Akdağ: Sadece İstanbul'a has dönem tayini yapacağız

Akdağ: Sadece İstanbul'a has dönem tayini yapacağız
08 Mayıs 2017 Pazartesi 09:00

İstanbul'da Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Akdağ, kentte 2017 değerlendirme toplantılarının ikincisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

İlk toplantıda halk sağlığı ve aile hekimliğinin ele alındığını, bugün yedi saat süren toplantıda ise hastane değerlendirmelerinin yapıldığını dile getiren Akdağ, şunları kaydetti:

"Biz sağlık hizmetlerini, sunumu açısından 6 bölgede değerlendiriyoruz. Her bölgede hastane genel sekreterliğimiz var ve onun altında da hastalerimiz var. Nüfuslar aşağı yukarı 2-3 milyon civarında her bir bölgenin. Her bölgenin de kendisine yetmesini hedeflemiş durumdayız. Gerek yatırım gerekse insan kaynağı açısından, gerekse verilen hizmetlerin niteliği açısından. Bugün bütün bunları masaya yatırdık. Bir hafta boyunca 31 arkadaşımız, sağlık koordinatörlerimiz, il yöneticilerimizle birlikte çok yoğun çalışma yaptılar. İstanbul'daki bu değerlendirmelerimiz devam edecek, buna benzer 5 değerlendirme daha yapacağız. İki günümüzü, farklı hafta sonlarında yine hastanelerimiz, bir günümüzü acil hizmetler ve yoğun bakımımız, bir günümüzü yoğun bakım, bir günümüzü de özel sektör için ayıracağız. Enikonu bu meseleleri geniş bir şekilde tartışacağız."

Bakan Akdağ, sağlık hizmetlerini mükemmel hale getirmek için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Bugün aldığımız kararların içinde önemli hususlar var. Mesela bütün sağlık yöneticilerimize değişim yönetimi ve iletişim eğitimleri vereceğiz. Sağlıkta bu ikisi çok önemli. Yöneticilerimiz bu eğitimi aldıktan sonra, bu sefer altta çalışanlarımıza hem iletişim hem de yine değişim yönetimi eğitimleri vereceğiz." ifadesini kullandı.

Vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bazı hususlar belirlediklerini açıklayan Akdağ, şöyle konuştu:

"Diyaliz hizmetlerinden faydalanan vatandaşlarımızın bir kısmı eski yeşil kartlılar, şimdi primsiz ödeme adı altında hizmet alan sigortalılarımız, bunlar özel sektörden hizmet alamıyorlar. Dolayısıyla bu kardeşlerimizin ihtiyaçları için kamudaki diyaliz kapasitesini ihtiyaç olan bölgelerde geliştireceğiz. Randevu sistemlerimiz var. İstanbul'da şu anda hastanelerimizde muayene olan vatandaşlarımızın yaklaşık olarak yüzde 42'si sağlık hizmetlerini alırken hastanelere randevu alıp gidiyorlar. Bu oranı yüzde 50-60'lara çıkarmak istiyoruz."

- "İstanbul'da özel sektörün acil yüküne katkı vermesi lazım"

Sağlık Bakanı Akdağ, İstanbul'da çalışan uzman ekiplerin yaklaşık 12 bininin özel sektörde ya da bir vakıf üniversitesinde çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

"Bunun bin 600'ü de üniversitede çalışıyor, yani kamu üniversitelerinde çalışıyor. Sadece 7 bin 500'ü Sağlık Bakanlığında çalışıyor. Hal böyleyken karşılanan toplam acil hasta yükünün yüzde 85'ini kamu hastaneleri taşıyor. Bu çok ağır bir yük. Onun için bizim acil servislerimiz kamu hastanelerinde çok yoğun gözüküyor. Mutlaka İstanbul'da özel sektörün acil yüküne katkı vermesi lazım. Buradan bütün vatandaşlarımıza bir duyuruda bulunmak istiyorum. Kanunlarımıza göre, bunun nasıl işleyişi konusunda Cumhurbaşkanımız Başbakan olduğu dönemde Başbakan genelgesiyle bunu bütün hizmet verenlere duyurmuştu. Acil olarak gerçekten acil bir hasta olarak herhangi bir hastaneye başvuran bir vatandaştan ilave para alınamaz Türkiye'de. Kanunlarımız ve Başbakan genelgesi bunu söylüyor. Vatandaşlarımız bu konuda uyanık olsunlar. Kendilerinden onları mağdur edecek bir talepte bulunurlarsa bizleri lütfen bilgilendirsinler."

İstanbul'un ihtiyacı olan sağlık personelini başka illerden tam karşılayamadıklarına dikkati çeken Akdağ, "İstanbul'la, Ankara ya da Muğla'yı karşılaştırdığımız zaman, buralara dönem tayinlerinde ülkenin daha doğusundan veya Orta Anadolu'dan gelmek isteyenler için bir yer açtığımızda, insanlar İstanbul'a gelmek yerine o şehirlere gitmeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla sadece İstanbul'a has dönem tayini yapacağız, sadece İstanbul'a has. Yerleri İstanbul'da açacağız, diğer şehirlerde belli bir yıl çalışmış kıdem kazanmış olan başka şehirlere gitme hakkı almış olan zorunlu hizmetleri bitirmiş olanların İstanbul'a gelmelerini sağlayarak buradaki sağlık personeli ihtiyacını çok kısa süre içerisinde inşallah tamamlayacağız." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BÜLENT - 7 ay önce
Sayın bakanım İstanbula gelip çalışmak cok güzel ama ama maalesef kiralar çok yüksek çalışan personellere lojman yada kira yardımı yapılsa inanın İstanbulda hiç personel açığı falan olmaz.
Avatar
labtek - 7 ay önce
Sayın Bakan Yıllar önce bu sorunun çözümünü sizlere ssöylemiştik. bakın yine söylüyürum çözüm çok basit sosyal denge tazminatı getıreceksin. istanbulda ev kiraları 1500 tl üzeri, neden gelsin insanlar buraya , icraat yapacaksan İstanbulda çalışan elemana +750 maaşlara ekletecen sorun çözülmüş olacak kaç yıl önce söyledik bunları hala çözüm arıyor gibi yapıp kafa karıstırıyorsun
Avatar
.... - 7 ay önce
İletişim eğitimi vereceksiniz mevcut yöneticilerin insanlar üzerindeki mobing baskısını değiştirebilecekmisiniz?. Haksız yere sürgünleri, mobingleri, 2-3 kişinin elinde kurumun dönmesini engeleyebilecekmisiniz. Kendi çıkarlarına göre kurum yönetmelerinin yolsuzluklarının önüne geçebilecekmisiniz tartışılır. Kimse mutlu ve memnun değil. İlk önce çalışanlara memnuniyet anketi yapılmalı ne kadar içler acısı durumda olduğumuzu belki görebilirsiniz.
Avatar
sss - 7 ay önce
çok iyi olur
Avatar
sağlıkmen - 7 ay önce
Bakan Akdağ, sağlık hizmetlerini mükemmel hale getirmek için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Bugün aldığımız kararların içinde önemli hususlar var. Mesela bütün sağlık yöneticilerimize değişim yönetimi ve iletişim eğitimleri vereceğiz. Sağlıkta bu ikisi çok önemli. Yöneticilerimiz bu eğitimi aldıktan sonra, bu sefer ALTTA çalışanlarımıza hem iletişim hem de yine değişim yönetimi eğitimleri vereceğiz." ifadesini kullandı.
Avatar
Uzman hekim - 7 ay önce
Madem bu kadar ihtiyaç var 10 aydır neden açığa alındığımı bile bilmeden bekliyorum? Ne perhiz ne lahana turşusu
Avatar
3 gün ağlayan - 7 ay önce
paremetik 71 puan atanamadım kızım incili cavuş altın saban fiyatı iki nisan bir mayıs yağmur yağdı yağdı yağmasa gerini bilirsizş,