Dükkan açan eş için aile yardımı alınabilir mi?

Öğretmen olarak çalışıyorum. Eşim ev hanımı doğal olarak eş yardımı alıyordum. Eşim 2015 Mart ayında esnaf oldu. Kendi adına dükkan açtı. Yeni haklar çerçevesinde dükkan açan eşler içinde tekrar aile ve es yardımı alabileceğim söyleniyor eşimin dükkan çalıştırırken tekrar eş yardımı alabilir miyim?

Dükkan açan eş için aile yardımı alınabilir mi?
08 Şubat 2016 Pazartesi 15:59

Soru:
Öğretmen olarak çalışıyorum. Eşim ev hanımı doğal olarak eş yardımı alıyordum. Eşim 2015 Mart ayında esnaf oldu. Kendi adına dükkan açtı. Yeni haklar çerçevesinde dükkan açan eşler içinde tekrar aile ve es yardımı alabileceğim söyleniyor eşimin dükkan çalıştırırken tekrar eş yardımı alabilir miyim?

Cevap
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Aile Yardımı Ödeneği başlıklı 202 nci maddesinde "Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.
Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, (2134) çocuklarından herbiri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. (Mülga ikinci cümle: Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir." hükmü ve aile yardımı ödeneğine hak kazanma başlıklı 204 üncü maddesinde "Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır." hükmü ile aile yardımı ödeneği hakkını kaybetme 205 inci maddesinde "Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneği hakkını eşinden boşanma veya eşinin ölümü, çocuk için ödenen yardım ödeneği hakkını da çocuğun ölümü veya 206 ncı maddedeki hallerin vukuunu takip eden ay başından itibaren kaybeder." hükümleri ile düzenlenmiş bulunmaktadır.
Diğer taraftan, Aile Yardımı Ödeneğinin Ödeme Usulü anılan Kanunun 203üncü maddesinde yer alan "Aile yardımı ödeneği Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte ödenir.
Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız kocaya verilir.
Aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez."hüküm ile belirlenmiştir.
Ayrıca, 31/12/2005 tarihli ve 26040 3. mükerrer sayılı Resmi Gazetede Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. 
Anıllan Yönetmeliğin "Sosyal yardımlar" başlıklı 12 inci maddesinde "Kamu personeline yapılacak sosyal yardım ödemelerinde, ödemenin çeşidine göre aşağıda belirtilen belgeler aranır.
a) Evlenme yardımı: Aile yardımı bildirimi (Örnek No: 14) ödeme belgesine bağlanır.
b) Aile yardımı : Aylıklarla birlikte ödenen bu yardım, personelin ilk işe girişinde alınacak Aile Yardımı Bildirimine (Örnek : 14 ) dayanılarak ödenir. Bu bildirim, personelin aile yardımından yararlanan eş veya çocuk durumunda meydana gelen değişiklikler ile yer değiştirme suretiyle atama halinde yenilenir. Bildirimler, ödeme belgesinin Sayıştaya gönderilecek nüshasına eklenir." hükmü yer almaktadır.
Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin 12 maddesi hükmü uyarınca aile yardımı ödeneğinden faydalanabilmek için beyanname verilmesi ve bu bildirim, personelin aile yardımından yararlanan eş veya çocuk durumunda meydana gelen değişiklikler ile yer değiştirme suretiyle atama halinde yenilenmesi gerekmektedir.

Ayda 1 gün veya 1 hafta çalışan eş için aile yardımı kesilir mi? 
Söz konusu hükümlerin birlikte değerlendirilmesi neticesinde;
1-Eş için aile yardımından faydalanma 657 sayılı Kanunun 202 maddesi uyarınca her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan ödenebilmektedir. Kendi adına dükkan açan eş için aile yardımdı ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.
2- Aile yardımından faydalanmak için Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği çerçevesinde Aile Yardımı Bildirimi verilmesi gerekmektedir. Durum değişiklikleri de idareye bildirilmelidir.
3- Eş için aile yardımından faydalanmada yeni olarak yürürlüğe girmiş bir mevzuata rastlanılmamıştır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.