Geçici görevli kamu personeline kötü haber!

Geçici görevlerde bulunun denetçi, müfettiş, denetleme, inceleme gibi görevleri yerine getiren memurlara verilen konaklama bedellerinde yapılan değişiklikler bazı sorunlara yol açtı.

Geçici görevli kamu personeline kötü haber!
19 Nisan 2016 Salı 10:13

Denetçi ve müfettiş gibi teftiş, denetleme, inceleme ve soruşturma yetkisine sahip personelin geçici görevlendirmelerinde yolluk ile birlikte geçici görevde sarf edilen konaklama bedelleri de ödenirken genel kamu personeline bu bedeller ödenmiyordu.

10 GÜNE KADAR KONAKLAMA BEDELİ

6245 sayılı Harcırah Kanununun kamu personeline yurt içi görevlendirmelerde ödenecek yolluk tutarlarını düzenleyen 33 üncü maddesinin d) bendinde 5335 sayılı Torba Kanunla 27.04.2005'ten itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile tüm kamu personelinin de geçici görevlendirmelerinde sarf ettikleri konaklama bedellerinden 10 güne kadar olan kısmını alabilmelerinin önü açılmıştı.

Bahse konu düzenlemede;

"

Bu Kanun hükümlerine göre gündelik ödenenlerden (b) fıkrasına göre gündelik ödenenler hariç) yurt içinde yatacak yer temini için ödedikleri ücretleri belgelendirenlere, belge bedelini aşmamak ve her defasında on gün ile sınırlı olmak üzere gündeliklerinin tamamına kadar olan kısmı ayrıca ödenir

."
hükmü bulunuyordu.

HER DEFASINDA GÜNLÜK SINIR

İşte bahse konu maddedeki "

her defasında on günle sınırlı olmak üzere

" ifadesinin Anayasa aykırı olduğu iddiasıyla açılan bir davada Yüksek Mahkeme bu hususu görüşmüş ve
 “Teftiş, denetleme, inceleme ve soruşturma yetkisine sahip personel haricindeki personelin geçici görev süresinde yapacağı konaklama giderlerinin on günle sınırlı olarak karşılamasının bu kamu görevlilerinin maddi açıdan belli bir külfetle karşı karşıya kalmaları ve bu külfetin kamu hizmetinin yürütülmesinden kaynaklanması nedeniyle kamuca karşılanması gerektiğinden bahisle konaklama giderinin on günle sınırlandırılmasını öngören 

"...ve her defasında on günle sınırlı olmak

" ibaresini Anayasaya aykırı bularak iptal etmişti. Karar 15.12.2015 tarihli (Dünkü) Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.
Karar sonucu artık teftiş, denetleme, inceleme ve soruşturma yetkisine sahip olmayan personel de 10 günden fazla geçici görevle memuriyet mahalli dışına görevlendirildiğinde 10 günden fazla yaptığı geçici görev süreleri için de konaklama bedeli alabilecekti ve nitekim almaya da başlamıştı.
2016 YILINDA GÖREVLENDİRİLEN MEMURLAR

Mamafih bu durum kısa sürdü ve “2016 yılında memuriyet mahalli dışında görevlendirilen memur ve hizmetlilerden;
a)

Ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olan kadrolarda bulunanlar

45,92

b)

Ek göstergesi 5800 (dahil) - 8000 (hariç) olan kadrolarda bulunanlar

42,72

c)

Ek göstergesi 3000 (dahil) - 5800 (hariç) olan kadrolarda bulunanlar

40,05

d)

Aylık/kadro derecesi 1-4 olanlar

35,24

e)

Aylık/kadro derecesi 5-15 olanlar

34,18

TL günlük harcırah alabileceklerinin belirtildiği”

2016 YILI BÜTÇE KANUNU EKİ H CETVELİ'NDE AYRICA İLK DEFA OLARAK 

“6245 sayılı Harcırah Kanununun 33 üncü maddesinin (b) fıkrasına göre yatacak yer temini için ödenecek ücretlerin hesabında gündeliklerinin %50 artırımlı miktarı, (d) fıkrasına göre yapılacak ödemelerde ise görevlendirmenin ilk 10 günü için gündeliklerinin %50 artırımlı miktarı, takip eden 80 günü için gündeliklerinin %50 si, müteakip 90 günü için ise müstahak oldukları gündeliklerinin %40’ı esas alınacağı” da belirtildi.

Nitekim 13.04.2016 günkü RG’de yayımlanan 40 seri nolu Harcırah Genel Tebliği’nde de bu durum vurgulanıyor.  2016 Mali Yılı Bütçe Kanununun geç (16.03.2016) yayımlanması sebebiyle Ocak - Mart ayları arasında 10 günden fazla geçici görevlendirmelerden dolayı konaklama bedelinden tam yararlananlardan bu tutarların geri alınmayacağı vurgulanmakla birlikte 16.04.2016 tarihinden sonra uygulama değişiyor.

Mazeret izinlerinden hangi memurlar yararlanacak?

KONAKLAMA BEDELİNİN KISILMASI

Buna göre artık müfettiş, denetici gibi kamu görevlileri dışında memurların 10 günden fazla geçici görevlendirilmeleri halinde ilk 10 gün için gündelikleri yüzde 50 artırımlı ödenmekle birlikte takip eden 80 gün için gündeliklerinin yarısını geçmemek üzere konaklama bedeli ödenebilecek. Müteakip 90 gün gündeliklerinin yüzde 40’ını geçemeyecek konaklama bedeli sonraki 180 gün için ise hiç ödenmeyecek.

Oysa memur geçici görevi kamu için yapıyorsa ve bu görev de uzuyorsa ihtiyaçları azalmayacağına göre bu konaklama bedeli kısıtlaması hakkaniyetli bir uygulama olarak gözükmüyor.

İNTERNETHABER 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.