''Esnek çalışma imkanı getiren kanun yürürlükte''

Esnek çalışma imkanı getiren 6715 sayılı "İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" yürürlüğe girdi.

''Esnek çalışma imkanı getiren kanun yürürlükte''
20 Mayıs 2016 Cuma 12:36

Esnek çalışma imkanı getiren 6715 sayılı "İş Kanunu ile  Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" yürürlüğe girdi. 
 
 "İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair  Kanun", Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Kanunla, özel istihdam bürosunun faaliyet alanı genişletiliyor, geçici  iş ilişkisi kurma faaliyeti bu bürolara veriliyor.  
 
Geçici iş ilişkisi, özel istihdam büroları aracılığıyla ya da holding  bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir iş yerinde  görevlendirme yapılarak kurulabilecek.  
 
Kanun, özel istihdam bürolarına; işveren ile geçici işçi sağlama  sözleşmesi yaparak, işçisini geçici olarak işverene devir yetkisini getiriyor.  Ancak bunun için özel istihdam bürolarının, Türkiye İş Kurumundan geçici işçi  sağlama yetkisi alması gerekecek.  
 
Doğum izni ve doğum sonrası kısmi çalışma hakkı kullanan, askerlik  hizmetini yapan ve iş sözleşmesi askıya alınan çalışan yerine başka bir işçi ile  geçici iş ilişkisi, bu hallerin devamı süresince kurulabilecek.
 
Mevsimlik tarım işlerinde veya temizlik işleri, hasta, yaşlı ve çocuk  bakım hizmetleri gibi ev hizmetlerinde, süre sınırı aranmadan geçici iş ilişkisi  oluşturulabilecek.

İşletmenin günlük işlerinden sayılmayan ve aralıklı olarak gördürülen  işlerde, iş sağlığı ve güvenliği bakımından acil olan işlerde veya üretimi önemli  ölçüde etkileyen zorlayıcı nedenlerin ortaya çıkması halinde, işletmenin iş  hacminin öngörülemeyen şekilde artması halinde ve mevsimlik işler hariç  dönemsellik arz eden iş artışları halinde, en fazla 4 ay süresince geçici iş  ilişkisi kurulabilecek.
 
Kamuda ve madenlerde geçici işçi çalışamayacak
 
Geçici işçi sağlama, mevsimlik işler hariç dönemsellik arz eden iş  artışları haricinde, toplam 8 ayı geçmemek üzere en fazla iki defa  yenilenebilecek. Sürenin sonunda aynı iş için 6 ay geçmedikçe geçici işçi  çalıştırılamayacak.
 
 Toplu işçi çıkarılan iş yerlerinde 8 ay süresince, kamu kurum ve  kuruluşlarında, yer altında maden çıkarılan iş yerlerinde geçici işçi  çalıştırılamayacak.
 
 Grev ve lokavt uygulaması sırasında geçici iş ilişkisi kapsamında işçi  çalıştırılamayacak. Geçici işçi ile yapılacak iş sözleşmesinde, işçinin ne kadar  süre içerisinde işe çağrılmazsa haklı nedenle iş sözleşmesini feshedebileceği  belirtilecek, bu süre üç ayı geçemeyecek.
 
Geçici işçi çalıştıran işveren, iş yerinde bir ayın üzerinde çalışan  geçici işçilerin ücretlerinin ödenip ödenmediğini çalıştığı süre boyunca her ay  kontrol etmekle, özel istihdam bürosu ise ücretin ödendiğini gösteren belgeleri  aylık olarak geçici işçi çalıştıran işverene ibraz etmekle yükümlü olacak.
 
Geçici işçi çalıştıran işveren, ödenmeyen ücretler mevcut ise bunlar  ödenene kadar özel istihdam bürosunun alacağını ödemeyerek, özel istihdam  bürosunun alacağından mahsup etmek kaydıyla geçici işçilerin en çok üç aya kadar  olan ücretlerini doğrudan işçilerin banka hesabına yatıracak.
 
