800 Sağlık Çalışanı işsiz kalacak

Şanlıurfa'da Medicana Grup'a devri gerçekleşmediğinden kapanma aşamasına gelen Özel OSM Ortadoğu Hastanesi'ndeki 800 çalışan işsiz kalacak

800 Sağlık Çalışanı işsiz kalacak
14 Şubat 2016 Pazar 20:45

Şanlıurfa'da 1 Ocak 2016'da SGK ile olan sözleşmesi feshedilen OSM Hastanesi söylentilere göre Medicana Grup'a kiralanmış ve 1 Şubat 2016 tarihinde yeni adı Medicana ile hizmet vermeye başlayacaktı.

Ancak Medicana grubundan bununla ilgili herhangi bir açıklama gelmemişti. Gülen Cemaatine yakın olduğu gerekçesiyle sözleşmesi iptal edilen Özel OSM Ortadoğu Hastanesi, sadece ücretli hastalara bakmak durumunda kalmış ve finansman akışı iyice durmuştu. Oluşturulan yeni yönetim bir yandan yeni arayışlara girerken, bir yandan da işçileri çıkarmanın telaşındaydı. Dün hastaneden yine kötü bir haber geldi. Yönetim, hastanenin büyük bir bölümünün kapatılacağını ve işçilerin işten çıkarılacağını açıkladı. İşçiler de alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle, hastane önünde toplanarak basın açıklamasıyla birlikte eylem yaptı.

YÖNETİM: 800 PERSONELLE DEVAM EDEMEYİZ

Yönetim yaptığı açıklamada, "01.01.2016 tarihinden itibaren Hastanemizin SGK Anlaşması tek taraflı olarak yenilenmemiş ve hastanemiz bu tarihten itibaren ücretli hasta bakarak hizmet vermeye devam etmiştir. Bu süre içinde tüm personelin özlük hakları özenle korunmuş maaş ödemeleri karşılanmıştır. Sorunun çözümü için de, ilgili resmi kurumlar nezdinde ve ülkemizin sektöründe önde gelen kurumları ile çeşitli girişimlerde ve görüşmelerde bulunulmuştur. Fakat 12.02.2016 tarihi itibariyle yapılan tüm bu çalışmalar sonuç vermemiştir. Mevcut şartlarda yaklaşık 800 personel ile hastanemizin devam edemeyeceği aşikardır. Bu nedenle hastanemiz küçülmeye giderek sadece ana branşlarda hizmet vermeye devam edecektir. Bu süreçte bize şartsız destek veren tüm personelimize ve halkımıza sonsuz şükran ve teşekkürlerimizi sunarız." şeklinde ifadelere yer verdi.

'BİZ DEVLETE ZARAR VERMEYEN İNSANLARIZ'

Açıklamanın ardından personel hastane önünde bir araya geldi. Grup adına konuşan hastane hemşirelerinden Mehmet Ekinci, "Bilindiği üzere hastanemiz 2008 yılında açıldı. Urfa'ya bölgeye hizmet veren bir hastane. Burada yaklaşık 700-800 personel çalışıyor. Bununla beraber bunların yakınlarını da hesaba katarsak yaklaşık 5 bin kişiye yemek, ekmek, su veriliyor bu hastanede. Siyasilerin veya herhangi bir partinin şeyleriyle buradaki insanlar cezalandırılıyor. Buradaki insanların cezalandırılması tamamen haksızlıktır. Biz hastane çalışanları olarak devlete veya herhangi bir yere zarar vermeyen insanlarız. Biz hakkımızı istiyoruz. Burada yapılan haksızlıkların bütün toplum tarafından görülmesini ve buna göre değerlendirilmesini istiyoruz. 21 hastane kapatıldı bu şekilde. Onlarla beraber çalışan personeller, yakınları mağdur durumda. Bunların bir an önce giderilmesi, bu haksızlıkların son bulması ve bizlere iş olanaklarının tekrar tanınmasını istiyoruz. Sesimizin çıktığı kadar protestolarımıza, basın açıklamalarımıza devam edeceğiz. Buradan tekrar bütün heyetlere, partilere, siyasetçilere sesleniyoruz. Bizi görün, fakir halkın ne durumda olduğunu görün ona göre hareket edin. Kendi fevri hareketlerinizi bize yansıtmayın. Eğer devlete yıkmaya çalışan bir hareket varsa onun başıyla uğraşın, orada ekmek yiyen insanlarla değil." dedi.

'ÜMİTLERİMİZ TAMAMEN TÜKENDİ'

Hastanede çalışan Çocuk Dokturu Bekir Atçı ise, "Gördüğünüz gibi burada çalışan 800 tane personel yukarıda birbirleriyle vedalaştı ve çoğu ağlayarak ayrıldı. Neden çünkü günümüz şartlarında bu insanların gidip çalışabileceği ikinci bir yer yok. Belki doktor arkadaşlar farklı illerde, farklı hastanelerde iş imkânı bulabilir ama personel arkadaşlarımız bu durumdan çok mağdur. Hastanenin yaklaşık 1 Ocak'tan itibaren SGK ile anlaşması kesilmiş durumda. Biz başka gruplardan kiralama, satın alma gibi hareketler bekliyorduk, belki arkadaşlar da o ümitle bugüne kadar bekliyorlardı ama bugün gelinen noktada onlarında herhangi bir neticeye varmadığını, SGK açılmasıyla ilgili bir başarıya ulaşılmadığını gördük ve arkadaşların ümitleri tamamen tükenmiş durumda" şeklinde konuştu.

Kalabalık basın açıklamasından sonra alkışlar eşliğinde, "vur vur inlesin, vekiller dinlesin" diye slogan atarak Şanlıurfa milletvekillerini protesto etti.
(Kaynak: Gazeteipekyol) 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.