Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nasıl,Nereden Ve Hangi Doktordan Alınır?

Yeni ehliyetler için 2016 yılından itibaren 5 yıl içinde 2021'e kadar eski tip ehliyetleri yenileme değiştirme zorunluluğu var.

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nasıl,Nereden Ve Hangi Doktordan Alınır?
21 Mayıs 2016 Cumartesi 09:28

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilececek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteniyor. Sağlık Bakanlığı aile hekimlerinden alınacak sağlık raporunun yeterli olduğunu duyurdu. Ancak vatandaşların başına gelenler tersini söylüyor. Yurt genelinde ehliyet değiştirmek için sağlık raporu almak isteyen vatandaşlar ya para ödemek zorunda kalıyor, ya da kapı kapı gezmek zorunda kalıyor. Birçoğu ise parasını vermesine rağmen kendisine ‘muhatap’ bulamıyor… 

2016 yılındaki yeniliklerden birisi de ehliyetlerin yenilenmesi oldu. Yeni tip ehliyetler daha modern ve bilgi yüklenen çipli kartlar şeklinde sürücülere dağıtılmaya başladı. Ancak ehliyetleri değiştirmek için de yine bazı prosedürlerin yerine gelmesi gerekiyor. Ve malum olduğu üzre yine bir kart ücreti ile karşı karşıya kalınacak. Hem ehliyet kartı için hem de sağlık raporu için ücret ödenmesi gerekiyor. 

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilececek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteniyor. 

Yeni ehliyet başvuruları için bankaya yatırılması gereken 15 lira ile ilgili yaşanan karmaşanın bir benzeri sağlık raporu için de yaşanıyor. Ehliyet başvurusu için gerekli olan sağlık raporu için ilk gidilen adres Aile Sağlık Merkezleri... Ancak, göz hastalıkları, iç hastalık, kulak burun boğaz, ruh sağlığı, IQ testi gibi gerekli altı ayrı işlem için bu merkezlerde yeterli ekipman yok.

2016 yılı 1 ocak itibariyle yeni sürücü belgeleri (ehliyet) ile tanışmaya başlıyoruz. Bütün sürücüler belgelerini değiştirmeye başlayacaklar. Tabi bunu yaparken de bazı belgelerin yenilenmesi gerekmekte ve yeniden rapor alınması zorunluluğu doğmaktadır. Ayrıca bir miktar da belge ücreti ödemek zorunda kalınacak. 

Ücret ödenmesi gereken bir başka konuda sağlık raporuna ücret ödemek. Her hastaneden alınmayan sağlık raporu için de hatırı sayılır bir ücret ödemek zorundasınız. Ehliyetleri yenilemek için yapmanız gerekenler ve ödemeniz gereken ücretler.. Bu değişiklik için vatandaştan, 15 lira belge bedeli, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi ile ‘sürücü olur’ sağlık raporu istenecek. Peki ama vatandaş, bu sağlık raporunu kimden, ne kadar ücret ödeyerek alacak? 

50 LİRALIK RAPOR ŞART

Yeni ehliyetler uluslararası olduğu için diğer ülkelerde de geçecek. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteniyor. Ehliyet değişimi için istenen sağlık raporunu almak ise en az 50 liraya mal oluyor.

EHLİYET İÇİN SAĞLIK RAPORU NEREDEN ALABİLİRİM ?

Ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminizden alabilirsiniz, FAKAT aile hekiminiz uygun gördğü polikliniklere sizleri yönlendirebilir

mesela ortopedi - fizik tedavi - göz- kbb - nöroloji ya da psikiyatri aile hekiminizin yönlendirdigi polikliniklerden uygundur imzası almanız gerekecektir

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.