Alman ile Türk hemşire arasında inanılmaz ücret farkı

Ülkemizdeki hemşireler ile öğretmenler, Avrupalı meslektaşlarına gıptayla bakıyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından açıklanan rakamlara göre, ülkemizde öğretmen maaşı ile hemşire maaşı ortalama 4 bin lira (533 Euro) iken, Almanya, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerde bu rakam ortalama 2 bin 500 Euro (18 bin 750 TL) civarında.

Alman ile Türk hemşire arasında inanılmaz ücret farkı

Bu ülkelerdeki öğretmen ve hemşirelerin yıllık kazançları da 75 bin Euro'ya (562 bin TL) kadar çıkıyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, seçim öncesi vadedilen 3600 ek göstergenin öğretmen ve hemşirelerin ücretlerine yansıtılması gerektiğine dikkat çekerek, “Toplu iş sözleşmesi oranları artan yoksulluk ve enflasyon verilerine göre yeniden düzenlenmelidir” dedi.

Daha fazla haber için personel sağlık NET'in İnstagram sayfasını takip edin. Takip için tıklayınHemşire maaşları da aylık 2 bin ile 2 bin 500 Euro arasında değişiyor. Yıllık kazançları da 30 bin ile 70 bin Euro arasında. Fransa'da ise ilköğretimde çalışan öğretmenin yıllık kazancı 29 bin ile 35 bin Euro'yu buluyor. Lisede ise 32 bin ile 54 bin Euro.

EN YÜKSEK HEMŞİRE MAAŞI 4 BİN 214 TL

Ülkemizde, en yüksek öğretmen maaşı 4 bin 247 TL. Yükseköğrenim mezunu hemşire maaşı ise 4 bin 124 TL. Yıllık kazançları ise 50 bin lira (6 bin 700 Euro) civarında. Almanya'da ilköğretimde yeni göreve başlayan öğretmen maaşı yıllık 54 bin ile 68 bin Euro  arasında değişiyor. Lisede ise yıllık 62 bin ile 75 bin Euro arasında değişiyor.

Sözcü

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 11:38YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 5 ay Önce

Abi mustehak bize. Böyle orgutlenemeyen pısırık bir meslek grubu daha yok .Kaldiki yuzbinlerce çalışanı olmasına rağmen bir adım ne mesleki anlamda nede özlük hakları anlamında sıfır gelişme

Hemşire
Hemşire - 5 ay Önce

Yorumumu yazmıyacaksınız ama neyse. Ben Almanya’da hemşireliğin ne olduğunu biliyorum hasta bakıcı gibisin. Ayrıca ücret konusunda onlar normalde bizden az alıyor ev kirası 1000 Euro maaş 2500 bürüt. Burda ev kirası 1000 tl maaş 4000. Nokta

sağlık memuru
sağlık memuru @Hemşire - 4 ay Önce

aferin çok biliyosun sen hemşire diye kendine başlık atmışsın ama degilsin orası kesin yazık sana kimse kimseyi çekemiyor biraz kendini yetiştir ezik

DÜŞÜNCESİZ
DÜŞÜNCESİZ @Hemşire - 4 ay Önce

ARKADASIM BURDA 4000 LİRA ALAN EV ARABA YAZLIK ALABILIYORMU ....TATILE CIKABILIYORMU BI BITMEDİZ...

Röntgenci
Röntgenci @Hemşire - 4 ay Önce

Sende ayni su 50 tl lik benzin alan vatandaş gibisin akil var ama fikir yok

nazım bağcı
nazım bağcı @Hemşire - 4 ay Önce

4000 döner ile maas 2000 tl kira istanbul

Salih Uçarı
Salih Uçarı - 5 ay Önce

Bırakın demagoji yapmayı Almanya’da asgari ücret ne kadar maaş ne kadar onu kıyaslayın. Oradaki sağlık personeli maaşını Euro olarak alıp tl olarak harcamıyor yine Euro olarak harcıyor. Bende sağlık personeliyim. Tabi daha iyi kazanmak istiyor insan ancak bir kerede eleştirinizi güzel ülkemize çamur atmadan yapın!

SELİMCAN
SELİMCAN @Salih Uçarı - 5 ay Önce

DOĞRUSU BU HABERİ OKUYUP DA ANLAYAMADIĞINIZA HİÇ ŞAŞMADIM:))))) SAYGILARIMLA.

SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

SANIRIM ÇALIŞANLARINI ADAM YERİNE KOYMAK VE MERHAMETLİ OLMAK BÖYLE BİR ŞEY! SAYGILARIMLA.

Salih Uçarı
Salih Uçarı @SELİMCAN - 4 ay Önce

Selimcan bilmediğin konularda çok fazla yorum yapma bence. Devletimiz imkanlar dahilinde personeli gözetiyor. Her hükumet ister ki oy ve geleceği için verebileceği en fazla rakamı versin maaş olarak ancak veremez. Piyasaya ne kadar para arz edersen paranın o kadar değeri düşer daha da pahalılaşır her şey. Döviz pozisyonu anlamında da değer kaybı yaşanır. Senin açına dönecek olursak devlet memuruda her birey gibi bu devletin bir vatandaşıdır. Devlet sadece memuru değil tüm vatandaşları için en iyiyi gözetir buda imkanlar dahilinde olur. Çamur atana kadar vatana millete birşeyler katın yada katanlara mani olmayın. Devletin yücelmesi için bir tane tuğla koymayıp bedavadan ekmek istemek kolay. Ataların anaların devleti devlet yapmak için kasa kasa cepheye yük taşıdı. Tabi bu yazdıklarımı anlayabileceğinden şüpheliyim ama en azından anlayan biri okurda bir faydamız dokunur. hadi eyvAllah.

Garip hemşire
Garip hemşire - 5 ay Önce

Öğretmen kardeşleri bilmem ama 27 yıllık lisans mezunu hemsireyim maaşım net: 2755 TL. Bekarım 3000 ek gösterge ve 1 derece 4 kademe. 4214 ₺ bir maaş alan hemşire yok. Pratisyen hekim bile o kadar almıyor.

Salih Uçarı
Salih Uçarı - 5 ay Önce

Bırakın demagoji yapmayı Almanya’da asgari ücret ne kadar maaş ne kadar onu kıyaslayın. Oradaki sağlık personeli maaşını Euro olarak alıp tl olarak harcamıyor yine Euro olarak harcıyor. Bende sağlık personeliyim. Tabi daha iyi kazanmak istiyor insan ancak bir kerede eleştirinizi güzel ülkemize çamur atmadan yapın!

almanya
almanya @Salih Uçarı - 4 ay Önce

Almanya'da et 6 Euro. mazot 1,30 , süt 1 Euro, kaşar 7, kira 400-700 Euro, 2005 golf 1000 Euro, ıphone 7 700 Euro, domates 2 Euro yani bir hemşire 2000 Euro alıyorsa 330 kg et, 1500 lt mazot,2000 lt süt, 290 kğ kaşar, ortalama 4 aylık ev kirası, 2 araba, 3 ıphone 7 , 1000kg domates alabiliyor.

Ebe
Ebe - 5 ay Önce

6400 alıyorum ebeyim müdür maaşından iyi 4 bin alan hemsire ebe kaldıysa onlarda nöbet tutmuyordur

ilginç
ilginç @Ebe - 4 ay Önce

bende merak ettim doğrusu. Full nöbet tutsanız ve özellikli birimde bile olsanız maximum 2 bin nöbet alırsınız ve öyleyken bile maaş 6 bin olmaz bırakın 6400'ü.. Tabi bu 2 bin için de ayın bir gün 24 saat çalışıp ertesi gün 24 saat dinlenmek ve diğer gün bi daha 24 saat nöbete gelmek gerekir. Yani hastanede filan yaşamalısınız.

Semanur alp
Semanur alp @Ebe - 4 ay Önce

Pardon siz nerde ebesiniz net maaş ne kadar alıyorsunuz dünyanın nöbetini tut o parayı kim dağıtıyor 6400?

Bilal KUTLUCAN
Bilal KUTLUCAN - 5 ay Önce

Almanya'da 14 yaşın altında iki çocuklu bir ailenin açlık sınırı da 2014 yılında 2 bin 72 avro düzeyinde gerçekleşmiştir. Yani hemşire maaşı açlık sınırı içinde. Ne Almanya'da ne de Ülkemizde hemşire maaşı ile geçinmek mümkün değildir.


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması