Başbakan Grup Toplantısında Sağlıkta Birleşmeyi Anlattı

Başbakan Grup Toplantısında Sağlıkta Birleşmeyi Anlattı

Başbakan Grup Toplantısında Sağlıkta Birleşmeyi Anlattı
16 Temmuz 2016 Cumartesi 18:26

Başbakan Yıldırım’ın 12 Temmuz 2016 tarihinde TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmanın metni. Orjinal link metnin altındadır

Değerli arkadaşlar; bugün sağlıkla ilgili birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçen hafta tarımla ilgili konuşmuştuk, bu hafta sağlık, gelecek grup toplantısında da bir başka konuyu ele alacağız.

Sağlık, AK Parti iktidarının başarı öykülerinden bir tanesidir ve sağlıkta Türkiye AK Parti iktidarında büyük bir dönüşümü, büyük bir değişimi gerçekleştirdi. Türk modeli artık bugün dünyada herkesin merak ettiği, öğrenmek için gayret ettiği bir modele dönüştü. İnsanın sağlığı, insanın mutluluğu, toplumun huzuru için siyasetin adresi AK Parti’dir. AK Parti iktidarında devlet-vatandaş ilişkilerinin en fazla geliştiği alanlardan bir tanesi de sağlıktır. AK Parti döneminde devlet hastaneleri, millet hastaneleri haline geldi. Bizim iktidarımızda vatandaş devlete, hastanede hizmete, doktora kavuştu, istediği tedaviyi gördü. AK Parti iktidarından önce vatandaş hastaneye sağlam gider hasta çıkardı. Sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 35 düzeyindeydi. Ama AK Parti iktidarında sağlıktaki memnuniyet oranı yüzde 70’in üzerine çıktı. 5 yıldızlı otel konforunda hastaneler inşa ettik, ediyoruz. En son tıbbi cihazlarla sağlıklı kuruluşlarımızı donatıyoruz.

Bazı rakamlar vereceğim. 2003-2015 yılları arasında 810 tane yeni hastane ve ek bina yapımı gerçekleştirdik. 1775’i ilk basamak sağlık kuruluşu olmak üzere 2585 sağlık tesisini hizmete aldık, vatandaşımızın hizmetine sunduk. Şimdi sağlıkta yeni bir değişimi yapıyoruz, sağlık şehirleri kuruyoruz, şehir hastaneleri kuruyoruz. Bu hastaneler, içinde hastaneler olan şehirler gibi; oteliyle, değişik branşlardaki hastaneleriyle adeta bir kasabayı andırıyor. Bu amaçla şu anda 16 büyükşehir inşaatının çalışmaları devam ediyor. Toplamda 30 ilimizi kapsayacak çalışmalar tamamlandığında 35 bin civarında yeni yatak kapasitesi sağlamış olacağız. Mersin ve Yozgat şehir hastaneleri bu yıl içerisinde tamamlanacak, hizmete alınacak. 

Acil sağlık hizmetleri, ambulans hizmetleri için ücret istenen, acil servislerden hastaların geri gönderildiği günler artık mevcut değil, geride kaldı. Dün bir arkadaşımız söyledi, çok ilgimi çekti; acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Tedavi olmaya değil kız bakmaya gidiyorlarmış. Birisi söyledi şaşırdım, yani evlendirmek için oğlunu-kızını artık gidip, o kadar hastaneler şirin hale geldi ki gidip orada dostluklar kuruluyor, yuvalar kurulması için ziyaretler yapılıyor. Demek ki acil servis sadece tedavi etmiyor, mutluluk, yuva kurmak için de bir hizmet veriyor; işte geldiğimiz nokta bu.

Artık özel hastaneler dahil olmak üzere acil ve yoğun bakım gereken hastalardan ücret alınmıyor. 

Hava ambulans sistemini Türkiye’de kurduk. Eskiden filmlerde seyrederdik. Bir hasta dağın başından helikopterle alınıyor, uçakla götürülüyor bir başka memleketten. Burada bir turist hasta olsa memleketinden uçak geliyor alıyor götürüyor, vay be adamlara bak neler yapıyorlar derdik. Ama Allah’a şükür 2015 yılı sonuna kadar 2008’den 30227 hastanın naklini havayoluyla gerçekleştirdik, uçakla-helikopterle gerçekleştirdik; işte büyük Türkiye bu. Boş laflarla büyük Türkiye olunmuyor, vatandaşa hizmetle oluyor. Vatandaşın özlemini, hayalini gerçeğe dönüştürmekle oluyor değerli kardeşlerim. 2002 yılında bütün Türkiye’de 618 tane ambulansımız var. Nereye gidecek? 81 il, 50 bin köy, 960 ilçe, 600 tane, 612 tane ambulans. Şimdi ne kadar var? 5500 tane ambulansımız var. İlçelerde var, beldelerde var, her yerde artık hazır ve nazır. Allah göstermesin, hastalık olmasın, ama olduğunda da aradığını elinin altında bulamazsan işte o zaman büyük bir felaket var demektir.

Halk sağlığı, aile hekimliği uygulaması hayata geçti, bütün vatandaşlarımızın temel sağlık hizmetlerini ücretsiz alabiliyoruz. Şimdi biz gençliğimizde babaannem hasta, gidiyoruz kuyruklarda tabii bekliyor, bir türlü sıra gelmiyor, daha da hasta oluyor eve geliyoruz. Onun yerine çareyi bulduk, dedik ki; babaanne sen gitme, ben gideyim muayene olayım, senin hastalığını da söyleyeyim, ilaçlarını alayım geleyim. Beklerdik 5’te fiş alırdık Okmeydanı Hastanesinde kuyruğa girerdik, öğlene doğru sıraya gelir yüzümüze bakmaz, şöyle konuşur doktor, ama bizim hiç yüzümüze bakmaz. Ne var, söyle, işim var. Zaten bir şey söyleme şansın yok. Fırsat bulup anlatmaya başlarsın. Sonra doktorun biri bana dedi ki; kardeşim, sende bu genç yaşta ne kadar çok hastalığın var. Halbuki biz ailede kim hastaysa onların hastalığını da söylüyoruz ki onlara da ilaç alalım. Başka türlü muayene olma şansı yok. Zaten öyle tomografiydi, filmdi, tetkikti, bunlar hak getire. Böyle suratına bakıyor, neren ağrıyor, ağzını aç, E de, A de, B de, bitti. Şimdi Türkiye nereden nereye geldi. Bunlar unutulur. AK Parti iktidardayken doğan gençler bugün 14-15 yaşına geldi, onlar bilmez. Ama onların büyükleri Türkiye’nin nereden nereye geldiğini bir daha o günlere gitmenin ne anlama geldiğini 7 Haziran’da gördüler hemen kararlarını değiştirdiler. Aman başımıza buda mı gelecekti deyip 1 Kasım’da tekrar iş başına AK Parti durmak yok, yola devam. Biz sizinle gurur duyuyoruz.

Aile hekimlerini diyetisyen, psikolog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimcisi gibi yardımcı sağlık personeliyle artık destekliyoruz ve bu merkezleri genişletiyoruz. Herkesin bir kaydı var, sağlıkla ilgili bir geçmişi var, bir hikayesi var. Bunlar aile hekimliklerinde tutuluyor, herhangi bir ikinci kademe sağlık hizmeti almak gerektiğinde önceki kayıtlar hemen bakılıyor, zaman kaybetmeden gereken müdahale yapılıyor. Koruyucu hekimlik, hastalıkların azalması, sağlık faturasının da azalması demektir. Onun için aile hekimliğine büyük yatırım yaptık ve güzel de sonuçlar aldık.

Halihazırda ücretsiz gezici sağlık hizmetlerini şehirlerden köylere, kırsal alana da yaymış durumdayız. 

Tedavi hizmetleri. 37 milyon işçi ailesi ve emeklilerle birlikte yalnızca SSK ve dispanserlere mahkumdu. Hastaneleri tek çatı altında birleştirdik, vatandaşımızın bütün sağlık kuruluşlarından istisnasız hizmet almasının yolunu açtık. 2002 yılında kişi başına, hasta başına hekime müracaat sadece 3. Bugün 8,3. Ne demektir? Yani yılda 8 kere hekime gidebiliyor. Daha çok hasta olduğundan mı? Değil, daha önce gidemiyordu da ondan, şimdi rahat erişiyor, rahat ulaşıyor, hasta olmadan gerekli tedbirleri almak için hekime gidiyor. Demek ki 3’ten 5’e ciddi bir iyileşme.

Değerli kardeşlerim; merkezi hastane randevu sistemini de uygulamaya koyduk. Hekim seçme hakkını aile hekimliği ve hastanelerimiz için temel bir hak haline getirdik. 2002 yılında yüzde 6 olan nitelikli yatak oranımızı yüzde 50’nin üzerine çıkardık, neredeyse 10 kata yakın bir artıştan bahsediyoruz. Sağlık Bakanlığımızda hizmet veren personel sayısı 256 bindi AK Parti iktidarından önce. Şimdi ne kadar? 568 bin, kolay gelinmedi buralara. İşte geldiğimiz bu başarının arkasında yetişmiş insan gücü var. 

Fazla uzak değil iktidarımızdan önce böbrek hastalarının ne büyük sıkıntı çektiğini hepimiz biliyoruz. Ama şimdi yetersiz tedaviden dolayı böbrek hastası neredeyse kalmadı, hayatını kaybeden kalmadı. Bugün Türkiye’nin her yanında diyaliz hastaları evlerinden alınıyor, tedavileri yapılıyor, tekrar evine bırakılıyor ve bunun için de 5 kuruş ücret ödenmiyor. Sosyal devlet bu, milletini düşünen devlet bu. Milletine emreden değil milletine hizmet eden devlet AK Parti iktidarında meydana geldi. 

AK Parti iktidar döneminde başlattığımız evde sağlık hizmeti uygulamasını da devam ettiriyoruz. 

Önceleri hastaya kan lazım olduğunda hasta yakınlarından temin edilmesi şart koşulurdu. Kızılay’la yapılan bir anlaşmayla artık bu ihtiyaç gönüllü vericilerden bütün hastanelerimiz tarafından temin ediliyor ve karşılanıyor. 

Organ nakli bekleyen hastalar için ulusal organ nakli birliği oluşturduk. 2002 yılında –dikkat edin- 745 olan organ nakli, bugün 2015 yılı sonu itibariyle 4552’ye ulaştı. 

İlaç politikamız. İlaç temininin önündeki bütün engelleri teker teker kaldırdık. Herkesin ilaçlara serbestçe ulaşımını sağladık. Eczane bulunmayan, kırsal bölgede yaşayan halkımızın ilaca erişimini kolaylaştırmak için mobil eczane uygulamasını başlattık. 2002 yılında o zamanki parayla 6 sıfır atmadan bir antibiyotik almak için 63 milyon ödüyordunuz veya şimdiki parayla 63 lira. Şimdi bir antibiyotik için sadece 9 lira ödüyorsunuz. Ne kadar soymuşlar bu milleti ne kadar, görüyorsunuz değil mi? 

Ey milletim; daha da güzel olacak. Şimdi artık yerli ve milli ilaç sanayisini geliştirecek adımları da hızlandırıyoruz. 

Bütün bunlar özet, sağlıkta yeni yönetişim şeklinde de bir yeniliğe gidiyoruz, basitleştireceğiz. Kuzey taraf, güney taraf, o sekreterlik, bu sekreterlik, bunları kaldırıyoruz. Vatandaş sade bir yönetimle daha etkin, daha hızlı hizmet almanın yolunu açıyoruz; hayırlı uğurlu olsun.  

link:
 https://m.akparti.org.tr/site/haberler/basbakan-yildirimin-12-temmuz-2016-tarihinde-tbmm-grup-toplantisinda-yaptig/84908#1
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.