layik olmayan yerlere acemileri yönetici yapıp ek ödeme yönergeleriyle bir takım naneler karıştırdık.
Şimdi bunlar varken tutup tarihten edebiyat yapmanın hoş görünmenin bir anlamı varmı?

VATANDAŞ
VATANDAŞ - 2 hafta Önce

ŞU ANKİ DURUMU AÇIK VE NET ANLATAN GÜZEL BİR YAZI.

mehmet02
mehmet02 - 3 hafta Önce

YETKİLİ SENDİKA Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum ölü taklidi yapıyor.
Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır..on dört yıl oldu bir gelişme bir açıklama yok.

Mehmet
Mehmet - 2 hafta Önce

InşAllah yeni bakanımızdan üst kademeleri değiştirdiği gibi illere de bir an once el atmasını bekliyoruz..eğer seçimler bekleniyorsa hizmetteki düşüş devam edecektir..il müdürleri değişmelidir..mevcutlardan kalacaklar da olacaktır..ama müdürler kendi ekiplerini olusturmalidirlar..illerin görüşü ve bakanlığın onayı alınmalıdır..Müdür başka başkanlıklar farklı telden çalıyorsa hesap ta veremezler hizmet te..olan alttaki çalışana ve vatandaşa olur..hayırlı haberler bekliyoruz insaAllah

sıkıntı yok
sıkıntı yok - 2 hafta Önce

torpili olanlara; başkan, başkan yrd adı altında 15000-20000 tl para verebiliyor musun gerisi hikaye

sağlıkcı
sağlıkcı - 2 hafta Önce

değişse ne değişecek yeni gelende torpille gelmeyecekmi ekibinide torpillilerden kurmayacakmı önemli yerlerden aradılar bunu şurada çalıştıralım demiyecekmi
anlamadığımız aynı maaşla kadrolu çalıştırdığın başhekimi başhemşireyi müdürü daha çok para vererek niye sözleşme yapılır bu nasıl mantık

yorgun
yorgun - 1 hafta Önce

GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması