Ebe ve Hemşireler Derneğinden Kınama

Ebe ve Hemşireler Derneğinden Kınama

Ebe ve Hemşireler Derneğinden Kınama
30 Haziran 2016 Perşembe 13:01


HEMŞİRELİK MESLEĞİNE YÖNELİK SALDIRILARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ!

 hemşirelik algısı, hemşirelik mesleğini, meslek üyelerini ve meslek adaylarını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle toplumun gözünde hemşirelik imajının belirlenmesi ve değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Toplumumuzda mesleki imajımızı etkileyen medyanın, hemşirelik mesleğini yansıtma şeklini değiştirme çabaları devam ederken buna bir başkasının eklenmiş olmasından büyük üzüntü duymaktayız. Üstelik eklenen grubun işbirliği içinde olduğumuz tıp camiasından olması büyük bir yıkımdır. Oluşturdukları bu imajın mesleki hayatımızı etkilememesi için tepkisiz kalamazdık/ kalmayacağız.
Hemşirelik mesleği sağlığın korunması, geliştirilmesi ve hastalık durumunda iyileştirme gibi önemli sorumluluklar yüklenen bir meslektir. ‘‘Kiralık Aşk dizisinin 52. Bölümündeki’’ bekarlığa veda partilerinde yansıtıldığı gibi, sert mizaçlı, mesleğine ve kişiliğine saygısızca giyinen(forma altına topuklu ayakkabı gibi), yardımcı personel olarak çalışan biri ya da ‘‘Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesinin Kılçık Dergisinde’’ yayınlanan ankette ki gibi ‘‘ hemşireler  doktorların ……-Dır, -Dir.-Dur ,-Dür’’ ekleri ile tamamlanan cümleleri hak eden bir meslek grubu değildir. Hemşirelik mesleğinin bu  şekil de yansıtılması, mesleğimizin onurunu, etik, ahlaki değerlerini, saygınlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca hemşirelerin kişilik haklarının manevi bütünlüğüne de zarar verebilmektedir.
Hemşirelik mesleğinin sağlık hizmeti sisteminin vazgeçilmez bir bütünü olduğu, hekim ile işbirliği içinde etik kurallara uygun olarak ekip halinde çalıştığı, aynı zamanda bir anne, baba, eş, kardeş olduğu unutulmamalıdır. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İdarecilerini ve Star Tv Yöneticilerini gerekli cezai yaptırımlar için göreve davet ediyoruz ve Hemşirelerimizden, mesleğimizden özür dilemelerini istiyoruz. 
Konunun gerek adli gerek idari olarak takipçisi olacağımızı bildiriyor, bu eylemleri gerçekleştirenleri bir kez daha kınıyoruz.
Kadriye Gülseren
Ebe ve Hemşireler Derneği (EHEMDER) Genel Başkanı
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.