Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavı Ne oldu?

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI NE OLDU?

Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavı Ne oldu?
28 Kasım 2016 Pazartesi 14:04

Bilindiği üzere; Sağlık Bakanlığı personeli için 12.02.2017 tarihinde yapılması planlanan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı 24.10.2016 tarihinde iptal edilmiştir. 

Aslında sınavın iptal edilmeden 22/10/2016 tarihinde genel yönetmelikte yapılan değişiklikler dikkate alınarak sürecin devam ettirilebileceğini düşünmekteydik ama Bakanlığın bürokrat ve idarecileri için sınavın iptal edilmesi daha kolaylarına gelmiş olacak ki sınavla ilgili olarak alelacele iptal kararı verildi.  

Maalesef artık olan olmuş sınav iptal edilmiştir, bunları konuşmanın bir anlamı yoktur ancak burada asıl anlatmak istediğimiz ise sınavın yapılması konusunda Bakanlığın bürokratları veidarecilerinin (istisnalar sözümüze alınmasın) isteksiz davranması ve işleri yavaştan almasıdır.   

Sağlık Bakanı Sayın Recep AKDAĞ, 26 Ekim 2016 tarihinde katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen “Görevde yükselme sınavını neden iptal ettiniz, ne zaman tekrarlanacak?” sorusuna “Teknik bir sebeple oldu bu iptal. Yeniden yapacağız. Şöyle bir planlama yaptık. Görevde yükselmelere ve unvan değişikliklerine bir mülakat getireceğiz. Devlet personelle bunu çalışıyoruz. Bu sebeple biraz ertelemiş olduk." demişti ve devamında "Ne zaman yürürlüğe konur, hazırlanmak açısından soruyorum?" şeklindeki soruya ise "Bu senenin içerisinde bu görevde yükselme ve unvan değişikliğiyle ilgili sınavları yapabileceğimizi düşünüyorum." cevabını eklemişti. 

Bakan Bey’in bu söyleminden 2016 yılı içinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının yapılacağına dair duyurunun yeniden yayınlanacağı anlaşılmaktadır.  

Aradan bir aydan fazla biz zaman geçmesine rağmen sınavın iptal edilme gerekçesi olan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğindeki değişiklik halen yapılmamıştır. 

Süre daralmakta beklentiler gün geçtikçe yerini hayal kırıklığına bırakmaktadır.  

Ayrıca, Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığının, sanki çok işi varmış gibi, eğer sınav yapılacaksa mülakat işinin kendilerine çok yük getireceğine, bu nedenle planlanacak unvan ve kadro sayılarında düşüşe gidilmesi gerektiğine dair söylemleri kulağımıza kadar gelmiştir. Bu doğru bir yaklaşım değildir çünkü sadece sınav yapmış olmak için değil, personel memnuniyeti sağlamak için sınav yapılmalıdır. 

Sayın Bürokrat ve İdareciler, 

Sınav bekleyen personel sizlerden referansları vasıtasıyla Genel Müdürlük, Daire Başkanlığı istemiyor; Genel Sekreterlik, Tıbbi Hizmetler Başkanlığı, Hastane Yöneticiliği, BaşhekimYardımcılığı, Hastane Müdür ve Müdür Yardımcılığı da istemiyor, gece gündüz çalışarak alın terleri ile aldıkları diplomalarında yazan unvanı yine alın terleri ile kazanmak istiyor. 

Aziz milletimizin birer ferdi olan cefakâr sağlık personeli, 15 Temmuz gecesi gerek görevi başında gerekse sokaklarda tankların önünde canları pahasına ülkesine sahip çıkmıştır.Unutmayın siz bugün o koltuklarda halen rahatça oturabiliyorsanız bunu aziz milletimize borçlusunuz. 

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı, sizin için küçük bir adım gibi görünebilir ama herhangi bir bölüm bitirip unvan değişikliği sınavının yapılmasını bekleyen ve görevinde yükselmek isteyen personel için büyük bir adımdır.  

Sayın Bakanım, 

İPTAL EDİLEN BU SINAVIN YAPILACAĞINA DAİR DUYURUNUN BİR AN ÖNCE YAYINLANMASINI, EN KISA SÜREDE SINAVIN YAPILMASINI VE PERSONEL ODAKLI BİR SINAVSÜRECİNİ YÖNETMENİZİ BEKLİYORUZ.  

Saygılarımızla… 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.