4/C'liler ve Üniversiteli İşçiler Sorunu TBMM'de Çözülecek!!

4/C'liler ve Üniversiteli İşçiler Sorunu TBMM'de Çözülecek..

4/C'liler ve Üniversiteli İşçiler Sorunu TBMM'de Çözülecek!!
30 Kasım 2015 Pazartesi 09:59

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğünde Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, TKİ Genel Müdür Yardımcıları Muammer Bulut, Abdurrahman Murat, Ankara 7 Nolu Şube Başkanı Mustafa Kaya, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Enerji Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Ayşe Açıkbaş ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) çalışanları istişare toplantısı gerçekleştirildi. 

 
Toplantıda konuşan Başkan Hacı Bayram Tonbul, son günlerde gündemde olan iş güvencesi, toplu sözleşme kazanımları ve 4/C çalışanlarının durumu hakkında bilgi verdi. Başkan şunları söyledi. 

"KAMU ÇALIŞANLARININ MALİ VE SOSYAL HAKLARINI GENİŞLETTİK" 

Kamu çalışanlarının geneline ve hizmet koluna yönelik elde edilen kazanımların yüzde yüz artırıldığını ifade eden Tonbul, "3. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu görevlilerinin genelini, ilgilendiren 43, hizmet kolumuzda da önceki kazanımlarla beraber 15 kazanım elde ettik. 2005 yılından sonra göreve başlayan personele 1 derece verilmesi, KİT'lerde çalışan personelin yıllık izinlerinin ertesi yıla devri, Kamuda çalışan şeflerin ek özel hizmet tazminatlarının artırılması, Koruma Güvenlik Personeli ve Sivil Savunma Uzmanlarının ek ödemelerinin artırılması sağlandı. 4/C'li personelin kadroya geçirilmesi ve üniversiteli işçilerin memuriyet kadrosuna geçirilmesi konusunda ortak çalışma yapılması, ek ödemelerden istifade edememeleri nedeniyle mağdur olan 4/C'li personele, 150 TL ek ödeme ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca KİT'lerde çalışan teknik personele de ilk defa arazi tazminatı ödenmesini sağladık. Cuma Namazı izni ile ibadet özgürlüğünü genişlettik. Emeklilerimize de 100 TL seyyanen zam aldık. Son 3 toplu sözleşme de kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarını genişlettik" dedi. Tonbul konuşmasına şu şekilde devam etti. 
 
"4C'LİLER VE ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER SORUNU TBMM'DE ÇÖZÜLECEK" 

3. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde 4C'li personel ve üniversiteli işçilerin memuriyet kadrolarına geçirilmesi noktasında çalışma yapılmasına karar verildiğini söyleyen Tonbul, "1 Kasım seçimleri sona erdi. Millet istikrar dedi. Tek başına iktidarı verdi. Seçimden önce verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Toplu sözleşme görüşmelerinde 4C'li personel ve üniversiteli işçilerin memuriyet kadrolarına geçirilmesi noktasında mutabakata varıldı. Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte 4C'liler ve üniversite mezunu işçilerin bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getirilmesini bekliyoruz. Artık, bu sorunun çözüm yeri TBMM'dir. Memur-Sen olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.