30 yıldan fazla sürelere emekli ikramiyesi için örnek dilekçe

30 yıldan fazla sürelere emekli ikramiyesi için örnek dilekçe
25 Şubat 2016 Perşembe 14:52

SGK'YA VERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ TEKRAR YAYINLIYORUZ!...

Okuyucularımızdan gelen yoğun talep doğrultusunda, 30 yıldan fazla çalışan emeklilerin ikramiye farklarını alabilmeleri için öncelikle vermeleri gereken dilekçe aşağıdaki gibidir.

Ancak dünkü yazımızda da dikkati çektiğimiz üzere; SGK tarafından olumsuz cevap geldikten sonra 60 gün içinde idare mahkemelerinde dava açmak gerekiyor..

Av. Çağrı ÜNSAL 

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SAYIN BAŞKANLIĞI'NA

(Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü)

ANKARA

BAŞVURAN : .......................................... (TC Kimlik No: ...................)

Adres

VEKİLİ : (Avukat aracılığıyla yapılan başvurularda)

Adres

KONU : Ödenmeyen emeklilik ikramiyesi farkının yasal faizi ile birlikte ödenmesi istemidir.

AÇIKLAMALAR : ..../..../...... tarihinde ........ kurumunda göreve başlayıp .../.../.... Tarihinde emekliye ayrıldım. SGK sicil numaram ..........'dır.

Malumları olduğu üzere emeklilik ikramiyesinde 30 yılı aşan hizmet sürelerinin hesaba katılmayacağına dair 17/01/2012 tarih ve 6270 sayılı Kanun md. 1 ile değişik 08/06/1949 tarih ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu md. 89/4 hükmü, 07/01/2015 tarih ve 29229 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 25/12/2014 tarih ve 2013/111 E., 2014/195 K. sayılı Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilmiştir.

Bu çerçevede emeklilik ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yılı aşan hizmet sürelerinin dikkate alınmamasına ilişkin yasal dayanak ortadan kalkmıştır.

SONUÇ ve İSTEM : Meri mevzuat ve yukarıda açıklanan nedenler ile Sayın Başkanlığınızca resen gözetilecek nedenlerden ötürü; 30 yılı aşan hizmet sürelerim dikkate alınarak hak etmiş olduğum emeklilik ikramiyesinin yeniden hesaplanması ve tarafıma ödenmemiş olan ikramiye farkının aşağıda bilgileri bulunan banka hesabıma yasal faizi ile birlikte yatırılması hususunu saygılarımla (vekaleten) arz ve talep ederim.(Tarih)

Başvuran

..............

İmza

HESAP SAHİBİ: ................

IBAN: ....................

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.