Başkent Üniversitesi 4’üncü Bahar Pediatri Günleri

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Bahar Pediatri Günleri, gerçekleştirildi.

Başkent Üniversitesi 4’üncü Bahar Pediatri Günleri

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Bahar Pediatri Günleri, 2 gün süren konferans ve sözlü bildiriler ile gerçekleştirildi. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esra Baskın, bilimsel kongre ve şölen tadında olan toplantıların çok önemli olduğunu söyleyerek, “Bu toplantıları yapmakta destek olan herkese teşekkür ederiz. Başkent Üniversitesi olarak 6 noktada biz pediatri hizmeti veriyoruz. Bu merkezlerimizde 60’ın üzerinde öğretim görevlisi ve hekimimiz çalışmakta. Pediatri alanında baktığımızda yılda 500 binin üzerinde hasta görülmekte bir o kadar da bunların kontörlerinin olduğunu düşünürsek 1 milyona yakın hastaya yılda hizmet veriyoruz. Bu sayı her geçen gün artmakta. İyi bir hekim olmamız için tüm pediatri bölümü olarak elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

 Konuşmasında ülkenin çok iyi hekimlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Aytül Noyan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Bizlerin görevi iyi hekimler yetiştirip bayrağı onlara devretmek. Tıp, dünyanın her yerinde çok karışılan bir sağlık dalı. Yapılan bir araştırmaya göre sağlık sektöründe her saat dünyada binlerce makale yayınlanıyor. Tahmin edeceğiniz üzere bir insanın tıp doktoru sıfatına sahip olsa da bu kadar bilimsel makaleyi okuması ve buradan elde ettiği verileri tedavide ve teşhis de kullanması mümkün değil. Ama söz konusu yapay zeka olduğu zaman bunları takip etmek hiç de zor değil. Artık akciğer grafikleri bilgisayarlar okuya biliyor. Bir başka yapay zeka ciltteki nevüslerin zararlı olup olmadığı konusunda tavsiyelerde bulunabiliyor. Bu makineler ile yarışmamız mümkün değil. Öyleyse genç meslektaşlarım bu makineler ile yarışmadan onları kullanmalısınız. Çok çalışmalısınız. Hastaların sohbetleri ve gözlerinin tahlillerden çok daha fazlasını anlattığını unutmadan. İnsan yönünüzü geliştirerek, merhamet duygunu içinizden eksik etmeden iyi birer hekim olabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.” 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması