Aile Yardımı Ödeneğinde Son Durum

Aile Yardımı Ödeneğinde Son Durum

Aile Yardımı Ödeneğinde Son Durum
19 Haziran 2017 Pazartesi 11:09

Kamu çalışanlarına her ay eş ve çocuklarından dolayı ödenen aile yardımının miktarı, ödeme usul ve esaslarının farklı olmasından dolayı, statülerinden dolayı her çalışan için aynı değildir.

Aile yardımının ödenmesinde; Devlet memurları ilse 4/B sözleşmeli personel hakkında benzer usul ve esaslar uygulanırken, 4/C geçici personel hakkında ise farklı usul ve esaslar uygulanmaktadır.

4/C personelin aile yardımı ödeneğine ilişkin göstergeleri daha yüksek olmasına rağmen, bu ödenekten gelir vergisi ile damga vergisi kesilmekte ve ilgili personelin gelir vergisi diliminin yükselmesi (genellikle yılın ikinci yarısında) yararlanılan aile yardımı ödeneğinin net miktarını azaltmaktadır.

Memurların eş ve çocuk yardımı (aile yardımı)

Devlet memurlarına; her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2134, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı) aile yardımı ödeniyor. Bu yardımdan hiçbir kesinti yapılmıyor.

4/B Sözleşmeli Personelin eş ve çocuk yardımı (aile yardımı)

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlere (kısmi zamanlı çalışanlar hariç), Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenmektedir.  Bu ödeme 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine istinaden yapılmaktadır.

4/C Geçici Personelin eş ve çocuk yardımı (aile yardımı)

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/C maddesi kapsamında istihdam edilen geçici personele (kısmi zamanlı olarak ya da parça başı ücretle çalışanlar hariç),  Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, ödenekten hiçbir kesinti yapılmaması kuralı hariç, aynı usul ve esaslar çerçevesinde eş için 2533 ve her bir çocuk için 297 gösterge rakamı esas alınarak (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı) aile yardımı ödeniyor. Toplu Sözleşme hükümlerine istinaden verilen bu aile yardımından kesinti de yapılıyor.

2017 yılının ilk altı ayına ilişkin katsayıya göre aile yardımının net miktarı

Aile yardımı

Memur ve

4/B (Sözleşmeli Personel

4/C (Geçici Personel)

Vergi oranı %15

Vergi oranı %20

Eş için

204,99 TL

204,97 TL

192,80 TL

Çocuk için (73 aydan küçük)

48,03 TL

48,07 TL

45,21 TL

Çocuk için (72 aydan büyük)

24,01 TL

24,03 TL

22,60 TL

 Memurunyeri.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir sıhhıyeci - 4 ay önce
aile yardımı ödeneği en az asgari ücretin yarısı kadar olmalıdır. Çocuk yardımı ise 18 yaşına kadar (yükseköğrenim varsa sonuna kadar) aylık sabit 500 tl olmalıdır. diğer tüm rakamlar kandırmacadır.