5 Yıl Nakil Yasağı İle İlgili Önemli Karar

5 Yıl Nakil Yasağı İle İlgili Önemli Karar

5 Yıl Nakil Yasağı İle İlgili Önemli Karar
06 Ocak 2016 Çarşamba 09:53

Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda mahkeme sözleşmeli iken kadroya geçen personellerin başka kurumlara 5 yıl nakil yasağının mazeret tayinlerinde uygulanmaması gerektiği ile ilgili önemli bir karar verdi.
Sivas Cumhuriyet üniversitesinde görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi hemşirenin askeri personel olan eşinin tayini çıkması üzerine talep ettiği muvafakatın verilmemesi nedeniyle Sendikamız tarafından dava açıldı. 
Üniversite Hastanesi red işlemi ile ilgili yaptığı savunmada hemşirenin sözleşmeli iken kadroya geçtiği 6495 Sayılıyı yasanın 9. maddesine göre 5 yıl süreyle başka kurum ve kuruluşlara naklinin yapılamayacağı ve 5 yıl nakil yasağının emredici bir hüküm olması nedeniyle davanın reddedilmesini talep etti. 
Davayı görüşen Sivas İdare Mahkemesi ise verdiği kararda söz konusu kanun maddesinin kişilerin atama durumunu düzenlediğine dikkat çekerek “ uyuşmazlık konusu olayda davalı idarece kanun hükmü gösterilerek muvafakat verilmemiş ise de mazeret durumundan söz edilmediği için mazeret durumunda yukarıdaki metni aktarılan hüküm uyarınca 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun uygulanacağı kuralına yer verilmiştir' denildi. 
5 yıl nakil yasağının mazeret tayinlerinde uygulanamayacağına hükmedilerek aile birliğinin sağlanması için davacı hemşirenin Kamu Hastaneleri Kurumuna atanması amacıyla muvafakat verilmesi gerekirken aksi yönde tesis edilen işlemin hukuka uygun bulunmadığına karar verildi. İdarenin red işlemi iptal edildi 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.