Danıştay Sağlıkta Aile Birliği Kararı Verdi

Danıştay Sağlıkta Aile Birliği Kararı Verdi
04 Mayıs 2017 Perşembe 23:38

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin "Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği" başlıklı 20. maddesinin 6. fıkrasında yer alan "Stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin (.......) beşinci fıkrası uygulanmaz." düzenlemesinin yürütmesi, Danıştay İkinci Dairesi tarafından  E:2016/14817 sayılı davada durduruldu.

TTB tarafından yapılan açıklamada, "Sağlık Bakanlığı’nda çalışan doktorların tamamı stratejik personel sayılmakta ve diğer kısıtlamaların yanı sıra aile birliğini sağlayabilmek bakımından da bir takım kısıtlamalara tabi tutulmaktadır.  Bu kısıtlamalardan biri de eşi kamu görevlisi olmayan hekimlerin eş durumu mazeretinden hiçbir zaman ve hiçbir şekilde yararlanamamalarıdır.

Danıştay İkinci Dairesi tarafından, Yönetmeliğin, eş durumu mazeretinden yararlanmayı bütünüyle engelleyen 20. maddesinin 6. fıkrasıyla ilgili yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir. Bu karar, genel düzenleyici işlemin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin olduğundan herkes için geçerli ve bağlayıcıdır. Dolayısıyla, eşi kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olmayan hekimlerin de, belli koşullarda, eş durumu mazeretinden yararlanarak aile birliğini sağlayabilmeleri mümkün olabilecektir.

Türk Tabipleri Birliği tarafından, Yönetmeliğin, içinde bu hükmün de bulunduğu bir kısım kurallarının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açılmıştır. Bu davada yürütmenin durdurulması talebimizle ilgili verilen kararın açıklanması beklenmektedir. Karar açıklandığında meslektaşlarımızla paylaşılacaktır." denildi.
 

Danıştay 2. Dairesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile eşi özelde çalışan stratejik personellerin ( doktor, dişhekimi ve eczacı) eş durumundan tayin hakkının önü açılmış oldu.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin ‘Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği’ başlıklı 20. maddesinin 6. fıkrasında yer alan “Stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin (.......) beşinci fıkrası uygulanmaz.' Hükmünün Danıştay 2. Daire’nin 2016/14817 E. sayılı kararı ile  yürütmesini durdurmuştur. 

Hükmün yürütmesinin durdurulması kararı ile Yönetmeliğin 20. maddesinin 5. fıkrasında düzenlenen “Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son dört yıl içinde 720 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır. Kendi adına çalışanlardan borçlarını yapılandıranlar ile atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primleri ödenenlerden, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu işyerinde en az 720 gün çalıştığını belgelendirenlerin talepleri de değerlendirmeye alınır.' hükmünden faydalanmasının önü açılmıştır. 
İlgili kararın Bakanlığa tebliğden itibaren; genel düzenleyici işlem olması nedeni ile herkes için geçerli ve bağlayıcı sonuç doğuracaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir sıhhıyeci - 7 ay önce
kardeşim bu insanları mahkeme mahkeme dolaştırıp neden mağdur edersiniz. Böyle bir gerçek varken buna aykırı düzenleme yapanları cezalandıracaksın.
Avatar
Çeken bilir - 7 ay önce
Urfalı dr rumuzlu şahıs sen kendini ne sanıyorsun necisin. 11 yıldır evliyim 8 sene eşimden ayrı şehirlerde yaşadım eşim hafta sonları yollarda ömrünü geçirdi çocuklarım hafta sonlarını iple çekti baba hasretiyle o şehir değiştirip iş buldukça ben başka yerlere atandım. hasret hiç bitmedi çile hiç bitmedi. Ağzı olan konuşuyor milletin aile hayatı üzerinden ahkam kesiyor
Avatar
Urfali dr - 7 ay önce
Tabibler birligi kına yaksin, zaten amaci hizmeti durdurmakti, saglik sistemine ne kadar zarar verebilirlerse o kadar amaclarina ulasmis oluyorlar, doğudan kacislar baslar, sorsan hepsi vatansever ve devlete hizmet ediyor
Avatar
dt - 7 ay önce
1 ekimde esdurumu hakkim doguyorken 30 eylul de cikan yönetmelik ile esdurumum durduruldu. esim is çıkışı yapti. simdi mahkeme 720 gun olarak bana geri vermis mis. ne isime yarayacak. hepsi savsata. anca insanlar magdur edilsin.