Ambulans Töreninde Gündeme Dair Açıklama Yaptı

Ambulans Töreninde Gündeme Dair Açıklama Yaptı
13 Şubat 2016 Cumartesi 00:30

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 20 bin uzman hekimi ve 10 bin pratisyen açığı olduğunu belirterek, "2007 yılına kadar YÖK, 'bu ülkede hekim fazlası var' diye hekim kontenjanlarını 25 yıl, nüfus artış oranını da kale almadan 1987 yılından 2007 yılına kadar 'Türkiye'de hekim fazlası var, hekim kontenjanları arttırılmamalı' diyerek, kontenjanlar donduruldu. 2007 yılından sonra YÖK'teki değişikliği sağlayınca ilk defa 7 bin 500 öğrenci aldık." dedi.

Gaziantep Kent Konseyi tarafından hazırlanan 8. Olağan Genel Kurultayına, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tiryakioğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan beş vali ile bakanlıkta değerlendirme yaptıklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, göçmen sağlık merkezlerini ve bu anlamda, onlarında bu ülkede insanların aldığı sağlıklı hizmet koşullarını, çok daha güçlü hale getireceklerini söyledi. Müezzinoğlu, "Aslında temel sorunumuz, hekim açığıdır. Gelişmiş ülkelerde 10 nüfusa 17 hekim düşerken, bizde 10 bin nüfusa 17 hekim düşüyor. Bu gelişmiş ülkelerde, 10 bin nüfusa hemşire oranıyla bizdeki hemşire oranı, yüzde 40'lar seviyesindedir. Bütün bunlara rağmen, biz herhangi bir gerekçenin arkasına gizlenmeden, 13-14 yıldır vatandaşın her kesimine, her alanda, vatandaşımıza sağlığa hakkaniyetli ulaşım ve sağlığın her alanında, hekimse hekim uzmansa uzman, teknoloji ise teknoloji, yapıyoruz. Şimdi zaman zaman eleştiriler de alıyoruz. Yani hastaların bu kadar hekime gitmesi, bu kadar çok reçete alması, doğru mu diye. Bunu, tabi israf kısmı ve kalite kısmı, yüzde 5'lik veya yüzde 10'luğunu sağlık camiası olarak değerlendireceğiz. Yani Avrupa'daAlmanya'da, Hollanda'da Fransa'da vatandaşın hekime müracaat etme hakkını, normal görüyoruz da, bizim, hekime müracaat etmemizi çok görme gibi, bir yanlışı yapmamalıyız. Ama planlama yapma açısından, planlamayı daha iyi yapmalıyız. Planlamaya zorlayan ne, işte hekim sayımızın azlığı" dedi.

"Aile hekimi sayısı benim 22 bin yerine, 30 bin aile hekimim olsa, bir hekime 3 bin 700 vatandaşımız vermek yerine, bir hekime 2 bin 500 ya da 2 bin 700 vatandaş verdiğimizde, tabi ki oradaki standart yükselecek" diyen Müezzinoğlu, "Ama takdir edersiniz ki, az önce söylediğim rakamlara asgari bazda, 20 bin uzman hekimi açığımız var. 10 bin pratisyen açığımız var. Bu açığı nasıl kapatacağız. Burada herhangi bir suçlama yapmak istemiyorum, ama 2007 yılına kadar Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), 'bu ülkede hekim fazlası var' diye hekim kontenjanlarını 25 yıl, nüfus artış oranını da kale almadan 1987 yılından 2007 yılına kadar 'Türkiye'de hekim fazlası var, hekim kontenjanları arttırılmamalı' diyerek, kontenjanlar donduruldu. 2007 yılından sonra YÖK'teki değişikliği sağlayınca ilk defa 7 bin 500 öğrenci aldık. Bir tıp fakültesi öğrencisine gelenin uzman olarak karşımıza gelmesi yaklaşık 10 yılı sürüyor. Dün plan bütçe toplantımızda sağlık konusu vardı. Bunu orada da dile getirdim. Eleştirmek kolay, ama sorunun çözümünde bina yapmak gibi değildir. 10 yıl eğitim görmüş birini görevlendirmek, yani açığımız bu nedenden kaynaklanıyor. Dolaysıyla bütün gittiğim illerde, bu yalnız iller değil, bakanlar kuruluna gitmeye korkuyordum. Türkiye Büyük Mille Meclisine gitmeye korkuyorum. Plan bütçe de eleştirel muhalefetteki arkadaşlarım, verdiği notlara bakıyorum. İşte Mersin'e doktor diyor. Tamam da, Türkiye'de hekim fazlası var diyen zihniyete, bir gün ey zihniyet,Avrupa'da kişi başına düşen hekim bu, Türkiye'de ise bu, neden bunu görmüyorsun.Yunanistan'da 10 bin insana 72 hekim düşüyor. Türkiye'de ise, 17 hekim. Şimdi ülkenin aydınları zaman zaman, aydın eleştirisi yapıyorsun. Ülkenin aydınları, bu ülkenin geleceğine katkı sağlayacak durumu ne yazık ki sergileyemediler" şeklinde konuştu.

"GAZİANTEP ŞEHRİ HASTANESİNİN, ARKASINDAYIM"

Gaziantep'te yapılacak olan şehir hastanesinin arkasında olduğunu ve bu anlamda kenttin bir sağlık turizmi vizyonuna sahip olması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, "Sıkıntılardan korkarsan, sorunlardan korkarsak, bu ülke dünya ülkeleri ile yarıştan kopar. Bu nedenle, bu nedenle şehir hastanesinin Gaziantep'te gelecek vizyonda, kentte bir sağlık turizmi vizyonuna sahip olması lazım. Bunun altyapısı olan bir ilimizdir. Bu güneyimizdeki hadise, hep böyle gitmeyecek. Bu bölge yeni fırsatlarla uğraşacak. Bu fırsatlara hazır olabilme vizyonunu, şimdiden koymazsak, o zaman yeniden ne yaparız der, ve o fırsatları bir başkası alır götürür. Bu nedenle, 1bin 875 yataklı Gaziantep şehri hastanesinin, arkasındayım" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Şırnak'ın İdil İlçesi'nde yakıt almak için akaryakıt istasyonuna giren bir ambulansa teröristlerce hedef gözetilerek 10 el ateş açıldığını; saldırıya rağmen sağlık görevlilerinin aynadan fark ettikleri yerdeki yaralı istasyon görevlisini hastaneye götürdüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Sağlık Bakanlığı tarafından yurt geneline dağıtılacak 836 ambulanstan Kahramanmaraş'ta hizmet verecek 101 ambulansın anahtar teslim törenine katıldı. Kahramanmaraş 112 Acil Komuta Merkezi bahçesinde düzenlenen ve Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile milletvekillerinin de katıldığı törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Batman'a hasta götüren ve dönüşte Şırnak'ın İdil İlçesi'nde yakıt almak için istasyona giren bir ambulansa saat 11.20'de teröristlerce hedef gözetilerek 10 el ateş açıldığını belirtti. Bakan Müezzinoğlu sağlık görevlilerinin buna rağmen yerde fark ettikleri yaralı akaryakıt istasyonu görevlisi Abdülbaki Dim'i ateş altında alıp İdil Devlet Hastanesi'ne yetiştirdiklerini söyledi.

Milletin hainlere hesap soracağını belirten Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Rabbim inşallah birlik ve beraberliğimizi bozmadığı sürece geleceğe umutla ve güvenle baktığımız sürece çok daha güzel hizmetleri bizlere yapmayı bizlere nasip edecek. Yeter ki birlik ve beraberliğimizi bozmayalım. Yeter ki fitneye, fesada, ayrıştıran, çatıştıran ve hainlik yapanlara prim vermeyelim. Bakınız bugün yine İdil'de bir ambulansımız bir hastayı Batman'a Devlet Hastanesi'ne götürdü. Yolda gelirken dönüşte mazot ihtiyacını karşılamak üzere bir benzin istasyonuna yakıt almak için uğradı. O esnada yaklaşık 10 el ateş edildi ambulansımıza ve hedef gözeterek ateş edildi. Ambulans ekibimiz hızla olay yerinden, ateş edilen alandan çıktı ama dikiz aynasından ekibimiz şunu gördü; arkada sivil bir yaralı var ve hemen yine döndü arkada o sivil yaralıyı ateş ortamından bile aldı, hastaneye getirdi. Bu hainlere bu millet hesabı soracaktır. Bu ülkenin hiç bir karış toprağında onlara artık yer olmayacaktır. Kahramanmaraş ruhu Cizre'de de, Kahramanmaraş ruhu Diyarbakır'da da, Kahramanmaraş ruhu Silopi'de de yaşayacak ve geleceğe bu ruh yürüyecektir. Bu ay yıldızlı bayraklar Kahramanmaraş'ın her sokağında nasıl dalgalanıyorsa, Şırnak Cizre'de de öyle dalgalanacak, Diyarbakır Sur'da da öyle dalgalanacak."

'KAMER GENÇ'İ AMERİKA'DAN AMBULANS UÇAĞIMIZ ALDI VE GETİRDİ'

Türkiye'deki sağlık hizmetlerine değinen Bakan Müezzinoğlu, ülkede artık dünya çapında hizmet verildiğini ifade anlatarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştirdi. Müezzinoğlu şöyle konuştu:

"İki yıl önce bir hatıramı paylaşmak istiyorum. Kazakistan'da Ocak ayında kaza yapmış bir TIR şoförümüz oradaki bir hastaneden beni aradı. Dedi ki sayın bakanım 'Ben kaza yaptım. Sağ ayağımda parçalı kırıklar var. Burada iyi bir hastaneye beni getirdiler. Ama ne olur beni buradan aldırtın, kendimi güvende görmek istiyorum, kendi ülkemde tedavi olmak istiyorum.' Ambulans uçağımız gitti, Kazakistan'dan TIR şoförümüzü aldı ve geldi. Büyük ülke bu. İnsanlarına değer veren anlayış bu. Ey Kılıçdaroğlu lafla milliyetçilik, ulusalcılık olmaz. Ey Bahçeli lafla milliyetçilik olmaz. Kazakistan'da vatandaşını mağdur bırakmayacaksın. İsviçre'de, İngiltere'de milli atletini orada mağdur bırakmayacaksın. Alacaksın ve geleceksin. Ey Kılıçdaroğlu mecliste belden aşağı çok iftiralarını gördüğümüz ama rahmetlinin ardından, arkasından 'hayırla yad edin' anlayışıyla Kamer Genç'i tedavisinde Amerika'dan ambulans uçağımız aldı ve getirdi. Size de hizmetin en iyisini biz yapıyoruz. CHP'li kardeşlerimize de, MHP'li kardeşlerimize de bu ülkenin 78 milyon insanına da en iyi hizmeti biz yapıyoruz. Hiç tereddütleri olmasın ki yarın da biz yapacağız. Mazlum ve mağdur milletlerin de yine anavatan gibi göğsümüzü açtığımız 2.5 milyon Suriyeli misafirimize mağdur ve mazlum milletlerin yanında yine biz duruyoruz. Bugün Suriye'de, Myanmar'da Eğitim ve Araştırma Hastanemiz, doktorlarımız ve hemşirelerimiz var. Somali'de, Mogadişu'da yine bizim Eğitim ve araştırma Hastanemiz var, orada hizmet veriyoruz. Pakistan'da, Muzaffargarh'da Recep Tayyip Erdoğan Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi var. Oradaki bebekleri alt yapısını bizim hastanemiz oluşturuyor ve oradaki bebeklerin doğumunda bu milletin emeği, bu milletin gönül zenginliği var."

Konuşmaların ardından bakanlar ve protokol üyeleri tarafından 16 kentte hizmet verecek ambulansların anahtarları şoförlerine teslim edildi.

BAKAN ÜNAL: ŞEHİRLERİMİZİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ise, 13 yıl önce kentteki 8 ambulanstan yarısının arızalı, diğerlerinin de yakıt parası talep edilerek verildiğine değinerek şehirlerin hafızası, kimliği ve kültür alanlarının yeniden inşa edileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Ama hamdolsun bugün adeta yoğum bakım odası konforunda 67 tane ambulansımız oldu. Sadece bu değil, sadece sağlık alanında değil. 13 yılda her alanda insanımızın ihtiyaç duyduğu; eğitimde, sağlıkta, ulaşımda her alanda ihtiyaç duyduğu her şeyi çalışarak hamdolsun temin ettik. Bu millet bize güvendi, biz de hizmet ettik. Biz de bundan gurur duyuyoruz. Çünkü bu millete hizmet, en büyük ibadettir. Biz buna inanıyoruz. Şehirlerimizin hafızasını, kimliğini ve şehirlerimizin ürettiği kültür alanlarını yeniden ihya ve inşa edeceğiz. Bu anlamda inşallah Kahramanmaraş'ımıza Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber inşallah dev bir kongre ve kültür merkezi yapacağız. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi'ni hayata geçireceğiz inşallah. Allah bizi size hizmetkar etsin."

BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİNE 46 TIR YARDIM GÖNDERİLDİ

Bakanlar Müezzinoğlu ile Ünal, buradaki törenin ardından Büyükşehir Belediyesi ile Hayrat Vakfı tarafından başlatılan kampanya kapsamında toplanan insani yardım malzemelerinin Suriye'deki Bayırbucak Türkmenlerine gönderilmesi törenine katıldı. 46 TIR dolusu yardım malzemesi, dualar eşliğinde Suriye'ye gönderilirken, bakanlar kampanyada görev alan yardım gönüllülerine teşekkür etti.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.