Binlerce sağlık çalışanına lisans tamamlama şoku

Binlerce sağlık çalışanına lisans tamamlama şoku

Binlerce sağlık çalışanına lisans tamamlama şoku
12 Ağustos 2017 Cumartesi 17:20

Danıştay 8. Dairesi, Yükseköğretim Kurulu'nun 23.07.2015 tarihinde yaptığı "Sağlık Ön Lisans Alanlarından Mezun Olanlara Lisans Tamamlama" ile ilgili duyuruya ilişkin işlemin, bu duyuruya istinaden yapılan tercih ve yerleştirme işlemlerinin, tercih ve yerleştirme işlemleri sonucunda 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılan kayıt işlemlerinin", yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.

Yürütmenin durdurulmasına konu "YÖK Duyurusu", 23.07.2015 tarihinde Genel Sağlık-İş internet sitesinde yer verilmiştir. Devamında ise söz konusu duyuru da dahil olmak üzere YÖK'ün lisans tamamlamaya ilişkin tüm işlemlerinde tam bir belirsizlik durumunun hakim olması nedeniyle Sendikamızca YÖK, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na ayrı ayrı başvurularak

, "Anayasamızın 2. maddesinde belirtildiği üzere hukuk devletinde asıl olanın idarenin hukuka uygun davranması ve vatandaşların "hukuki güvenlik" ilkesi gereğince korunması olduğu, emekçi sağlıkçıların tek beklentisinin "hukuki güvenlik" ilkesine uygun işlemlerin tesis edilmesi olduğu, sağlık emekçilerinin emek, zaman ve para harcayarak, lisans tamamlama programlarından mezun olmaları sonucunda aldıkları diplomalarına bağlı olarak, mesleki üst öğrenim karşılığı olan zam ve tazminatlardan faydalanıp faydalanamayacakları hususundaki belirsizliğin giderilmesi ve hatta gerekirse bu konuda hukuki düzenlemelerin yapılması gerektiği, aksi halde yıllarca emek, zaman ve para harcayarak eğitim alan ve mezun olan sağlıkçılara lisans diploması dışında hiçbir kazanımı olmayan göz boyayan ve sonucu olmayan bu programların hangi amaca hizmet edeceğinin açıklanmasının gerektiği"

belirtilmiştir. Ayrıca, ülkenin içinde bulunduğu belirsizlik ortamında bir de bu ve bunun gibi belirsizlikler içeren, tereddütler olan sağlık çalışanının ne yapacağını bilemediği adımların atılmaması talep edilerek, yetkili makamlar göreve çağrılmıştır. Söz konusu başvurularımıza ilişkin duyurumuz yine Sendikamızın internet sitesi üzerinden 28.08.2015 tarihinde yapılmıştır.

Danıştay 8. Dairesi'nin 2016/8090 E. sayılı dosyasında verilen yürütmenin durdurulması kararı ile mevcut durumda birçok belirsizlik ve mağduriyet varken, bu defa sağlık emekçilerinin aleyhine, içinden çıkılmaz bir hal almıştır.

Danıştay tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararı, bir tedbir niteliği taşımaktadır. Konuyla ilgili olarak Danıştay'ın vereceği nihai kararın beklenmesi gerekmektedir. Fakat gerek Sendikamız üyesi olan gerekse de üyemiz olmayan ve söz konusu duyuruda yer verilen "ön lisans programı" mezunu olup, 7 - 11 Eylül 2015 tarihlerinde kayıt yaptıran ve lisans tamamlama programlarına yerleşen sağlık emekçilerinin öğrencilikleri askıya alınmıştır. Lisans tamamlama programlarına devam eden sağlık çalışanları, yeni dönemde ders alamayacak olup, programdan mezun olanların ise özlük hakları ve intibakları askıda olacaktır.

Genel Sağlık-İş olarak, lisans tamamlamaya ilişkin belirsizlik durumu, henüz yürütmenin durdurulmasına konu duyurunun YÖK tarafından yayımlandığı esnada fark edilerek, gerekli mercilere başvurular yapılmıştır. Sendikamızca daha ilk aşamalarda görülen bu belirsizlik durumu, yıllar sonra Danıştay tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararı ile sağlık çalışanlarına emek, zaman ve para kaybı olarak dönmüştür. Bu aşamada maalesef haklı çıktığımızı, üzülerek belirtiyoruz.

Genel Sağlık-İş, yürütmenin durdurulmasına konu işlemler ile lisans tamamlama programlarına kayıt yaptıran, yerleşen ve mezun olan sağlık emekçilerinin mağduriyetinin giderilebilmesi için her zaman olduğu gibi gereken her türlü işlemi yapmaktan imtina etmeyecek ve sürecin takipçisi olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dinçer - 2 ay önce
Sosyal hizmet bölümü için alınmış bir karar.diger bölümlerde sorun yok ama yinede haksız bir karar..insanlarin emeğine yazik
Avatar
lisans mezunu - 2 ay önce
ver 5 binlira al diploma oh ne güzel. örgün okuyanların hakkına gir. sonra deki hakkaniyet nerede.
Misafir Avatar
lisans tamamlamaq - 2 ay önce @lisans mezunu
sadece parayı vererek almadık .okula ders dinlemeye gitmediysek te çalışarak kazandık
Misafir Avatar
gökhan dalbaş - 2 ay önce @lisans mezunu
he gel sende ver 5 bin mezun ol......
millet eşşek gibi ders çalıştı 400 500 sayfa konu çalıştı her ders için,en azında ders çalışanların emegine saygı duy.parasında pulunda değilim ders çalıştığı kaybettiğim ozaman yazık çoçuklarımızı ihmal ettikbunun yüzzünden
Misafir Avatar
DDDDDD - 2 ay önce @lisans mezunu
KİMSE KİMSENİN HAKKINA GİRMİYOR VER 5 BİN LİRA AL DİPLOMA DİYE Bİ DURUM DA SÖZ KONUSU DEĞİL ÖRGÜNDE ZORLANMADIM BEN BU KADAR BİLMEDEN YORUM YAPMAYIN LÜTFEN
Avatar
Enver kale - 2 ay önce
Yerinde isabetli bir karar.
Avatar
TÜRK - 2 ay önce
Gün boyunca sosyal medyada ve diğer konunun muhattabı arkadaşlarım ile bu konuyu araştırıyoruz , site yöneticisine rica etsek danıştayın bu kararının mahkeme metnini sitede yayınlayabilirmisiniz, çünkü biz danıştayın sitesinde bulamadık.
Avatar
keske - 2 ay önce
Keske ust ogrenim diye bisey olmasa tibbi sekreter mezunuyum saglik kurumlari isletme bitirdim atanamadim isletme gecis yaptim son 3 ders bilerek vermiyorum cunku her okudugum okul yolumu dahada tikadi kpss onlisans mezunusun diye lise tibbi sekreterlik ten tercih kabul etmiyor saglik kurumlari isletme bolumune kpss de hic alim yok bosuna okuduk ortada kaldik
Avatar
Faruk - 2 ay önce
Böyle saçma sapan iş mi olur ya ....
Avatar
Masraf - 2 ay önce
Boşuna paranızı kaptırmayın.Birseyler Bastan olmadıysa sonradan çok zor.
Avatar
elif can - 2 ay önce
tüm bölümler içinmi bu karar