Demircan Ebeler ve Hemşireler Günü etkinliğine katıldı

Demircan Ebeler ve Hemşireler Günü etkinliğine katıldı

Demircan Ebeler ve Hemşireler Günü etkinliğine katıldı

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Ankara'daki bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, insanın yer yüzünün en değerli varlığı olduğunu belirterek, ona hizmet etmenin, onun ızdırabını dindirmenin en değerli iş olduğunu söyledi.

Sağlık hizmetinin değerli bir hizmet olduğunu vurgulayan Demircan, bu hizmetin sadece bilgi, tecrübe, emek, fedakarlık ve sanat üzerine olduğunu belirtti. 

Bakan Demircan, Hemşireliğin, kendi canını hiçe sayarak hayat kurtarmaya adanmış bir ömür olduğunu ifade ederken programa katılan ebeler için de, “Ebelik, aylarca gelmesi beklenen en tatlı misafiri karşılayan, alınan ilk nefese şahit olan çok kutsal bir meslektir. Ellerine doğduğumuz ebelerimizin de hakkı elbette ki ödenmez.” dedi.

Türk insanının sağlık alanında büyük bir fedakarlık verdiğini ifade eden Demircan, Türkiye'nin sağlıkta elde ettiği standardı, artık sağlık alt yapısını yenileme noktasında tamamladığını söyledi.

18 bin sağlık çalışanını sağlık ordusuna katacağızBakan Demircan, şunları söyledi:

"Sağlık personel sayımızı da tamamlamak için mesafe alıyoruz. Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik.27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde ÖSYM'nin sitesinde ilan edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18 bin sağlık çalışanını bu sağlık ordusuna katmış olacağız. İnşallah onun peşinden çok da geciktirmeden 19 bin de sağlık işçisi alacağız. Dolayısıyla sağlıktaki personel açığını bu sene bir nebze, gelecek sene inşallah daha güçlü gidererek bu açığı tamamlayacağız."

2023’ten itibaren pratisyen hekime mecburi hizmet kalkacak

Hekim ihtiyacını, pratisyen hekim noktasında karşılamak düzeyine hızla yaklaştıklarını aktaran Demircan, şunları kaydetti:

"Yaptığımız hesaplara göre, 2023'ten itibaren pratisyen hekim arkadaşlarımızın mecburi hizmeti kalkacak. Çünkü artık açık kapanmış oluyor. Kadrolar ilan edilecek, hekim arkadaşımız çalışmak istediği yere gidecek. Çünkü şimdi yetersizlik var, hekimlerin gitmediği yerlere zorunlu hizmet koyuyoruz. Uzman hekim açığımız da 2030'lara doğru giderek azalacak. Yan dalların çoğalmış olması, uzman hekimdeki açığımızı kapatmada biraz zaman gerektiriyor."

Program sonunda katılımcılara Bakan Demircan tarafından belge takdiminde bulunulurken, toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 21:10YORUM EKLE
YORUMLAR
emel
emel - 9 ay Önce

varolasınız 16 yıldır sağlık çalışanlarına çok şey yaptınız. (Doktor hariç) siz çok yaşayınız. Patişahım çok yaşa. Keşke polis, imam, öğretmen, avukat olasdık bundan iydi.

Hemşire
Hemşire - 9 ay Önce

Sayın bakanım sağlık çalışanlarının özlük hakları yıpranma payını geçmişe dönük olarak nerede hiç bahsetmiyorsunuz secimde akp sağlıkçı dan oy beklemesin

Özdemir
Özdemir - 9 ay Önce

Kral çıplak diyen 1 kişi çıkmadı mı arkadaş. Yıpranma payından neden bahsetmiyor bakan.

Ercan
Ercan - 9 ay Önce

Laf çok icraat yok. Reise oy var akp yok. Sağlıkçılar için hiçbir şey yapmadı çünkü. Yipranma.donerin artarak sigortaya
Yansıması.lisans mezunlarına 3600 ek gösterge.hicbirsey vermediniz hiçbirşey.oy yerini avucunuzu yalarsinuz

,,,,,
,,,,, @Ercan - 9 ay Önce

REİS YAPILSIN DENSE HEPSİ YAOILIRDI BUNLAR REİSTEN HABERSİZ EVDEN DIŞARI ÇIKAMAZ

Saglikci mulayim
Saglikci mulayim - 9 ay Önce

Sayın bakanım sağlıkçılara yipratma payı varmı yoksa sağlıkçılar da kim mi diyorsunuz evet sağlıkçılar torpili yoksa en ağır servislerde 24 saat çalışırlar psikolojileri bozulur ailelerinden bosanirlar çocuklarına zaman ayiramazlar zamanlarının çoğunu hastanelerde nöbetler de geçirirler ve donuç tükenir ler ypiramitler ezilirler yıllar geçer yollar biter ama onlara verilen sözler bitmez niye bitsin ki saglikci da kim oluyor hadi ordan önemli haftatını kutlarız pasta keseriz söz veririz size yıpranma payı var özlük haklarını düzelecek söz veririz geliniz artacak ek ödeme emekliliğe yansıyacak her nedense artan borçları oluyor aile huzursuzluklar oluyor fazlalasti nöbetler oluyor bur o kadarida yıpranma oluyor yazık bu ülkenin saglik çıkarı ne zaman çalışma şartları düzelecek 15 bin maaş alıp ta sendika başkanlığı yapacam diyenler sendika başkanları mi saglikcilarin düşünecek 24 saat nöbetleri yazıp ta 40 yataklı servislerde sabaha kadar uyumadan 24 saat nöbet tutturan idareciler mi düşünecek kim düşünecek bu saglikcilari kim biriside birgun duyar sesimizi de bize de kıymet veren olur olmazmi neden olmasın olurda biz istiyoruz ki söz ağızdan çıkıp hava asılı kalmasın söz verilenler uygulamada olsun saglikci yiz izin de kullanalım huzurda bulalım biz bu ülkenin bir parçasıyız öyle olduk öylede kalacağız sayın bakanım bize artık pasta kutlamaları huzur vermiyor bizde kıymet verin liyakat esas olsun vede sözler yerine gelsin yediğiniz pastalardan lezzet alalım YOK sa o pastalardan bir tat alamıyoruz biliyoruz ki 24 saat nöbetler var biliyoruz izinler sıkıntılı biliyoruz ki yine bitmeyen geceler nöbetler de biliyoruz ki servislerde iş yükleri dengesiz dağılımları var biz biliyoruz da sizler daha biliyorsunuz lütfen artık bu sorunlar problem olmaktan cişin 24 saat nöbet dünyada kaldım ı ki

Att
Att - 9 ay Önce

Ebelerin ve hemşirelerin hakkı ödenmez. Dolayısıyla ödemiyoruz demiş sayın bakanımız. Ne diyelim. Ancak şapka çıkartıyoruz hep beraber. Saygılar sayın bakanım.

akın
akın - 9 ay Önce

sen doktorlarını bırakıp niye geldin hemşireler ebeler gününe?
hani hergün medyada konuştuğun 5 yıla 1 yıl yıpranma?
pasta yemeye mi geldin?

mağduruz mağdur yasasaını değiştirin
mağduruz mağdur yasasaını değiştirin - 9 ay Önce

1219 sayılı yasa ile ebe,hemşire ve sağlık memurları çalışırken veya emekli olunca sağlık kabini açıp mesleklerini tabipler gibi serbest icra edebiliyor,sağlık kabinlerinde sünnet yapabiliyorlardı, ancak 6514 sayılı yasa ile tabip dışı sağlık personeli sıradan sünnetci gibi değerlendirlip sünnet yapma yetkileri ellerinden alındı veya mesleki gasp edildi,rica ediyorum herkese bu bir mesleki kayıp,bizlerde tabipler gibi sağlık personellelriyiz yetkilerimizi geri verilsin hepimiz buna gayret edelim,bulunduğumuz her ortamda bundan bahsedelim haklı talebimizi dile getirelim


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması