Başsavcı: Hiçbir Sebep Sağlıkta Şiddetti Haklı Gösteremez

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına karşı yasaların verdiği yetki çerçevesinde en etkili tedbirleri almakla sorumlu olduklarını, ancak bazı dosyalarda "sağlık çalışanı şu hareketi yapmasaydı, hasta yakını bu davranışa girmeyecekti"

Başsavcı: Hiçbir Sebep Sağlıkta Şiddetti Haklı Gösteremez

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına karşı yasaların verdiği yetki çerçevesinde en etkili tedbirleri almakla sorumlu olduklarını, ancak bazı dosyalarda "sağlık çalışanı şu hareketi yapmasaydı, hasta yakını bu davranışa girmeyecekti" demek zorunda kaldıklarını belirterek, sağlık çalışanlarının da empati yapması gerektiğini söyledi.

Sakarya Üniversitesi'nin (SAÜ) Hukuk ve Tıp fakülteleri ile Sakarya Barosu iş birliğiyle 1. Sağlık Hukuku Sempozyumu düzenlendi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Dursun, Sabahattin Zaim Konferans Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerin arttığı bir dönemde böyle bir sempozyumun düzenlenmesini çok anlamlı olduğunu söyledi.

Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin tasvip edilemeyeceğini ifade eden Dursun, hiçbir sebebin, sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen eylem ve şiddeti haklı göstermeyeceğini belirtti.Dursun, bununla birlikte sağlık çalışanlarının hasta yakınlarıyla empati kurması gerektiğini savunarak, şunları söyledi:

"Buna mukabil sağlık çalışanlarının da hasta yakınlarını kışkırtıcı hal ve hareketlerden kaçınmaları gerektiğini düşünenlerdenim çünkü önümüzdeki dosyalardan bunu görebiliyoruz. Bazı dosyalarda 'sağlık çalışanı şu hareketi yapmasaydı, hasta yakını bu davranışa girmeyecekti' diyoruz, bu da bizi rahatsız ediyor, üzüyor. Elbette zor koşullarda görev yapıyorlar bunun bilincindeyiz. Her zaman da yanlarındayız. Yapılan eylemlere yönelik yasaların bize verdiği yetki çerçevesinde en etkili tedbirleri almakla sorumluyuz."

"Sağlık, zor bir hizmet"

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da sağlık hizmetinin, doğrudan insana dair olduğunu ve hem ihtiyaç duyan hem de bu hizmeti veren açısından zor bir hizmet olduğunu söyledi.

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak ise Türkiye'nin dünyada sağlık alanında başarılı bir ülke olduğunu, sağlık hukuku konusundaki sıkıntıların da giderilerek bu başarıların daha da arttırılmasına önem verildiğini kaydetti.
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 3 ay Önce

SAYIN SAVCIM,SON 15 SENEDE PSİKİYATRİ İLAÇ KULLANIMI %450 ORANIN DA ARTTIĞI BİR ÜLKEDE,ARTIK BU TÜR ŞİDDET OLAYLARI,İNSANLARDA VE ŞİDDETİ UYGULAYANLARDA NORMAL GÖRÜLÜR OLDU .SAYGILARIMLA.

Mustafa
Mustafa - 3 ay Önce

Kimse kusura bakmasın hakim, savcı ve polislerin büyük bölümü sağlıkçı düşmanı görevle ilgili veya görev dışı olan adli olaylarda alınan kararlar ve süslenmiş polis ifadeleri bunu açıkça gösteriyor bizzat bu durumu defalarca yaşayan biri olarak söylüyorum

Ali ŞİRİN
Ali ŞİRİN - 3 ay Önce

SAYIN BAŞ SAVCININ DOKTORLAR ŞUNU YAPMASAYDI HASTA YAKINIDA BUNU YAPMAZDI YÖNÜNDEKİ BEYANLARDA ÜZÜLÜYORUZ CÜMLESİNE ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM HASTA YAKINI BEYAZ KODLA VEYA ŞİKAYETLE SAVCILIĞIN ÖNÜNE GİTMİŞTİR HANGİ HASTA YAKINI BEN DURUP DURURKEN SAĞLIK PERSONELİNE SALDIRDIM DER SAVUNMA AMAÇLI MUTLAKA BİR ŞEYLER SÖYLEYECEKTİR. HAKKINDA SUÇLAMADA BULUNULAN HASTA YAKININDA İFADE ALINIRKEN SAVCILAR YEMİN ETTİRİYORMU?
sON SÖZ HASTALARLA EMPATİ KURMADA HASTALARA YARDIMCI OLMADA İDDİALI KONUŞUYORUM HİÇ AMA HİÇ KİMSE SAĞLIK ÇALIŞANLARI KADAR GAYRET GÖSTERMİYOR.

NİSA NUR
NİSA NUR - 3 ay Önce

YANİ OKLAR YİNE SAĞLIK ÇALIŞANINA PES ARTIK.....DOKTOR BUNU YAPMASAYDI YAPMAZDIM DİYEN VATANDAŞ HER YERDE DAYAKLA HAKKINI ARIYOR VE HAKLI GİBİ BİR ALGI OLUŞMADI MI ŞİMDİ....

Zeliha
Zeliha - 3 ay Önce

Adalete sizin gibi ön yargılı insanlar değilde tarafsız insanlar olursa eminimki şiddet azalacaktır

Aa
Aa - 3 ay Önce

İğne çuvaldız olayını sağlık bakanlığı ne zaman yaparsa bu olaylar o zaman biter. Yoksa mevcut şartlarda cezayla felan bitmesi mümkün değil. Hastalara mobbing var bu görülmeli!

BERKTUĞ ATICI
BERKTUĞ ATICI - 3 ay Önce

ADAMLAR SEMPOZYUM YAPMIŞ,işin bilenlerini getirmiş,ortam hazır, ama salon boş.
ondan sonra yandım Allah. Haktır bize

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 3 ay Önce

Sayın sağlık müdürüne soemak isrerim sağlık çalışanlarına zulmeden yöneticileri görmezden gelipte bu sempozyuma katılmak ne kadar anlamlı acaba

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması