Doktor Milletvekilinden Bakan'a Soru Önergesi

KAÇ YABANCI SAĞLIK PERSONELİNE ÇALIŞMA İZNİ VERİLDİĞİ SORULDU

Doktor Milletvekilinden Bakan'a Soru Önergesi
24 Mart 2016 Perşembe 00:06

Ankara milletvekilli Dr. Murat Emir, TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, yabancı yabancı sağlık mensubu kaç kişinin Türkiye’de çalışmak için başvuruda bulunduğunu ve bunlardan kaçına çalışma izni verildiği sordu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması istemiyle hazırlanan önergede şu bilgilere ve sorulara cevap verildi:

"Bilindiği üzere 22 Şubat 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Yabancı Sağlık Meslek Mensuplarının Türkiye’de Özel Sağlık Kuruluşlarında Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik” ile diş hekimi, eczacı, ebe ve hastabakıcılar hariç Türkiye’de mesleklerini icra etmek isteyen yabancı sağlık meslek mensuplarının özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarına ilişkin usul ve esaslar düzenlenmişti. Söz konusu yönetmelikte, yabancı hekimlere özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmeleri için “Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olma” şartı getirilirken, 16 Temmuz 2013 tarihinde yönetmelikte değişikliğe gidildi. Bu değişiklikle, Türkiye'de çalışmak için başvuran yabancı doktor ve hemşirelerden ilk etapta sadece “Türkçe bilmek”, dil sınavı başarı belgesini 1 yıl içinde temin etmeleri öngörüldü. Söz konusu değişikliklerin özel hastane ve sağlık kuruluşlarının isteği doğrultusunda yapıldığı da kamuoyuna yansımıştı. Hasta-doktor ilişkilerinde anlaşma dilinin gerekliği tartışmasız önemdeyken, ticari amaçla yapılan düzenlemelerle bu gereklilik adeta yok sayılmıştır.

Yabancı hekimlerle ilgili daha geniş bir düzenleme yapılacağı da gündeme gelmektedir. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 14 Ocak 2014 tarihinde bir ulusal gazeteye verdiği röportajda “Kamuda da düzenleme yapmayı düşünüyoruz. Ancak burada bir sorun var: Bir komplikasyon yaşandığında Türk vatandaşı olmayan hekim hangi hukuka tabi olacak? Bu konuyu netleştirmeye çalışıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Bu bağlamda;

1- 22 Şubat 2012 tarihli “Yabancı Sağlık Meslek Mensuplarının Türkiye’de Özel Sağlık Kuruluşlarında Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik”te yabancı sağlık mensuplarının Türkiye’de çalışabilmeleri için temel şartlardan biri “Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olmak”tı. Bu şart, 16 Temmuz 2013 tarihinde “Türkçe bilmek” şeklinde dönüştürülmüş, sınav sonucuna dayalı Türkçe bilindiğine ilişkin belgenin getirilmesi çalışmaya başlandıktan 1 yıl sonraya bırakılmıştı. 16 Temmuz 2013 tarihinde yapılan değişiklikten önce Türkiye’de çalışmak için başvuran yabancı sağlık mensubu sayısı kaçtı ve bunlardan kaçına çalışma izni verildi? Değişikliğin yapıldığı 16 Temmuz 2013’ten 01 Ocak 2016 tarihine kadar geçen sürede yabancı sağlık mensubu kaç kişi Türkiye’de çalışmak için başvuruda bulundu ve bunlardan kaçma çalışma izni verildi?

2- Türkçe bilmeyip 1 yıl içinde Türkçe bildiklerine ilişkin belge getirmeleri istenecek yabancı hekimlerin, dil belgesi alana kadar hizmetlerini tercüman eşliğinde yapacaklarına ilişkin bir çalışma var mıdır? Varsa uygulamanın nasıl olması öngörülmektedir? 

3- Basına yansıyan “yabancı doktorların kamuda da çalışması için düzenleme yapılacağı” yönündeki açıklamanız kapsamında yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmada, başta ‘Türkçe bilme’ şartı olmak üzere, çalışma şartlarına ilişkin hangi düzenlemeler nasıl yer alacaktır?

4- Aile hekimliği kapsamında Aile Sağlık Merkezlerinde yabancı hekim çalıştırıldığına ilişkin kamuoyuna yansıyan bilgiler doğru mudur? Doğru ise bunun yasal dayanağı nedir?

5- Ülkemizde yabancı doktor çalıştırma nedenleri nelerdir? Hasta başına düşen doktor sayısı mı yetersizdir, hekimlerimizin nitelikleriyle ilgili bir sorun mu söz konusudur?

6- Mevcut yönetmelikle Ülkemizde, Türkçe bilmeden de sağlık mensubu olarak çalışılabilmektedir. Dünyanın başka hangi ülkesinde, o ülkenin dilini bilmeden sağlık mensubu olarak çalışılmaktadır?" 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.