Aile Hekimi Neden Doğum İzni Raporu Veremiyor?

Tüm ülkede Aile Hekimliği sistemine geçtik, tıpkı eski Sosyalizasyon Yasası’nda olduğu gibi Aile Hekimi, bölgesindeki gebeleri tesbit edip, gebe takibi yapacak, aşılarını uygulayacak, hatta gerekirse doğumu bile yaptıracak ama ne hikmetse Aile Hekiminin doğumuna 8 hafta kalmıştır raporu veremiyor…

Aile Hekimi Neden Doğum İzni Raporu Veremiyor?
26 Eylül 2016 Pazartesi 02:57

 Ali bey, gerek SSK’lı kadınlara gerekse memur kadınlara gebeliğin 32-33 haftasında doğum iznine ayrılabilir raporu verdik, SGK kabul etmemiş illa Kadın-Doğum uzmanından bu rapor alınması gerekir demiş. Kadıncağız şimdi bir uzmana gidip bu raporu alacak. İşin enteresan olanı gebeyi biz takip ediyoruz. Kontrollerini biz yapıyoruz, aşılarını biz yapıyoruz ama gebedir, 32 haftalık oldu diyemiyoruz. İsmi Saklı Aile Hekimi

 Sayın okurum, ben de sizin sorunuz üzerine SGK yetkililerine sordum aynı cevabı verdiler. Kadının doğum iznine ayrılması için gereken raporu sadece uzmanlardan alabilirlermiş. Aile hekiminin verdiği raporu geçerli saymıyorlarmış.

***Sorumluluk Aile Hekiminde

Ne ilginç ülkeyiz. Bas bas bağırıp Aile Hekimliği sistemine geçtik. Aile Hekimlerine 3000’e yakın nüfusu bağladık. Dedik ki artık size bağlı tüm kişilerin her türlü sağlık sorunlarına siz çözüm getireceksiniz. Üstelik yasa gereğince, Aile Hekimi bölgesinde kendisine bağlı nüfusun içinde kaç tane gebe kadın avr tespit edip, doğumun ve gebeliğin sağlıklı geçmesi için düzenli takip etmek, ev ziyaretinde bulunmak, gebe kadının aşılarını, kilolarını kontrol etmek zorunda. Bunu yapmazsa kendisine ceza verilip, alacağı paradan indirim yapıyorlar.

***Raporu ise geçerli değil

Gebeliğin bağladığı günden sona erinceye kadar kadını takip etmek zorunda olan Aile Hekimi, gebelik 32 haftaya ulaştı şimdi doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılabilir raporu veremiyor. Bu raporu gebe kadını o güne kadar görmeyen Kadın-Doğum uzmanı beş dakikalık muayene ile verecek ama aylarda takip eden Aile Hekimi veremeyecek.

***SGK bir an önce mevzuatı değiştirmek zorunda

Doğum izni raporunu uzman doktor vermezse SGK doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 haftanın istirahat parasını çalışan kadına öderken sorun çıkartıyor. Bu sebeple, Sosyal Güvenlik Kurumu bir an önce mevzuatını ve talimatını değiştirmek zorunda.

SSK’lı devam et memur doktordan fazla emekli aylığın olsun

Sayın hocam, 05.03.1968 doğumluyum, yatılı okuduğum için 01.06.1983 günü kamuda sağlık memuru olarak işe başladım. Üç ay çalıştım, sonrasında tıp fakültesini kazandığım için bıraktım ve bitirince 18.09.1990 yılında tekrar memuriyete doktor olarak başladım. Uzman doktor olarak çalışıyorken, tam gün yasası tartışmalarında 01.03.2011’de devlet memurluğundan istifa ederek SGK’lı olarak çalışmaya devam ettim. Size sorum, SSK’lı olarak, kaç yıl sonra ve kaç yaşında emekli olabilirim? 1983 yılındaki 3 aylık çalışmam işe başlama tarihi olarak göz önüne alınır mı? 21 yıllık devlet memuriyetinde en son 1800 lira maaş alırken, SSK’lı yeni işimde tavandan pirim yatırılmakta (5400 lira gibi) 5 veya 10 senelik çalışmamda  emekli aylık hesabı nasıl olabilir, yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Sizi ilgi ve saygı ile izleyen eski bir meslektaşınız olarak selamlıyorum. Ali ÖZTÜRK

Ali kardeşim, istifan hayırlı olmuş hem daha erken emekli olacaksın hem de daha yüksek emekli aylığın olacak. Verdiğin bilgilere göre, istifa ettiğin 01.03.2011 gününden sonra SSK’lı olarak en az 3,5 yıl (1260 gün) prim ödemek ön şartıyla SSK’dan 47 yaşında yani, 05.03.2015 günü emekli olacaksın. SSK’ya yapılan prim ödemelerin şimdiki gibi tavandan olmaya devam ederse de emekli olduğunda bugünkü satın alma gücüne göre yaklaşık 2000 lira emekli aylığın olacak. 47 yaşını tamamladığında emekli olmanı ve emekli aylığı alarak yine çalışmanı tavsiye ederim ama daha çok çalışıp yüksek aylık almak istiyorum diyorsan tavandan prim ödediğin her ay ilerde alacağın emekli aylığı her ay 18-20 lira artar. Bu da pek mantıklı bir karar olmaz, zira her (2000 lira) aylık almayıp, prim ödediğin ay için 9 yıl daha yaşaman gerekir. Eğer memuriyete devam etseydin kamu hekimi olarak 52 yaşında emekli olacaktın ve alacağın aylık da 1600 lira kadar olacaktı.

Habertürk

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.