13 Yıllık 112 Yönergesi Güncellenmelidir

13 Yıllık 112 Yönergesi Güncellenmelidir

24 Ocak 2005 tarihinde yayınlanan '' İl Ambulans Servisi Çalışma Yönergesi'' nin günün şartları ve değişen yönetimsel durumlarda göz önüne alınarak yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. 

Sağlığın tüm alanlarında olduğu gibi  112 acil hizmetlerinde de hergün yeni bir uygulama gelişme ve değişim söz konusudur. 112 nin çalışma prensiplerinin temelini oluşturan ve 112 nin bir nevi anayasası olan '''' İl Ambulans Servisi Çalışma Yönergesi'' artık günün şartlarına ayak uyduramamaktadır.

Komuta merkezlerinin tek çağrı sistemine geçmesi, istasyonların tip değişikliği, sağlık müdürlüğü yapısının değişmesi, il dışı sevk hizmetleri konusunda uygulama farklılıkları, entegre hastanelerin 112 ile olan sorunları, özel hastanelerde sevk işlerinde uygulama farklılıkları, hava ve deniz ambulans sisteminin aktif çalıştırılması, 112 nin lojistik ihtiyaçlarınının temini, 112 eğitimlerine standart ve kalite getirilmesi, ASOS'un yönergeye dahil edilmesi, çalışma saatlerindeki uygulama farklılıkları, süt izni, gebelik, vs durumların çoğu acil çözüm bekliyor.

Genel Müdürlük olduktan sonra çok sık genel müdürü ve daire başkanı değişen acil hizmetlerinde yönerge değişikliğine gidilememiştir. 2014'en bu yana 4 yılda 6 genel müdür değişmiştir. Bu isimler;Osman Arıkan Nacar

Hikmet Sekçuk Gedik

Hasan Aydınlık

Mehmet KÖŞ

Hasan Aydınlık (2. defa)

Arslan Kağan Arslan

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 16:55YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit Kayalı
Halit Kayalı - 10 ay Önce

Kadrolu daimi İşçi statusunde calisan binlerce 112 Ambulans sürücülerinin ortak sorunları:
1- Memur sürücüler Acil sağlık hizmetleri yonetmeligine göre çalışırken aynı yonetmeligin 19.maddesi işçi sürücülere uygulanamamaktadir. Bu nedenle memur sürücüler 24/72 calisabilirken ayni haktan yararlanamayan işçi sürücüler büyük mağduriyet yaşamaktadır.
2- İşçi sürücüler şu anda 12 saat mesai yapmakta ancak 11 saat üzerinden ücretleri ödenmektedir. 1 saat yemek arası dinlenme süresini işin özelliği ve devamlılığı gereği kullanmadiklari halde, bu bir saatlik yemek arası kullanılmış gibi sayılmakta ve ücretleri kesilmektedir.
3- İşçi ambulans sürücüleri en fazla riski taşımakta oldukları halde aynı ekipte yer alan memur personelin aldığı risk primi ni alamamaktadir..
4-Daimi işçi kadrosuna geçen sürücülerin kadro karşılığı gorev ünvanları verilmelidir.

Hak-İş e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası olarak bu gibi konularda başlattığımız hummalı çalışmalar devam etmektedir.. Saygılarımla.

YUUKSEL
YUUKSEL - 10 ay Önce

çok güzel 12 senelik işler güncellenmeli

......

ali yiğit
ali yiğit - 8 ay Önce

isci memur ayrımı kalkmalı ..anayasa olarak bütün sorunlar çözülür yani isci kanunları maden ve fabrika gibi ağır iş altında çalışanlar için çıkarılıyor fakat bizide bağlıyor. resmî kurumlarda calisma şekli farklı

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması