Bugün İşe Giren Sağlıkçı Ne Zaman Emekli Olur ?

Bugün İşe Giren Sağlıkçı Ne Zaman Emekli Olur ?

Kamu görevlilerinin emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılması, belli bir hizmet süresini ve aynı zamanda belli bir yaşı tamamlaması halinde mümkün olabiliyor.

20 hizmet yılını doldurmuş olan kadın ve 25 hizmet yılını doldurmuş olan erkek memurun emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılmasında yaş şartı daha önce aranmazken, 08 Eylül 1999 tarihinden sonra söz konusu hizmet şartını yerine getirenler bakımından emeklilik için ayrıca belli bir yaş şartı da getirilmiş bulunuyor.

Mevcut düzenlemede, memurların emekli aylığına hak kazanabilmesi; işe giriş tarihlerine, hizmet süresine ve cinsiyetlerine göre değişen yaş şartının gerçekleşmesi halinde mümkün olabilmektedir.

Emeklilik için yaş şartı

Devlet memurlarının emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilmesi için (malullük, engellilik, fiili hizmet zammından yararlanma, bazı mesleklerde bulunanlar için özel kanunlarla şartlar getirilmiş olma gibi haller dışında), gerekli prim ödeme gün sayısını tamamlamış olmaları ve bununla birlikte cinsiyetlerine göre aranan yaşa ulaşmış olmaları gerekiyor.

2018 yılında işe girenler/girecek olanlar için emeklilikte aranan yaş şartı

2018 yılında işe giren veya girecek olan;

 -Kadın memur, en erken 62 yaşını doldurduğunda, emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

 -Erkek memur, en erken 64 yaşını doldurduğunda, emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.Ayrıca, 2018 yılından sonra işe gireceklerin emekli aylığı alabilecek şekilde emekli olabilmesi ise daha yüksek yaş şartını gerektirecek.

2018 yılından sonra işe girecek olanlar için emeklilikte aranan yaş şartı

a-Kadın memurlar:

**2019 veya 2020 yılarında işe girerler ise en erken 63 yaşını doldurduklarında,

**2021 veya 2022 yılarında işe girerler ise en erken 64 yaşını doldurduklarında,

**2023 ve daha sonraki yıllarda işe girerler ise en erken 65 yaşını doldurduklarında,

emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

b-Erkek memurlar:

**2019 ve daha sonraki yıllarda işe girerler ise en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

 Memurunyeri.com'

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 22:35YORUM EKLE
YORUMLAR
smemuru
smemuru - 5 ay Önce

ölmez sağ kalırsa olur, yada bulaşıcı hastalığa yakalanmassa , yada magandalar öldürmesse

hemşire sağlık memuru
hemşire sağlık memuru - 5 ay Önce

değil şimdi işe başlayan 35,40 yıldır çalışanlar bile emekli olmak istemiyor olamıyor çünkü şimdi maaşla beraber sabit ödeme alamıyacak emeklilik maaşı sadece 2600 tl den hesaplanacak emekli olunca bu maaşda 2300 tl düşüyor kısaca elimize bu kadar maaş geçicek kim emekli olup aç kamakister ki. bir asker bir polis diğer kurumlardaki 5000 tl alıyor ne sabitmiş ne döner sermayemiş umrunda değil emekli oluncada bu maaştan hesaplanıyor ve 3000 tl ye yakın maaş alıyor vay sağlıkçının halıne vay dünya vay

memur
memur - 5 ay Önce

vekil seçilsin 2 yılda kıyak emekli olur onu haber yapın siz

Sizden Haberi Nasıl Kaldırtabilirim
Sizden Haberi Nasıl Kaldırtabilirim - 5 ay Önce

"Fazla alınan malzemeler depoda çürüdü" haberini kaldırtmışlar. Merak ettim sizden haber nasıl kaldırtılabiliyor acaba?

Cevap
Cevap @Sizden Haberi Nasıl Kaldırtabilirim - 5 ay Önce

https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/fazla-malzeme-alip-curuttuler-h74952.html haber kaldırılmadı buradan ulaşabilirsiniz

Türker akbulut
Türker akbulut - 5 ay Önce

Bende saglikci yim hemşire saglik memuru adlı yorumcu ne kadar isyankarsin bu ülke bugün terörle mücadele ediyor ve 1 hafta önce 8 şehidimiz var ülkemizin içinde hainler boş durmuyor bur taraftanda ekonomik olarak saldırı altındayız herkes yangından mal kaçırma derdinde ama vatanını canından çok seven yiğitler daha çok bazı yerlerde dolara inadına fiyatlari durduran ve sıfır zam yapanlar var isre onlar elleri opulwsiler canımız liderimiz her şeyimiz r tayyip erdogan dün seni yanliz bırakmadık bugünde bırakmayacağız ölene dek bırakmayacağız enflasyon hesaplamasını tüik lütfen gerçekçi ol piyasada enflasyon yüzde 15 ancak var nasıl bir hesaplama yaptın şu an ülkemizde milyonlarca işsiz var memurlar yüzde 10 dan fazla maaş almamalı asgari ücret artmali

ALİ BAYAR
ALİ BAYAR @Türker akbulut - 3 ay Önce

Tamam asgari ücret artsında hiçbir esnaf net 2000 maaş artı sigorta çalıştırmaz çalıştıramaz. maliyet yüksek. Artsın diyince olmuyor keşke 5000 olsa; Kahramanmaraştaki fabrikalar orta asyaya kayar orada ücret 50-60 dolar aynı ürünü zaten dış ülkeye satıyor.

hayal
hayal - 3 ay Önce

hayalle uğraşmayın boşuna. emekli yaşını avrupa standartalarında 65 çıkarın, yaşam stantardtları türkiye şartalarına göre olsun. bu nasıl iş böyle.....

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması