Bakan Değişikliği Sağlığa İyi Geldi

Bakan Değişikliği Sağlığa İyi Geldi

Sağlık Bakanı değişikliği sağlık teşkilatına iyi geldi.

Sağlıkta vatandaş açısından yıllardır güzel işler yapıldı. Ancak sağlık çalışanları açısından durum pekte iyi değildi. Özellikle 663 sayılı teşkilat kanunu personeli zor duruma soktu.  İllerdeki çok başlılık vatandaşa yansımadı ancak sağlık personelini durumdan olumsuz şekilde etkiledi. Kurumların ayrışması çok başlılık getirdi,  kurum gelirlerini düşürdü, döner sermaye ödemeleri düştü, hastane maliyetlerini artırdı. Personel atama nakil tayin vb hakları kısıtlandı. Becayiş gibi bazı basit hakları kurumlar farklı olduğu için yapılamadı. 

Son 3 yıldır hazırlığı yapılan ancak hayata geçmeyen teşkilat yasası Sayın Ahmet DEMİRCAN'ın göreve gelmesiyle hayata geçti. İlk icratı teşkilatın bu hantal ve çok başlı yapısını değiştirmek olan Sayın Bakanın bu hamlesi sağlık camiyasına memnuniyetle karşılandı. Değişikliklerle artık sağlıkta daha etkin ve verimli bir yapı oluşacağı açıktır. Maddi israfın yanı sıra personel israfıda tek çatı ile mümkün olduğunca azalacaktır.

Sayın Bakanın göreve geldikten sonraki performası takdire şayan.  Daha önce çözülemeyen bazı hususlar hızlı ve pratik şekilde son günlerde çözülmeye başladı. Umud ediyoruz ki sağlıkta çözüm bekleyen önemli hususlarda biran önce çözülür. Yıpranma payı, döner sermaye adaletsizliği, görevde yükselme bunların başında yer alıyor.

personel sağlık net

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 11:34YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması