2016 Kurumlar için ihtiyaç duyulan personellerin listesi.

Sağlık Bakanlığı 11 bin 173 sözleşmeli personel alacak. Sağlık Bakanlığı 2016 yılında kaç ebe, kaç hemşire, kaç tabip alacak.

2016 Kurumlar için ihtiyaç duyulan personellerin listesi.
22 Aralık 2015 Salı 12:20

Sağlık Bakanlığı'ndan sonunda beklenen açıklama geldi...

Bakanlar kurulu kararının Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte Sağlık Bakanlığı 2016 yılında tam tamına 5 bin 238'i uzman olmak üzere 11 bin 92 tabip, 69 sağlık memuru, 5
hemşire, 3 ebe ve birer diş tabibi, diyetisyen, sağlık teknikeri ve psikolog toplam 11 bin 173 sözleşmeli personel alımında bulunacak.

Sağlık sektörüne yeni iş imkanı. Sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2016 yılında 11 bin 173 sözleşmeli sağlık personeli alınacağı açıklandı.

Sağlık hizmetlerindeki çalışmaların iyi bir şekilde yürütülmesi için sözleşmeli olarak sağlık personeli istihdamı yapılacağına dair Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

2016 yılında 11 bin 173 sözleşmeli personel Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye Hudut ve Sahil Sağlık Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nda istihdam edilmesi hedefleniyor.

Kurumlar için ihtiyaç duyulan personellerin listesi Resmi Gazete'de şu şekilde açıklandı:

5 bin 238'i uzman olmak üzere 11 bin 92 tabip,

69 sağlık memuru,

5 hemşire,

3 ebe ve birer diş tabibi,

diyetisyen, sağlık teknikeri ve psikolog.

Türkiye Halk Sağlığı kurumu, Türkiye hudut ve sahil sağlık genel müdürlüğü ile türkiye kamu hastaneleri kurumunda istahdam edilmek üzere tam tamına 11 bin 173 sözleşmeli personel alarak sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesini amaçlıyor.

Resmi Gazetede bugün 4924’e tabi sözleşmeli sağlıkpersonelinin hizmet birimleri yeniden belirlendi. Bu belirleme yapılırken, her yıl basın mensupları bu düzenlemeyi yanlış yorumlamakta ve sanki 11 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacağı şeklinde bir algı oluşturmaktadır. Oysaki yapılan sadece boş olan 5-10 pozisyonunun hizmet biriminin değiştirilmesinden ibaret.

4924’e tabi sözleşmeli sağlık personeli istihdamı uygulaması, 2003 yılında yürürlüğe konulmuştu.

Az gelişmiş ilçelerde sağlık personeli istihdamını sağlamak için yürürlüğe konulan sistem kapsamında çok sayıda personel alımı yapılmış fakat daha sonra sistemin kullanımından vazgeçilmişti.

Memurlar.net’in haberine göre ancak sistem kapsamında hala tabip unvanında personel istihdamı yapılması mümkün olduğundan, istihdam edilecek personelin hizmet birimleri, Kanunun 1. maddesi gereğince her yılBakanlar Kurulu kararıyla belirlenmektedir.

Bu belirleme yapılırken, her yıl basın mensupları bu düzenlemeyi yanlış yorumlamakta ve sanki 11 bin sözleşmelisağlık personeli alınacağı şeklinde bir algı oluşturmaktadır.

Oysaki yapılan sadece boş olan 5-10 pozisyonunun hizmet biriminin değiştirilmesinden ibaret.

Temmuz ayındaki düzenlemeyle, bugünkü düzenlemeyi karşılaştırdığımızda şunu görmekteyiz: Unvanlar sadeleşmiş, boş pozisyonlardan 5 veya 10’unun hizmet birimi değişmiştir.

Bunun dışında bir değişiklik yer almamakta olup 11 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacağı şeklindeki tespitlerin tümü yanlıştır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.