Döner Sermaye Yönetmeliğinde Değişiklik

Döner Sermaye Yönetmeliğinde Değişiklik

Döner Sermaye Yönetmeliğinde Değişiklik
13 Eylül 2017 Çarşamba 13:33

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 8. fıkrasında, 13 Eylül 2017 tarihi itibariyle değişiklik yaptı.

Yönetmeliğin 8. maddesinin birinci fıkrasına eklenen yeni cümle şu şekildedir:

"İhtiyaç halinde Kurum tarafından, 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranı geçmeyecek şekilde ve sağlık tesisi bazında veya tüm sağlık tesisleri için bir oran belirlenebilir ve döner sermaye komisyonu veya genel sekreter tarafından bu fıkra kapsamında dağıtılabilecek tutar belirlenirken bu oran dikkate alınır."

Yönetmeliğin 8. maddesi ise şu şekildeydi

"Madde 8 - (1) Döner sermaye komisyonu, dağıtılacak tutarı (karar alınan tutar), sağlık tesisinin o dönemde elde ettiği gayrisafi hasılattan öncelikle Hazine payı, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi gereğince ayrılacak pay ile Bakanlık merkez payı ayrıldıktan sonra kalan miktarın 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranın sağlık tesisi kalite katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan miktarı geçmeyecek şekilde belirler. Genel sekreter sağlık tesisi döner sermaye komisyonunca belirlenen dağıtılacak ek ödeme tutarını aynen veya 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranın sağlık tesisi kalite katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan miktarı geçmeyecek şekilde kendi belirleyeceği tutar doğrultusunda değiştirerek onaylar ve bu şekilde verilen onay doğrultusunda karar kesinleşir."

Bu maddeye göre, döner sermaye şu şekilde dağıtılmaktadır. Önce dağıtılacak döner sermaye tutarı belirlenmektedir. Bu tutar şu şekilde belirlenmektedir:

- Önce, sağlık tesisinin elde ettiği hasılattan hazine payı, SHÇEK payı ve Bakanlık merkez payı çıkarılmaktadır.

- Kalan miktarın yüzde 50'si alınmakta (209/5. maddede yer alan oran) sonra da bu miktar sağlık tesisi katsayısı ile çarpılmaktadır.

DEĞERLENDİRME

Yapılan değişiklik ile, 209 sayılı Kanunun 5. maddesinde yer alan yüzde 50 oranını, sağlık tesisi bazında daha düşük bir oran olarak belirleme yetkisi Bakanlığa tanınmıştır.

Bakanlık bu yetkiyle örneğin büyükşehirlerdeki hastaneler için daha düşük bir oran belirleyebilir. Bu halde dağıtılacak döner sermaye miktarı düşecektir.

Bakanlığın aldığı bu yetkiyi sağlık tesisi bazında hangi oranda belirleyeceği muhtemelen önümüzde günlerde belli olacaktır.

memurlar.net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa D. - 3 ay önce
DÖNER Mİ DEDİ BİRİSİ BANA? ACI GERÇEKLERE HAZIR MINIZ?
ÇOK HİZMET VE 2. ve 3. BASAMAK AĞIRLIKLI SAĞLIK HİZMETİ İYİDİR PARADİGMASINI ÇÖKTÜ!!!

1-Ben 24 saat çalışarak, uykusuz bir halde tanılama ve tedavi yapmak ASLA istemedim.
2-Ben haftada 48 saatten fazla mesai yapmak istemedim. Ben çok para istemedim.
3-Bizim işimiz çok tehlikeli sınıfında olduğundan fazla mesai yapmamız “hasta ve çalışan sağlığı” açısından uygun değildir.
4-Uzun ve kesintisiz çalıştırılan (24-32 saat) personelden verimlilik beklemeyin. Hastaları sadece görüyoruz, muayene etmiyoruz. Aksini söyleyen hekim 2-3 dakikaya kadar inen kritik (göğüs ağrısı) muayenesini bana açıklasın. Bırak fizik muayene yapmayı öykü almayı bile bıraktık.
5-Sağlık hizmetinde ARZ durdurulmalı ve Sağlık Bakanlığının vizyonunda yazan "KOLAYCA" kelimesi yerine "YETERLİ VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE" hedef yapılmalı. Sevk zinciri klavuzlara bağlanarak hukuki dayanak sağlanmalı. Zarar iş kaynaklı zarar sayılmalı.
Avatar
akrep - 3 ay önce
HİÇ OLMAYAN DÖNER SERMAYENİN DAHA DÜŞÜK ORANI NE OLURKİ ACABA :)
Avatar
Ahmet - 3 ay önce
Haydi sağlık sen' üye olmaya. Ha bu arada döner sermayesi düşecek olan kesinlikle sağlık personeli olacak hekimler değil!!
Avatar
Hizmetli memur - 2 ay önce
Döner sermaye adaletli değil çünkü herkese azda olsa verılmesı lazım
Avatar
aydın - 3 ay önce
oldu olacak borçlu çıkarın bizi. istanbulda at bölge neden kapatıldı. nasıl tutacaksınız milleti burada
Avatar
Sbmardin - 3 ay önce
Sayın Bakanımız biz Hasta memnuniyetinin yanında çalışanın memnuniyetinin de ona paralel yürütmek gerektiğini bu noktada bize sağlık hizmetini veren, bu fedakarlığı yapan insanlarımızla birlikte meselelerimizi görüşüp, anlaşıp çözüm üretebileceğine inanan bir degerli bakan olarak mağduriyetler yaşanmaması için ve tam bu noktada yıpranma payı , personele dağıtılan Döner sermaye katkı payının artırılması gibi konularda beklenti içerisinde bulunan çalışanlara belkide hiçbir negatif etkisi olmadığı halde kimi başarısız yöneticilerin beceriksizliğinden dolayı şuan eline geçen ücretibile alamayacak hataneler olabilir sendikalari hemen yarın sayın bakan nezdinde girişimde bulunarak yönetmeliğin iptalini ve çalışanların bekletilerinin karşılik bulması için girişimde bulunulması ki bunun bir örneğini daha önce yemek ücretlerinin çalışanlardan tahsilinin iptali konusunda göstermiştik ki şimdi meselelerimizi görüşüp, anlaşıp çözüm üretebilceğini söyleyen bir bakana belkide kaliteyi bu şekilde artırabileceğini düşünen kimi bürokratın yanlışını mağduriyetler yaşanmadan menfi bir işlemi müsbet kazanımlarara çevirip hem çalışan memnuniyeti hemde sağlık tesislerinde kalitenin artırılmasına vesile kılabilir ve bakanimiz çalışanların gönlünde hep şükran ve saygı ile yerini alır. saygılar.
Avatar
hale - 2 ay önce
zaten alamıyorduk. iyi olmus kimse alamasın belki biraz sesiniz çıkar o zaman!!!
Avatar
Hizmetli memur - 2 ay önce
Bana faydası olmayan değişiklik