CİZRE'DE Kİ YARALILAR İÇİN DEVLET TÜM BİRİMLERİYLE 8 SAAT BOYUNCA SEFERBER OLDU!

Cizre'de yaralıların bulunduğu iddia edilen bodrum katından yaralıları kurtarmak için devletin nasıl seferber olduğu ortaya çıktı.

CİZRE'DE Kİ YARALILAR İÇİN DEVLET TÜM BİRİMLERİYLE 8 SAAT BOYUNCA SEFERBER OLDU!
05 Şubat 2016 Cuma 11:00

Gün geçmiyor ki Cizre’de yaralıların bulunduğu iddia edilen bodrum katı ile ilgili yeni bir polemik ortaya çıkmasın.

Şırnak 112 Komuta Merkezini 30 Ocak Cumartesi günü arayarak kendisini İ.B olarak tanıtan ve yaralıların bulunduğu bodrum katından aradığını iddia eden kişiyle yaşananlar, durumun provokasyona ne kadar açık olduğunu gösterdi.

Şahıs ilk aramasında binanın bodrum katında 16 yaralının bulunduğunu, 9 kişinin ise
sağlıklı olduğunu dile getiriyor.

Komuta merkezi aynı şahısla 07:34, 07:42, 07:43, 08:05, 09:08 saatlerinde 6 görüşme daha yapıyor.

İ.B’nin verdiği bilgiler üzerine Sağlık Bakanlığı’nda kriz masası oluşturulur ve Şırnak Valisi Ali İhsan SU’nun oluruyla bir çok idari amir tarafından süreç titizlikle yönetilir. Yönetilen süreç süresince gerçekleştirilen bütün görüşmeler 155 polis hattı ve olay yeri görüntüleri de İHA’lar ile kayıt altına alınır.

Hiç bir HDP’li milletvekili daha sürece müdahil olmadan,
bakanlık yetkilileri süreci daha şeffaf yönetebilmek için, HDP Bingöl Milletvekili İdris BALUKEN’e ulaşır.

İdris BALUKEN’den hemen sonra sürece diğer HDP Milletvekilleri; Osman BAYDEMİR, Meral Danış BEŞTAŞ, ve Ahmet YILDIRIM dahil edilir. Görüşmeler 2 saat boyunca telefon hiç kapanmadan devam eder.

Görüşmeler neticesinde yaralıların bölgeden toplu olarak tahliyesine karar verilir ve bölgeye 10 ambulans ile 30 sağlık
personelinin intikali ve 1 adet Şırnak Belediyesi, 1 adet Cizre Belediyesi’ne ait hasta nakil aracı ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’na (SES) üye 3 sağlık personelinin gönüllülük esası güdülerek sürece dahil edilmesi sağlanır.

İDRİS BALUKEN SÜRECİ SABOTE EDİYOR

Tüm süreç en hassas şekilde yönetilirken, HDP Milletvekili İdris BALUKEN, kriz masası yetkililerine “siz yaralıları tahliye etmeye çalışırken, Polis bodrum katına girip size yardım etmeye geldik diyerek yaralıların olduğu yeri bombalamıştır. Bombalamadan sonra yaralılar göçük altında kalmış olup şuan bulundukları yerden çıkmaları mümkün değil” şeklinde bilgi verir.

Fakat sürecin tamamı İHA’lar ile kayıt altında olduğundan ötürü böyle bir olayın gerçekleşmediği çok açıktır.

Sağlık Bakanlığı kriz sorumlusu Osman Arıkan NACAR, İdris BALUKEN’e; sürecin tamamının İHA’lar ile kayıt altına alındığını ve böyle bir durumun yaşanmadığını kendilerine ispatlayabileceğini dile getirir.

Bu süreçten sonra kriz masası yetkilileri HDP milletvekillerinin yaralıları tahliyesi ile ilgili çabalarının samimiyeti noktasında şüpheye düşerler.

