Doğal baypas, mucizevi sonuçlar ortaya çıkarıyor!

Doğal baypas tedavisi koroner kalp hastalığı riskinin olduğu gizli dönemden, kalp krizleriyle, organ yetmezliğinin geliştiği en ileri döneme kadar her evredeki hastaya uygulanabilir. Bu tedavi tedavi koroner kalp hastaları için yeri doldurulamayacak bir mucize niteliğinde

Doğal baypas, mucizevi sonuçlar ortaya çıkarıyor!
05 Nisan 2016 Salı 12:08

Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, kamuoyunda "doğal baypas" olarak bilinen Güçlendirilmiş Harici Kontrpulsasyon (EECP) tedavisinin damarları sertliğe karşı koruduğunu belirterek, "Tedavi, mucizevi sonuçlar ortaya çıkarıyor" dedi.

Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, damar sertliğinin yol açtığı koroner kalp hastaları için geliştirilen EECP (Güçlendirilmiş Harici Kontrpulsasyon) tedavisinin, kalp ritmiyle uyumlu bir masaj şeklinde vücudun belden aşağısına uygulandığını aktardı.

Tedavinin, damar sertliğinin yol açtığı koroner kalp hastalarında mucizevi sonuçlar ortaya çıkardığını dile getiren Avcı, yöntemin bilimsel temellere dayalı olduğuna ancak Türkiye'deki bilinirliğinin düşük seviyelerde bulunduğuna işaret etti.

Avcı, "Doğal baypas tedavisi koroner kalp hastalığı riskinin olduğu gizli dönemden, kalp krizleriyle, organ yetmezliğinin geliştiği en ileri döneme kadar her evredeki hastaya uygulanabilir. Doğal baypas tedavisi damarları, damar sertliğine karşı koruyor. Bu etkisiyle doğal baypas, henüz ciddi damar darlıklarıyla koroner kalp hastalığı ortaya çıkmamış ama şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol yüksekliği ya da sigara bırakamama, düzenli egzersiz yapamama ve ailesel yatkınlık gibi riskleri olan kimselerde hastalığın ortaya çıkışını geciktiriyor." diye konuştu.

- "Hastalar yakınmalarıyla ıstıraplı bir yaşam sürmek zorunda bırakılmamalı"

Tedavinin, koroner kalp hastalığı tanısı konulan hastalarda, sorunun ilerlemesini yavaşlattığına dikkati çeken Prof. Dr. Avcı, "Doğal baypas, sık hastane başvurularını ve yatışları, koroner anjiyografi gibi testlerin sık tekrarını, sık balon-stent uygulanması gereğini ve baypas ameliyatına ihtiyacı azaltıyor." dedi.

Avcı, koroner kalp hastalarının EECP'nin yararlarından yoksun bırakıldığını dile getirerek, kalp hastalığı ilerlemiş, stent ve baypas ameliyatı uygulanamayanlarda ancak bu yöntemle iyileşme sağlanabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, "Doğal baypas tedavisi koroner kalp hastaları için yeri doldurulamayacak bir mucize niteliğinde. Hastalar bir avuç ilaç aldıkları halde bazen rahatlayamıyor ve yakınmalarıyla yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu tedaviyle yakınmaları kaybolan ve rahatlayan hastalar yakınmalarıyla ıstıraplı bir yaşam sürmek zorunda bırakılmamalı." değerlendirmesini yaptı.

Yöntemde kalp yetersizliği olan hastalarda da oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Avcı, şunları kaydetti:

"Bu hastalar kendilerini takip eden doktorlara danıştıklarında, olumsuz fikir beyanları neticesinde EECP tedavisini almaktan vazgeçebiliyor. Oysa çoğu kalp yetersizliği hastası EECP tedavisinden büyük yarar görebiliyor fakat sıklıkla takılan kalp pilinden pek de bir yarar görmüyor. Günümüzde görsel ve yazılı medyada hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında oldukça yararlı bilgiler veriliyor. Aslında doğal baypas ile hayatı değişebilecek birçok hasta var ama maalesef farklı yönlendirmeler nedeniyle bu tedaviden yararlandırılmıyorlar."

- Doğal baypas

Vücudun belden aşağısına, baldır, uyluk, kalça düzeyinde, bacakları kaplayacak genişlikte sargılar sarılan uygulamada, sargıların içerisinde yer alan hava torbaları hortumlarla basınç kompresörlerine bağlanarak, hastanın kalp atışlarıyla eş zamanlı şişme ve boşalma uygulanıyor.

Hastanın kalbi dakikada kaç kere atıyorsa, o kadar sayıda şişip boşalan uygulamayla kas ve kasların içindeki damarlar da sıkıştırılıp, atardamar kanının kalp yönüne hareket etmesi sağlanıyor. Atardamarların iç yüzeyinde yararlı bir masaj etkisi oluşturan teknikle, damar sertliği önleniyor veya geciktiriliyor

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.