Emeklilikte yaşa takılanlar için 45 günlük süre başladı

Emeklilikte yaşa takılanlar için sırasıyla MHP, CHP ve İYİ Parti kanun teklifleri verdi. Komisyona sevk edilen kanun teklifi ise MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in verdiği kanun teklifi oldu.

Emeklilikte yaşa takılanlar için 45 günlük süre başladı

TBMM İçtüzüğü’nün 37. maddesi Meclis'e sevk edilen tasarı veya tekliflerle kanun hükmünde kararnamelerin esas komisyonlara havale gününden itibaren görüşmelerin en geç 45 gün içinde sonuçlandırılmasını öngörüyor.Meclis kayıtlarına göre 10 Ekim 2018 günü başlamış oluyor. EYT kanun tasarısı iki komisyonda görüşülecek. Tasarının esas komisyonu Plan ve Bütçe Komisyonu, tali komisyonu ise Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu. Kanun teklifleri 45 günlük süre içerisinde bu komisyonlarda görüşülmez ise Meclis içtüzüğü gereği teklif sahibi milletvekili kanun teklifinin doğrudan Meclis Genel Kurul gündemine alınmasını isteyebiliyor.

Meclis kayıtlarına göre EYT Kanun teklifi 10 Ekim 2018 tarihinde ilgili komisyona gönderildi. Komisyonların toplanması ve gündeminin belirlenmesi ise yine içtüzüğe göre komisyon başkanlarının yetkisinde. Şayet komisyon başkanları komisyona gönderilen kanun tekliflerini gündeme almazlar ise yukarıda ifade ettiğimiz teklif sahibi milletvekili kanun teklifinin doğrudan Meclis Genel Kurul gündemine alınmasını isteme süreci işliyor.EYT kanun teklifinin 45 günlük komisyonda görüşülme süresi 23 Kasım 2018 tarihinde doluyor. Şayet o tarihe kadar komisyonda gündeme alınmaz ise doğrudan Genel Kurul süreci teklif sahibi milletvekili tarafından başlatılabiliyor.

EYT kanun teklifi 4 muhalefet partisinin de şu aşamada desteğini açıkladığı için şayet komisyonda görüşülür ise ve destek devam ederse komisyonda kabul edilip Genel Kurula sevk edilir.

Komisyon raporları bastırılıp milletvekillerine dağıtılır ve Genel Kurulda görüşülmesine başlandığı ilk birleşimin tutanağına eklenir. Meclis Genel Kurulunda oylama sonucu yasalaşmış olur.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burhandogan
Burhandogan - 5 ay Önce

Durugöz senin tuzunkuruki 60 yaştan bahsediyon işe beşlarken erkeklerde 25 yaş bayanlarda 20 yıl diye yasa vardı bu şartlara göre emekli olaceniz dendi sonra YAşar okuyen denen çalışma bakanı çikti yasa çikardı

DURUGÖZ
DURUGÖZ - 5 ay Önce

ben bu yasaya karşıyım.devletin bu lüksü yok,hele şu ortamda.herkes 60 yaşına kadar,ülkesi için çalışmalıdır,diye düşünüyorum.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması