Bahçeli: Mansur Yavaş adaylıktan çekilmeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş hakkındaki sahte senet iddialarıyla ilgili, "Kişinin, 'Ben soruşturma sonucu alınıncaya kadar, siyasi olarak CHP'nin temsilinde hem şahsıma hem partime bir zarar vermemek, hem de mahalli idareler seçimlerini gölgeye düşürmemek için adaylıktan çekiliyorum' demesi en ahlaki yoldur. Yani diyorum ki; yavaş yavaş ayrıl, kimseyi sıkıntıya sokma" dedi

Bahçeli: Mansur Yavaş adaylıktan çekilmeli

Önceki gün Kırıkkale mitinginin ardından verdiği molada, kendisini izleyen bir grup gazeteci ile sohbet eden MHP Lideri, şunları söyledi:

19 GÜN TARTIŞILACAK

"(Yavaş ile ilgili iddialar) Bu konuyu iki sebepten dolayı çok iyi düşünmek lazım. Bir: Tartışmaya muhatap olan kişi Türkiye'nin çok kritik bir sürecinde, başkentin, zillet ittifakının adayı olarak takdim edilen bir kişi. Diğeri ise olayın hukuki boyutu var. Hukuki yönden bir ceza almış. Bu da Yargıtay tarafından onanmış. Bunun ikisi yan yana geldiğinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan bir şahsın buna benzer yaklaşımlarla tartışılmaya açılması, dikkat çekici bir durumdur. Artık kalan 19 gün içerisinde sürekli tartışmaya zemin teşkil edecektir. Madem ki bir iddianame hazırlanmış ve bu mahkemece kabul edilmiş, öyleyse soruşturmanın sonucuna kadar konunun hukuki yönü üzerinde çok yönlü bir tartışmaya girmek doğru olmaz. Hukuku yönlendirmek de doğru olmaz. Ama bu gelişmelerin siyasi boyutu 19 gün tartışılacak. Böyle bir durum karşısında olacak?"ADAYLIKTAN ÇEKİLİYORUM" DEMELİ

Bana göre hem CHP'ye olan saygısından, hem Kılıçdaroğlu tarafından dayatılarak yapılmış olması dikkate alındığında o zaman kişinin, 'Ben soruşturma sonucu alınıncaya kadar, siyasi olarak CHP'nin temsilinde hem şahsıma, hem partime bir zarar vermemek, hem de mahalli idareler seçimlerini gölgeye düşürmemek için adaylıktan çekiliyorum' demesi en ahlaki yoldur. Ve soruşturmanın sonucu alınınca kadar bu kararı aldığını söyleyecek. Sonucu aldıktan, adaylıktan çekildikten sonra tekrar bunun aday olması vesaire gibi şart da yok. Yani büyükşehir belediye başkan adaylığını noktalaması gerekir. Hem kendisinin gelecekteki siyasetinin devamı açısından, hem CHP açısından hem de hukuki yönden soruşturmanın sonucu alınıncaya kadar böyle olmasında yarar var. Kendisinin seçimi kazanma şansının çok yüksek olduğu bir dönemde 'kumpas kuruluyor' gibi geçmişten bugüne kadar her boyutuyla tartışılan bir kavramı, kendi şahsında gündeme taşıması da doğru değil.

CHP'Yİ TÜKETME SÜRECİNE GİRER

Diyelim ki soruşturmadan beklenilen şeyler olmadı. Kendisi çok haklı çıktı bir iftiraya, kumpasa, komploya karşı karşıya kaldığı netleşti. Böyle bir durumda siyasi bir kişi olması sebebiyle mahkemenin bu kanaati millet vicdanında da kendisini rahatlatır. Ama tersi olursa o başka bir olay olur. Artık Türkiye'de tüm mahalli idareler seçimlerinde gündem bu olacak. Bu CHP'yi tüketme sürecine girer. Kemal Kılıçdaroğlu beyin bunun adaylığı üzerindeki ısrarı, sebep-sonuç ilişkisi yönünden incelenmek ister. Bunlar da çok farklı sonuçlar ortaya çıkartabilir. Yani CHP Genel Başkanı'ndan herhangi bir şey gelmeden, bu kadar 'samimi, dürüst, ilkeli, samimi' ölçülerde siyaset yapan, büyükşehire kritik süreçlerde talip olan bir kişi partisini rahatlatmalı, seçimi rahatlatmalı, toplumsal gerginliği azaltmalı ve bunun için de adaylıktan çekildiğini ifade etmeli. Yani diyorum ki; yavaş yavaş ayrıl, kimseyi sıkıntıya sokma. (Soruşturma seçim sürecinde bitmezse?) Yetişip yetişmemesi önemli değil. Kendisini ve partisini rahatlatabilmesi açısından fedakarlığı kendisinin yapması lazım. Yoksa muhatap kılınan Kesgin, onun üzerinde tartışmaya sürekli girmek doğru bir şey değil. Ahmet Hakan bey bugün veya yarın akşam bu iki şahsı Tarafsız Bölgeye davet etmeli ve karşılıklı tartışmalı.
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 hafta Önce

SANIRIM MANSUR BEY'E YAKIŞTIRILAN SUÇLAMALAR,İSTİNATSIZ,HUKUKSAL DAYANAĞI YOK.KENDİSİ AÇIKLAMA YAPARKEN YANDAŞ KABUL EDİLEN KANALLARIN HİÇBİRİ YAYINLAMADI.HALBUKİ SUÇLAMA YAPILIRKEN TÜM KANALLAR SON DAKİKA YAYINI İLE BİRBİLERİ İLE YARIŞTILAR.BENCE MANSU BEY'E YAPILAN BU SUÇLAMA TOPLUMDA TERS TEPTİ,DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SAYGILARIMLA.

Ali Aslan
Ali Aslan - 1 hafta Önce

AYIPTIR BEYLER AYIP DEVLET BAHÇELİ ESAS SEN ÇEKİL YETER ARTIKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK.

konyakonya
konyakonya - 1 hafta Önce

bırakın kardeşim yapacaklarınızdan bahsedin sizin yaptıklarınızı ilkokul çocugu yapmaz kim iyi iş yapar ise o kazansın baktın paça tutuşuyor tehditler savuruyorsunuz sizin taban pekmi temiz unutma tutturmuştun bir ara af da af diye mafya babalarına af çıkartmak için

irfan
irfan - 1 hafta Önce

bence demek istiyorki ya güzellikle çekil yada seçimi kazansanda o koltuk sana yar olmaz ya soluğu silivride alırsın yada yerine kayyum atarız yinede sana yar etmeyiz haberin olsun demek istemiş devlet bey.

MEHMET ARSLAN
MEHMET ARSLAN - 1 hafta Önce

BAŞKA TÜRLÜ DEVLET BEY BU SEÇİMİ KAZANAMAZ. KARDAN YOLLAR KAPANINCA LODOS DUASINA ÇIKAN MEŞHUR BELEDİYE BAŞKANI GİBİ,ÇARESİZLİK ACİZLİK GÖSTERİSİDİR.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması