Erdoğan'a Hakaret Eden Aile Hekimi Meslekten Atıldı

Erdoğan'a Hakaret Eden Aile Hekimi Meslekten Atıldı

Erdoğan'a Hakaret Eden Aile Hekimi Meslekten Atıldı
27 Kasım 2015 Cuma 10:22

Recep Tayyip Erdoğan ile JRR Tolkien'in 2. Dünya Savaşı’ndan esinlenerek yazdığı romanın uyarlaması olan Yüzüklerin Efendisi filmindeki; mutlak iktidarı simgeleyen yüzüğe sahip olmak adına, giderek kendini kaybeden bir insanı anlatan Gollum karakterinin bir arada olduğu fotoğrafları, bir sosyal paylaşım sitesinde, arkadaşları ile paylaşan Dr.Bilgin Çiftçi, memuriyetten çıkarıldı.

Aydın’da aile hekimi olarak görev yapan Dr.Bilgin Çiftçi, bir sosyal paylaşım sitesinde, o dönem çokça paylaşılan bir fotoğrafı kendi arkadaş grubu ile paylaşmıştı. Dr.Çiftçi’nin bu paylaşımı bir muhbir tarafından, isimsiz bir dilekçeyle, Aydın Valiliği ve Sağlık Müdürlüğü’ne ayrı ayrı bildirilerek; “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle “gereğinin yapılması” talep edilmişti.
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüksek Disiplin Kurulu, Dr.Çiftçi’nin Devlet memurluğundan çıkarılması teklifini ilk olarak 15 Mayıs 2015 tarihinde inceledi. Türk Tabipleri Birliği’nin de Hukuk Bürosu ve Aile Hekimliği Kolu ile destek verdiği sözlü savunmadan sonra verilen kararda; “…muhakkikçe hazırlanan inceleme raporunda eksikliklerin bulunduğu, bu nedenle olayın yeterince aydınlatılamadığı ve adı geçene isnat edilen fiilin tam olarak ortaya konulamadığı görüldüğünden konunun yeniden etraflıca soruşturulmasının gerektiği…” kararı verildi.

Söz konusu karardan sonra aynı muhakkik tarafından yeniden Soruşturma Raporu yazıldı. Esas olarak önceki raporun aynısı olduğu dikkat çeken Soruşturma Raporu’nda; bu kez paylaşım tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı değil Başbakan olduğu belirtildi. Siyasi değerlendirmeler kısmen çıkartıldı, ancak “…fiilin kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret unsuru içerebileceğinin yanında, paylaşımın siyasi bir mesaj içerdiği, siyasi bir kanaat ve düşünceyi barındırdığı …” değerlendirmesiyle Dr.Çiftçi’nin Devlet memurluğundan çıkartılması teklifi yinelendi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüksek Disiplin Kurulu, öncesinde eksik ve yetersiz bulduğu Soruşturma Raporu’nu 14.10.2015 tarihindeki görüşmesinde yeterli bulmuş olacak ki, Dr.Bilgin Çiftçi’nin Devlet memurluğundan çıkartılmasına karar verdi.

Dr. Çiftçi Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun bu kararının resmen tebliğinden sonra iptali için idari yargıda dava açacak. Türk Tabipleri Birliği olarak; ifade özgürlüğünü ihlal eden ve apaçık hukuka aykırı olan bu karara karşı meslektaşımızın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiriz. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.