DEVLET TÜM BİRİMLERİYLE 8 SAAT BOYUNCA SEFERBER OLDU

07:21’de başlayan süreç, akşam 15:30’a kadar devam eder. Kriz masası yönetimince, süreç boyunca, gerek aramalardaki, gerekse HDP vekillerinin söylemlerindeki bütün çelişkilere rağmen devletin bütün ilgili birimleri yaralıları kurtarmak için seferber edilir. Tahliyenin gerçekleşememesi için hiç bir seçenek bırakmayan yetkililer, olay yerine 10 adet 112 ambulansı, 30 kişilik sağlık ekibi, 1 adet helikopter ambulans, 1 adet uçak ambulans sevk eder. Bunun yanında yaralılara hızlı ve yeterli müdahale şartları maksimum düzeyde oluşturularak, Cizre Devlet Hastanesi, Şırnak Devlet Hastanesi bölge illerin Devlet Hastaneleri ve
Ankara’daki Merkez Hastaneler hazır hale getirilir.

Ekipler yaralıların tahliyesi için bölgede 6 saat süresince bekler fakat mayınlanmış tuzaklar sebebiyle yaralıların alınması için tarif edilen bodrum katın önüne ambulansların erişimi mümkün olmaz.

Süreç devam ederken, kriz masası yetkilileri HDP milletvekillerine her aşama ile ilgili ayrıntılı bilgi vermektedirler.

CİZRE BELEDİYESİ YETKİLİLERİ DE BÖLGEYE GİRMEK İSTEMEDİLER

HDP Milletvekilleri bodrum katında göçük olduğu iddialarında ısrar eder ve Cizre Belediyesinden 2 görevlinin olay yerine gidip tespit yapmalarını ve yardım etmelerini isterler.

Kriz masası yetkililerince, Cizre Belediyesince görevlendirilen 2 görevliye ve onların yanında SES sendikası üyesi 2 sağlık personeline kişilere gidecekleri yolun güvenli olmadığına ilişkin bilgilendirme yapıldıktan sonra, kendilerinin gönüllü olmasına istinaden tarif edilen adrese gitmelerine müsaade edilir.

Cizre Belediyesi yetkilileri ve SES sendikası üyelerinin eve gidip gitmeyecekleri ile ilgili kararları için yaklaşık 1 saat beklenir.

Sonuçta, kendi istekleri ile olay yerinin güvenli olmaması kaygısıyla gitmeme kararı verirler. Bunun üzerine bu süreçten de vazgeçilmiştir.

Böylece, bu izin verilmeden önce HDP milletvekillerinin dile getirdiği Cizre Belediyesi personelleri yaralıları çıkarır söylemi de bütün gerçekçiliğini yitirir.

ANNELER BODRUM KATINA GİTSİN

HDP milletvekillerinin bitmeyen taleplerine bir yenisi eklenir. 3. Talep olarak 5 yaralının annesinin iddia edilen adrese gönderilmesini talep ederler. Fakat bu talepleri kriz masası yetkililerince “bu kişilerin profesyonel sağlık hizmeti veya kurtarma hizmeti vermesinin mümkün olmayacağı açık olduğu” gerekçesi ile müsaade edilmez.

HAFİF YARALILAR GELSİN

Kriz masası yetkilileri, ağır yaralılar gelemiyorsa, hafif yaralılardan veya sağlıklı olanlardan birinin çıkmasını ve tahliye edilmesini önermiş, fakat tahmin edileceği üzere bununla ilgili de bir gelişme olmaz.

OPERASYONA SON VERİLİRKEN

Yaşanan bu sürecin sonunda operasyona son verilmesiyle birlikte, verilen bilgilerin doğruluğundan asla emin olunamamakla birlikte, yaralı olduğu iddia edilen yerde 7/24 Ambulans görevlendirilmesine karar verilir.   (Haber10)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.