''DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE SÜRGÜNÜM''

''DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE SÜRGÜNÜM''

''DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE SÜRGÜNÜM''
17 Haziran 2016 Cuma 10:49

Sağlıkcı Hüseyin ,nöbetten çıkmış kafası ile o gün eve gitmeyip kantinde bir kahvaltı yaptıktan sonra uzun süredir kafasının içinde durmadan cirit atan ve kafasının içinde çözümleyemediği konuları konuşmak üzere idare katına doğru yöneldi.Yorgun bedeni merdivenlerde biraz daha yorgunlaşıyordu sanki, bir ara koridordaki aynaya baktı geceki nöbetinin tüm izleri yüzünde harita olmuştu.

Resmiyetin tavan yaptığı idare katına girerken üzerini düzeltti ,saçını elleriyle düzeltmek istese de saçları gene eski haline geldiğinden üzerinde çok durmadı.Başhemşirenin odasına doğru yöneldi, başhemşire hanım Hüseyin'i görünce yüzü sanki daha bir farklı oldu,deminki yüz ifadesi yoktu artık ,Hüseyin'in kapıda gözükmesi ile değişen yüz hali  ilerde oalcakların bir belirtisi olmalıydı.

Bir koltuğa oturdu ,koltukta oturmaya alışmamış bedeni , bu rahatlığı bilmediğinden hemen uyku moduna geçmeye başlamıştı bile ,gelen çayı yudumlarken birazcık daha kendine geliyor gibi olmuştu .Genel sorunlardan sonra asıl can alıcı konulara geçmek için konuya nerden gireceğini bilemez bir halde ,can alıcı konulara girdi:

-Benim kafama takılan konular var ,bu konular bür türlü aklımdan çıkmıyor bu konularla ilgili  görüşmek için geldim

Başhemşire hanım konunun nerelere gideceğini bildiği için  yüzü biraz daha asılmış halde:

-Sizi dinliyorum Hüseyin Bey

-Bu hastanede 3 hemşire hemşirelik yapmıyor  bu hemşireler, hasta haklarında ,yazı işlerinde, veznede çalışıyor ve buna bağlı olarak da ben ayda 160 saat çalışmam gerekirken 220 saat çalışmam gerekiyor bu duruma bir çözüm bulabilir miyiz?

Hüseyin'in zor sorular soracağını zaten bilen Başhemşire hanım ,Başhekim yardımcısını aradı, sinirli bir şekilde gelen başhekim yardımcısı odaya girip tam Hüseyin'in karşısına oturdu ,nöbet yorgunu Hüseyin'i gözleriyle iyice süzdükten sonra (Aslında kılık kıyafetinden birşeyler aradığı belliydi kızmak istiyordu ama nasıl kızacağını bulmak için  birşeyler arıyor olmalıydı) Gözlerini Hüseyin'e kiteyip   konuyu dinledikten sonra :

-Hüseyin dosyanı inceledim ,çok fazla resen ataman olmuş  ve şaşırdım da bu kadar iyi çalışan bir adamı nasıl ordan oraya  gönderirler anlayamadım

-Efendim ben hep 9.köyde kaldım gittiğim her yerden de ya müfettiş kararı ile ya da mahkeme kararı ile döndüm  ,fakat yılmadım yıllarca sendikalarda yöneticilik yaptım fakat  bazı sendikaların sağlıkçının haklarını değil savundukları siyasi partinin haklarını savunduğunu anladığım an artık bireysel mücadele içine girdim. Haklarımı bir başıma kendim arıyorum hiçbir sendikanın temsilcisi değilim  üyesi bile değilim artık

-Yo biliyorum hak aradığını , burada biz adaletli olmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince, personel sıkıntımız var, artı personellerde özür grubuna girenleri nöbete koyamıyoruz.

-Özür grubuna giren personellerle ilgili  bir şikayetim yok , onlar ya yeni doğum yapmış arkadaşlarımız ya da özürlü yakınları olan arkadaşlarımız keşke onlara daha fazlasını yapabilsek ama benim bahsettiğim 3 hemşirenin hiçbir özrü yok ,ayrıca meslekte daha çok yeniler fakat görev ve sorumlulukları ile ilgili yerlerde değil de nöbetsiz yerlerde ,hem de hiç hasta görmeden benimle aynı  maaşı alarak çalışıyorlar işte benim kızdığım konu  bu ?

Bu 3 hemşire ile ilgili  bir mantıklı  açıklama bulamayan  başhekim yardımcısı ,kafasını duvara kaldırmış ,duvarı izlerken  birşeyler düşünerek mantıklı bir açıklama bulmaya çalışıyordu.

-Bu hemşirelerin sana söylemeyeceğim çok  özel durumları var,onun için buralarda görevlendirdik

-Özür grubu personellerinin hangi şartlarda nasıl çalışacağı yönetmeliklerde belirenmiştir, ve bildiğim kadarıyla gizli özür yoktur

-Ben bu hastanenin idarecisiyim  sağlık pesonelinin kurum içi görevlendirmesi ile ilgili haklara sahibim yetkimi kullandım ,görevlendirdim .

-Gizli özür yoktur o kişiler niçin nöbet tutmuyor ,niçin ben her ay fazla çalışmak zorunda kalıyorumi Kişiler hemşire ise hemşireliğini yapsın ,memursa memurluğunu , benimle aynı maaşı alıp ,kan idrar ,gaita görmeden ,hasta ve hasta yakını görmeden  hemşirelik yapmak neyin nesi?

Ortam gittikçe sertleşiyordui sertleştikçe de kişiler koltuklarında daha dik daha kararlı oturuyordu,derken odaya  birkaç kişi daha girip çıktı ,fakat Hüseyin asla pes etmiyordu ,asla geri adım atmıyordu.

Konu uzadıkca uzuyor bir çözüm bulunamıyordu ve bir saatin sonunda konu şu şekilde tatlıya bağlanmak zorunda kalıyordu,hemşirelik yapmayan o 3 hemşire hanımın da görev yerleri kadroları ile uygun servislere değiştirilmek suretiyle  bir uzlaşmaya varılıyordu.

Sağlıkcı Hüseyin odadan çıkarken hakkını aramanın mutluluğu içinde odadan çıkıyordu, susmak çözüm değildi ,hak aramak herkesin kendi hakkını koruyup kollamak  aslında bir borçtu ve Hüseyin bu nöbet çıkışı rahat uyuyacak gecelek ay ise daha az nöbet tutup daha çok çocuklarıyla ilgilenebilecekti.


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.