Gih Personelinin Özlük Hakları Öğrenime Göre Düzenlenmeli

Sağlıkta Çalışan GENEL İDARİ HİZMET Sınıfı Personelin Sorunları (2)

Gih Personelinin Özlük Hakları Öğrenime Göre Düzenlenmeli
27 Eylül 2016 Salı 21:58

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan Genel İdari Hizmet personelinin sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyoruz. Bu bağlamda yayınlanan haberleri Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ve İlgili Sendikaların genel merkezlerine günlük olarak iletiyoruz.

GİH Personelinin Özlük Hakları Öğrenime Göre Düzenlenmeli

Genel idare hizmetleri sınıfı memurları arasında yüksekokul, fakülte veya Yüksek Lisans mezunu memurun, ortaokul mezunu bir memura göre eğitim durumuna istinaden özlük haklarında bir fakı bulunmamaktadır
     
  Genel idari hizmetler sınıfında görev yapan memur, veri hazırlama kontrol işletmeni,  vb. unvanlarında bulunan memurların eğitim durumları dikkate alınmamakta ve yüksek okul mezunu,  fakülte mezunu, yüksek lisans mezunlarına çok büyük haksızlık yapılmaktadır, bu kişiler görmüş oldukları eğitimin karşılığını alamamaktadır,  adeta negatif ayrımcılık uygulanm aktadır.
      
  Bakanlar Kurulu kararı ile zabıt katiplerinin özel hizmet tazminatları %75’ e ve bekçilerin %72’ye, din hizmetlerinde imam hatip lisesi mezunu memurların özel hizmet tazminatları % 78 ‘ e çıkarılarak iyileştirme yapılmasına rağmen
         Genel idare hizmetlerinde çalışan memurlarda ise özel hizmet tazminatı eğitim durumuna bakılmaksızın % 55 le sınırlandırılmış ve bu sınıftaki memurların eğitim durumları göz önüne alınmamış olup bu durum eşitsizlik ve mağduriyete neden olmaktadır.
 
         Lise mezunu  sağlık personelin özel hizmet tazminatı oranları %72, öğrenim süreleri yüksek okul mezunu olanların %90, 4 yıl öğrenim süresi olan sağlık personelinin özel hizmet tazminatı ise % 97 dir .
       
         Ayrıca diğer hizmet sınıflarının, hizmetlerine göre üst öğrenimleri belirlenmiş ve bu okulları bitiren sağlık hizmetleri. pers, teknik hizmetleri. pers. din hizmetleri personeli vb. sınıflara mensup memurlar yüksek okul ve fakülte mezunu olmalarına göre özel hizmet tazminatı ek gösterge ve yan ödeme katsayıları vb. düzenlemekte bu nedenle özlük hakları, maaş ve ek ödemelerinde kazanımları olmaktadır.
        
       Ancak aynı uygulama Genel idari hizmetlerde çalışan memurlarda,  bu sınıfla ilgili fakülteleri veya yüksekokulları bitirseler dahi eğitimlerine istinaden kazanımları olmamakta, yukarıdaki diğer hizmet sınıflarında olduğu gibi, eğitim durumuna göre özel hizmet tazminatı yan ödeme ve ek göstergelerden vb. özlük haklarından faydalandırılmamaktalar.
 
 
ÖRNEK:   4/1 Derecesindeki Lisans Vb. Mezunu GİH sınıfı memur ile
                4/1 Derecesindeki Ortaokul mezunu   GİH sınıfı memur aynı özlük ve mali haklara sahiptir. Maaş ve ek ödemelerinde eğitim durumuna istinaden farklılık yoktur.
 
 
                ÇÖZÜM :     1- Hangi fakültelerin veya yüksek okulların genel idare hizmetlerinde üst öğrenim olduğunun belirlenmesi ve bu kişilerinde belirtilen okulları bitirmeleri halinde diğer hizmet sınıflarında olduğu gibi özlük haklarından yaralandırılması.( özel hizmet tazminatı vb.)
                                        2- Genel idare hizmetleri sınıfında iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin bölümleri (işletme fakültesi, kamu yönetimi vb.) fakülte ve ilgili  yüksekokulların GİH sınıfının üst öğrenimi sayılması.  

                                        3-Önlisans, Lisans, Yüksek lisans öğrenimi görmüş memurlara adeta ceza gibi uygulanan bu anlayıştan vazgeçilerek, Hizmet sınıfları arasında adaletsizliğin ve haksızlığın giderilerek bu güne kadar haksızlığa uğramış adeta üvey evlat muamelesi görmüş Genel İdare hizmetleri sınıfı personelinin eğitim ve öğrenim durumuna göre haklarının diğer sınıflarda olduğu gibi verilmesi  hakkaniyetli olacaktır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.