 İşletmenin iş hacminin öngörülemeyen ölçüde artması halinde geçici iş  ilişkisine dayalı çalıştırılan işçi sayısı, işletmedeki toplam işçi sayısının  dörtte birini geçemeyecek. Ancak 10 ve daha az işçi çalıştırılan iş yerlerinde, 5  işçiye kadar geçici iş ilişkisi kurulabilecek. İşçi sayısının tespitinde, kısmi  süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma süreleri dikkate alınarak tam  süreli çalışmaya dönüştürülecek.
 
Geçici işçiler, engelli işçi çalıştırma kontenjanlarının  hesaplanmasına dahil edilmeyecek.
 
 İşveren, iş sözleşmesi feshedilen işçisini, fesih tarihinden itibaren  6 ay geçmeden geçici iş ilişkisiyle çalıştıramayacak.
 
 Geçici işçi, özel istihdam bürosunun hizmet bedeline mahsup edilmek  üzere avans ve borç alamayacak.
 
Sosyal hizmetlerden yararlanabilecek
 
Geçici işçinin, geçici işçiyi çalıştıran işverenin iş yerindeki  çalışma süresince temel çalışma koşulları, bu işçilerin aynı işveren tarafından  aynı iş için doğrudan istihdamı halinde sağlanacak koşulların altında olamayacak.  Geçici iş ilişkisinde işveren, özel istihdam bürosu olacak.
 
Özel istihdam bürosu işçisi, geçici iş ilişkisi kurulan işverenin iş  yerindeki tüm açık işlerden haberdar edilecek.
 
 Geçici işçiler, çalıştıkları dönemlerde ulaşım, yemek, kantin ve çocuk  bakım hizmetleri gibi sosyal hizmetlerden, çalışmadıkları dönemlerde ise özel  istihdam bürosundaki eğitim ve çocuk bakım hizmetlerinden yararlanabilecek.
 
Özel istihdam bürosu ile geçici işçi çalıştıran işveren arasında  yapılacak olan geçici işçi sağlama sözleşmesinde, sözleşmenin başlangıç ve bitiş  tarihi, işin niteliği, özel istihdam bürosunun hizmet bedeli, varsa geçici işçi  çalıştıran işverenin ve özel istihdam bürosunun özel yükümlülükleri yer alacak.
 
 Aynı holding veya şirketler topluluğu içinde kurulan geçici iş  ilişkisi 6 ayı geçemeyecek, en fazla iki defa yenileme yapılabilecek.
 
Sözleşme süresinin dolmasına rağmen geçici iş ilişkisi devam ederse,  belirsiz süreli iş sözleşmesi kurulmuş sayılacak. Bu durumda özel istihdam  bürosu, işçinin geçici iş ilişkisinden kaynaklanan ücretinden, işçiyi gözetme  borcundan ve sosyal sigorta primlerinden sözleşme süresince sorumlu olacak.
 
Geçici işçi, iş yerine ve işe ilişkin kusurundan kaynaklı zarardan,  geçici işçi çalıştıran işverene karşı sorumlu olacak.
 
 "Uzaktan çalışma"
 
Kanun, "Çağrı üzerine çalışma" başlığına "uzaktan çalışma"yı da  ekliyor. Uzaktan çalışma, "işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş  organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim  araçları ile iş yeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak  kurulan iş ilişkisi" olarak tanımlanıyor.
 
Uzaktan çalışmada işçiler, esaslı neden olmadıkça salt iş  sözleşmesinin niteliğinden ötürü emsal işçiye göre farklı işleme tabi  tutulamayacak.
 
 Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda, "Özel istihdam bürosu", "İş arayanların  elverişli oldukları işlere yerleştirilmesine ve çeşitli işler için uygun işçiler  bulunmasına aracılık yapan, geçici iş ilişkisi kurma faaliyeti yürütmek üzere  kurum tarafından izin verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından kurulan  bürolar" olarak tanımlanıyor.
 
 Turizm sektöründe 4 aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama  çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamayacak. Denkleştirme süresi,  toplu iş sözleşmeleriyle 6 aya kadar artırılabilecek.
 


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.