Eşi İhraç Edilen Personelin Mazeret Ataması Sona Erecek

EŞİ KAMU GÖREVİDEN ÇIKARILAN SAĞLIK PERSONELİ OCAK AYI İÇİNDE MAZERET BELGESİ VEREMEYECEK

Eşi İhraç Edilen Personelin Mazeret Ataması Sona Erecek
09 Ocak 2017 Pazartesi 08:51

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Bir Mazerete Dayanan Atamalar başlıklı 18. Maddesinin 4.Fıkrası “……..öğrenim durumları ile ilgili belgeyi her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında, sağlık ve aile birliği mazereti nedeniyle görev yeri değiştirilen personel ise, mazeretlerinin devam ettiğine dair belgeleri, her yıl Ocak ayında çalıştığı kuruma bildirmekle yükümlüdür. İl müdürlükleri, müdürlükler ve birlikler mazereti sona eren personelin belgelerini 15 gün içerisinde Bakanlığa veya bağlı kuruluşlarına intikal ettirir.”
Yönetmeliğin 18.Maddesinin 5. Fıkrası ise “….öğrenim durumundan atanma gerekçeleri ortadan kalkan personel ile sağlık ve aile birliği mazereti sona eren personelin bulunduğu il, 5 ve 6 ncı hizmet bölgesinde veya C ve D hizmet grubunda ise talebi hâlinde yerinde bırakılır. Aksi hâlde eski görev yerine veya eski görev yerleri esas alınarak, 26 ncı madde hükümlerine göre atanırlar. Eski görev yeri bulunmayanlar ise; görev yaptıkları yer esas alınarak 26 ncı madde hükümlerine göre atanırlar. Ayrıca, Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamadan sağlık ve aile birliği mazereti sona eren Devlet hizmeti yükümlüleri, tercihleri alınarak ilk Devlet hizmeti yükümlüsü kurasıyla atanırlar.”
 
Yönetmeliğin gerçek dışı beyan başlıklı 13. Maddesinin 1. Fıkrası “Bir mazerete dayanarak ataması yapılanların mazeret belgelerinin veya hizmet puanı hesaplananların hesaplamaya esas beyan ve belgelerinin gerçek dışı olduğu tespit edildiği takdirde, personelin atama işlemi iptal edilir ve haklarında soruşturma yapılır. Bu soruşturma sonucunda suçlu bulunanlar hakkında genel hükümler uygulanır.”
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili hükümleri çerçevesinde işlem yapılacağından sağlık personelinin mağdur olmaması içi Ocak ayının son mesai gününe kadar mazeret durumlarını belirtir belgelerini. Bağlı bulunduğu İl Sağlık Müdürlüğü/Halk Sağlığı Müdürlüğü/Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin İnsan Kayakları Birimlerine teslim etmeleri ve İnsan Kaynakları Birimi Personelinin de mazerete dayalı belgelerin güncel olup olmadığını kontrol ederek ÇKYS/İKYS modülüne işlemeleri, mazereti sona erenleri ise Bakanlığa ya da Başlı olduğu Merkez Teşkilat Kurumuna bildirmek zorundadır.
Aile Birliği Mazeretinden eşinin görev yaptığı yere atamış halen görevde olan sağlık personelininin eşi “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğundan kamu görevinden çıkartılmış” ise bu sağlık personelinin mazereti sona erer.  İl Sağlık Müdürlüğü/Halk Sağlığı Müdürlüğü/Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yöneticileri mazereti sona eren personeli derhal bağlı bulunduğu merkez teşkilata bildirmeli; Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları yönetmelik hükümlerine göre gereğini yapmalıdır.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.