Döner Sermayesi Artması Gereken Branşlar

Döner Sermayesi Artması Gereken Branşlar
09 Eylül 2016 Cuma 19:55

 Personel Sağlık Net olarak uzun zamandır değişeceği konuşulan ancak bir türlü değişmeyen döner sermaye ek ödeme yönetmeliğine dikkat çekmek istiyoruz. Bunda 6-7 sene önce Sağlık Bakanlığı personelini diğer bakanlıklarda çalışanlara göre hatırı sayılır bir ek gelire sahipti. Bugün gelinen noktada ise Sağlıkçıların geliri diğer bakanlıklarda çalışanlardan daha az olduğu için yıl sonunda eşitlenmesi için mahsuplaşma dahi yapılıyor.

Aile hekimleri, aile sağlığı elemanları, 4924'lü hekimler ve 663 göre sözleşme imzalayanlar diğer sağlık çalışanlarına göre nispeten daha iyi gelirlere sahip. Ancak hastanelerde özellikli birim dışında çalışanlar, il sağlık ve halk sağlığı müdürlüklerinde çalışanların ek ödemeleri oldukça düşüktür. Sadece sağlık hizmetleri sınıfı değil, memur,şoför,vhki gbi branşların ek ödemeleri yok denecek kadar azdır. 

Diyalizde çalışan hekimlerin ek ödemeleri yaptıkların işin karşılında çok düşüktür.Hekimler arasında Hastanede en az ek ödemeyi diyalizde çalışan hekim almaktadır.

112 acilde görev yapan şoföre aylık 50 tl gibi komik bir performans ödemesi yapılmaktadır.

Cerrahi branşlarda hekimlere özel sektör daha uygun maaşlar vermektedir. Kamuda önemli branşlarda hekim sıkıntısı yaşanmaktadır. Hekim göze aldığı riskin karşılığını almamaktadır.

663 göre idareci olan ve şube müdürüne denk olan hastane müdürü 5 bin tl maaş alırken 3.derece şube müdürü 3 bin 300 tl maaş almaktadır. Şube müdürlerinin ek ödeme katsayılarının yükseltilmesi gerekmektedir. Zira 3.derece şube müdürü, şubesinde çalışan 1.derece memurdan daha az maaş almaktadır. Bu tezatlık sağlık bakanlığına yakışmıyor. Amir, memurundan az maaş almamalıdır. Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.