Bakanlık kabul etti... Gebe olmayan, yanlışlıkla gebe gösterildi

Bakanlık kabul etti... Gebe olmayan, yanlışlıkla gebe gösterildi

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KONUYLA İLGİLİ YAPILAN AÇIKLAMA

Medyada "Hamileymişim" başlığıyla yer alan habere ilişkin basın açıklamamız

Ulusal Sağlık Bilgi Yönetim Sisteminde yapılan incelemede, haberde adı geçen şahsın İstanbul'da özel bir hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde muayene olduğu, muayene sırasında yanlışlıkla gebelik kaydı yapıldığı anlaşılmıştır.

Sisteme girilen tanılar hastanelerden Ulusal Sağlık Sistemi'ne aktarılmakta oradan da Aile Hekimliği Bilgi Sistemleri (AHBS) aracılığıyla aile hekimlerine yansımaktadır.

Aile hekimliği uygulaması kapsamında özellikli gruplar arasında yer alan gebe, bebek ve çocuk izlemlerinin ilgili protokoller doğrultusunda kayıtlı olduğu aile hekimleri tarafından takibi önem arz etmektedir. Bu sebeple şahıs, ilgili aile hekimi tarafından aranarak bilgilendirilmiştir.

Şahsın, yapılan gebelik bildiriminin yanlış olduğunu beyan etmesi üzerine, İstanbul ilinde gebelerin özel hastane kayıtlarını kontrol altına almak amaçlı kullanılan "GEBLİZ" yazılım sistemi üzerinden sehven yapılan kaydın silinmesi talep edilmiş ve 07 Ağustos 2018 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı Ulusal Sağlık Sistemi'nde yer alan ilgili gebelik kaydı silinmiştir.

Yapılan yanlışlıkla ilgili inceleme başlatılmıştır.

Bilgilerinize saygıyla sunulur.

Olay;

Büyükçekmece’de gittiği bir özel hastanenin yanlış veri girmesi sonrasında 33 haftalık hamile görülen ressam  Karolin FİŞEKCİ yaşananları şu sözlerle anlatmıştı:

“Devlete daha doğrusu Sağlık Bakanlığı’na göre 33 haftalık hamileymişim! Büyükçekmece’de bir hastaneye gitmiştim, orada yanlış bir veri girmişler ve iki haftadır 45 kiloluk ben ve Sağlık Ocağı karnım burnumda hamile olmadığımı anlatıyoruz.

Bugün kan istediler inandırmak için… Sağlık Bakanlığı, Sağlık Ocağı’nın sıkıştırıyormuş neden bu hamile kadının kontrollerini yapmadın diye… Kaç haftadır uğraşıyoruz. İşin kritik kısmı, birkaç hafta sonra devlete göre doğrurursam ‘nerede bebek?’ diye soruşturma açılırmış… Bebek cinayetinden. Hale bak!”

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 18:06YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması