FETÖ’CÜ MEMURLARA DİSİPLİN HÜKÜMLERİ UYGULANMASINA GEREK OLMAYACAK

FETÖ’CÜ MEMURLARA DİSİPLİN HÜKÜMLERİ UYGULANMASINA GEREK OLMAYACAK

FETÖ’CÜ MEMURLARA DİSİPLİN HÜKÜMLERİ UYGULANMASINA GEREK OLMAYACAK
25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:56

Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenenlerin kamu görevinden çıkarılması aşamasında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu veya ilgili diğer mevzuatın disiplin hükümleri uygulanmayacak.


 
21 Temmuz günü saat 01.00’dan itibaren ülke genelinde uygulamaya konulan OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK, FETÖ irtibatlı kamu görevlilerinin bir daha kamuda istihdam edilmemek üzere kamu görevinden çıkarılmasını kesin hükme bağladığından, söz konusu örgüt ile ilişkilendirilenler hakkında disiplin hükümleri işletilmesine gerek olmayacak.

FETÖ’cü kamu görevlileri için özel düzenleme

667 sayılı KHK, FETÖ’cü kamu görevlilerinin kamu görevinden çıkarılması konusunda özel hükümler getirdi. FETÖ’cü olduğu değerlendirilenler kamu görevinden çıkarılacakları için, bunlar hakkında uyarma, kınama, aylıktan kesme veya Devlet memurluğundan çıkarma gibi disiplin cezaları verilmeyecek.

Bu uygulama kapsamında,  Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) üyeliği veya mensubiyeti veya irtibatı veya iltisakı (kavuşma, bitişme, birleşme) olduğu değerlendirilen kamu görevlileri hakkında;

-Görevden uzaklaştırma uygulanmayacak. (ilgili personel hakkında 667 sayılı KHK çerçevesinde kamu görevinden çıkarma/çıkarmama kararı verilinceye kadar geçecek sürede, kamu çalışanları hakkında 657 sayılı Kanun hükümlerine göre görevden uzaklaştırma tedbiri alınması da mümkündür.)

-İdari soruşturma, disiplin soruşturması yapılmayacak.

-Soruşturmacı (muhakkik) tayin edilmeyecek. (Değerlendirme ilgili kurul tarafından yapılacak.)

-Savunma alınmayacak. (İlgili kurulların savunma almalarına engel bir hüküm bulunmuyor)

-Görevden çıkarma işlemine karşı itiraz edilemeyecek.

-Görevden çıkarma işlemine karşı dava açılabilecek ancak mahkemeler tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmeyecek.

Görevden uzaklaştırılmış olanların durumu

15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eyleminin ardından, geçtiğimiz hafta görevden uzaklaştırılan ve sayıları yaklaşık 50 bini bulan kamu görevlileri hakkında da, OHAL uygulamaları kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK hükümleri uygulanacak.

Görevden uzaklaştırılan söz konusu kişiler hakkında, başlatılmış olan görevden uzaklaştırma ve disiplin uygulamalarına ilişkin işlemler yürütülmeyecek ve yetki 667 sayılı KHK çerçevesinde oluşturulacak kurullarda olacak.

Görevden uzaklaştırılmış bulunanlardan, haklarında ilgili kurullar tarafından yapılacak değerlendirme neticesinde kamu görevinden çıkarılmalarına karar verilmeyenlerin (FETÖ’ye üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı olmadığı anlaşılanların) görevlerine başlatılacaklarını düşünmekteyiz.

Kurullar ve göreve son verme kararı

**Belediye ve il özel idarelerinde görev yapanların kamu görevinden çıkarılıp çıkarılmayacağına; ilgili il valisinin başkanlığında toplanan (üyeleri vali tarafından belirlenen) kurulun teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile karar verecek.

**Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru, işçi, sözleşmeli personel veya geçici personel olarak görev yapanların kamu görevinden çıkarılıp çıkarılmayacağına;

        -Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olan kurumlarda, o kurum veya kuruluşun en üst yöneticisinin başkanlığında toplanan  (üyeleri bağlı, ilgili veya ilişkili bakan tarafından belirlenen) kurulun teklifi ve bakan onayı ile son verilecek.

        -Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olmayan diğer kurumlarda, birim amirinin teklifi üzerine atamaya yetkili amiri onayı ile son verilecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.