Beyin ölümü gerçekleşen genç, 4 kişiye hayat verecek

Edirne'de beyin ölümü gerçekleşen 18 yaşındaki Berk Karlık'ın organları 4 kişiye nakledilecek.

Beyin ölümü gerçekleşen genç, 4 kişiye hayat verecek

Uzunköprü'de hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı yaşayan Karlık'ı, rahatsızlanması üzerine ailesi Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine getirdi.

Tüm müdahaleye karşın beyin ölümü gerçekleşen Karlık'ın organları, ailesi tarafından bağışlandı.

Karlık'ın bağışlanan kalbi, karaciğeri ve böbrekleri gerçekleştirilen operasyonla alındı.

Sağlık Bakanlığına ait uçakla Çorlu Havalimanı'na, oradan da ambulansla TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gelen Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimleri, Karlık'tan alınan kalbi 10 yaşındaki çocuğa nakletmek için Ankara'ya götürdü.

Karlık'ın karaciğerinin İstanbul'daki özel bir hastanede, bir böbreğinin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde, diğer böbreğinin ise TÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde organ bekleyen hastalara hayat vereceği belirtildi.- "Oğlumuz onlarda yaşıyor"

Baba Selim Karlık, hastanede gazetecilere yaptığı açıklamada, Berk'in tek çocukları olduğunu söyledi.

Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından Sağlık Bakanlığı yetkilisinin kendileriyle organ bağışına ilişkin konuştuğunu anlatan Karlık, şunları kaydetti:

"Eşimle biz bu konuyu daha önce konuşmuştuk. 'Eğer bizim üzüntümüz birilerinin sevinci olacaksa ve oğlumuz birilerinde yaşayacaksa organ nakli neden olmasın' diye karar verdik. Benim oğlum epilepsi hastasıydı, 18 yaşında ve yatağa bağımlı yaşıyordu. Pazar sabahı oğlumun solunum yetmezliği nedeniyle 112'yi aradık fakat daha sonra öğrendik ki beyin kanaması geçirmiş, solunum yetmezliği ona bağlıymış. Kalp durması yaşadı. Tekrar geri getirdiler. Salı günü beyin ölümü gerçekleştiği tanısı heyet tarafından konuldu. Tanı konulduktan sonra da organ bağışı süreci başladı. İnşallah birilerini sevindiririz, İnşallah birilerini hayata bağlarız. Biz de 'oğlumuz onlarda yaşıyor' sevinciyle yaşamaya devam ederiz. Sizin üzüntünüz başkalarının sevinci olabilir. Yetkililerden öğrendiğimiz, Türkiye'de 45 bin aile umutla bekliyor. Çok kutsal bir şey diye düşünüyorum. Biz bu kararı çok zor aldık. O an bir travma yaşıyorsunuz ama bunu atlatıp başkalarına umut olmak gerektiğini düşünüyorum."

Nilgün Karlık ise bir anne olarak çok büyük bir acı yaşadığını belirterek, "Orada umutla organ bekleyen benim oğlum da olabilirdi" dedi.

Karlık, "Eğer insanların zihninde bu konuyla ilgili soru işareti varsa bizim yaşadıklarımızı düşünsünler. Organları sizin çocuğunuz bekleyebilirdi. Organ nakline bu şekilde bakılırsa karar değişebiliyor. Böyle düşünmelerini bir anne olarak tavsiye ediyorum. Zor bir karar ama sonuçta başkalarına umut oluyorsunuz. Bir hasta çocuğu yataktan kaldırıyorsunuz ya da bir çocuğu anne ve babasına kavuşturuyorsunuz" diye konuştu.

Cihan Demirci

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2016, 23:20YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması