Adana Altın Bebek Dostu İl Oluyor

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, 'Altın bebek dostu il' unvanını alabilmek için çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.Adana’nın 2004 yılında “Bebek Dostu İl” unvanı aldığını anımsatan Sağlık Müdürü Dr.…

Adana Altın Bebek Dostu İl Oluyor
12 Eylül 2016 Pazartesi 12:00

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, 'Altın bebek dostu il' unvanını alabilmek için çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.
Adana’nın 2004 yılında “Bebek Dostu İl” unvanı aldığını anımsatan Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Sağlık Bakanlığı kriterlerinin Adana’da uygulanabilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.
Dr. Kemik, şöyle konuştu: “Ülkemizde Aile Hekimliği Uygulamasına geçiş ile Bakanlığımızca Bebek Dostu İl Kriterleri yeniden düzenlenmiştir. Düzenlenen kriterler doğrultusunda 'Altın bebek dostu il' unvanını alabilmek için; İlimizde bulunan tüm aile hekimlerinin en az yüzde 50’sinin 'bebek dostu aile hekimi' , doğum yapılan tüm sağlık kuruluşlarının 'bebek dostu sağlık kuruluşu' olması gerekmektedir. Bu kapsamda sağlık personeli eğitimlerine başladık. Birinci basamak sağlık hizmeti veren 300 aile hekimi ve 300 aile sağlığı elemanı ile ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında, hizmet içi eğitimlerden sorumlu 80 sağlık personelinin eğitimlerinin gerçekleştirilmesi ve kurum değerlendirme çalışmalarının 2011 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmiştir."

ANNE SÜTÜ MUCİZEVİ BİR BESİN
Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen programa göre tüm yeni doğan bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirilmeye başlatılması gerektiğini belirterek, ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlanmasının ve 2 yaşına kadar devam ettirilmesinin ülke politikası olduğunu ifade etti.
Anne Sütünün en mucizevi besin olduğunun altını çizen Dr. Aytekin Kemik Konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme tarzı çocuğun daha sonraki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından çok büyük önem taşır. Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın bu ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesi, çocuğun sadece o andaki değil daha sonraki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemektedir. Anne sütünün başka hiçbir besin maddesinde bulunmayan özellikleri vardır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.