Aile Sağlık Merkezlerinin Kundaklanmasıyla İlgili Rapor Hazırlandı

TTB, Diyarbakır'ın Sur ve Ergani ilçelerinde ASM'lerin kundaklanması ile ilgili rapor hazırladı

Aile Sağlık Merkezlerinin Kundaklanmasıyla İlgili Rapor Hazırlandı
11 Şubat 2016 Perşembe 13:02

TTB Merkez Konseyi ve TTB Aile Hekimleri Kolu adına bir heyet, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi ile Ergani ilçesindeki 4 No'lu Aile Sağlığı Merkezi’nin 05.02.2016 tarihinde kundaklandığı ve yakıldığı haberleri üzerine bir dizi görüşme ve ziyaret gerçekleştirdi. TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp ve TTB Aile Hekimleri Kolu Yürütme Kurulu üyesi ve Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Celal Canpolat'tan oluşan heyet, görüşme ve ziyaret sonuçlarını raporlaştırdı.

Raporda, ülkemizin içinde bulunduğu çatışmalı ortamda sağlık tesislerinin ve sağlık çalışanlarının artan bir şekilde çeşitli saldırılara ve çeşitli baskılara uğradığına dikkat çekilirken, "İnsanlara yaşam ve şifa dağıtılan sağlık mekânlarımızın bu şekilde yakılıp, kundaklanmasını ve malzemelerimize el konulmasını kabul edilemez buluyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Güneydoğu’da ASM’lerin kundaklanması, idare tarafından kapatılması, karakollara dönüştürülmesinin bir yandan halkın yaşam ve sağlık hakkını engellenmesi anlamına geldiği, diğer taraftan sağlık çalışanlarının can ve mal güvenliğinin hiçe sayıldığına dikkat çekilen raporda, "ASM çalışanlarının can ve mal güvenliğinin sağlanmasını, halkın sağlık hakkının engellenmemesini, çatışmalı ortamın ve sokağa çıkma yasaklarının son bulmasını acilen talep ediyoruz" denildi. 

Rapora ulaşmak için tıklayınız.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.