0 nüfuslu aile hekimliği

 0 nüfuslu aile hekimliği

 0 nüfuslu aile hekimliği
07 Eylül 2017 Perşembe 02:00

Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından değişik ortamlarda, aile hekimlerinin iş yükünün fazla olduğu kabulünden yola çıkılarak aile hekimi başına düşen nüfusun azaltılmasının planlandığı dile getirilmektedir. Çeşitli illerde bu amaçla sıfır nüfuslu (yeni ihdas) aile hekimliği birimlerinin açıldığı görülmektedir.

Yeni kurulan aile hekimliği birimlerinde göreve başlayacak aile hekimlerine bir yıl içerisinde 1000 nüfus üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. Bu nedenle yeni başlayan aile hekimlerinin bir yıl içinde kendilerine kayıtlı nüfus sayısını 1000 kişiye çıkarmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sözleşmeleri feshedilecektir. Yeni açılan birimler genellikle göç alan, nüfusu artan bölgeler değildir; aile hekimleri o bölgede çalışan aile hekimlerinin kayıtlı hastalarından kendine kayıt yapmak durumundadırlar.  Bu durum aile hekimleri arasındaki çalışma barışını ve ilişkilerini  bozucu etki yapacaktır.

Açılacak yeni birimlerin kayıta başlamasıyla, o coğrafyada halen aile hekimliği yapmakta olan meslektaşlarımızın kesin kayıtlı kişi sayıları hızla azalmaya başlayacaktır. Yeni bir ödeme yönetmeliği çıkarılmadan, katsayılar düzeltilmeden hasta sayısının düşürülmesi nedeniyle aile hekimlerinin ücretlerinde ciddi azalmalar ve hak kayıpları oluşacaktır. Oysa hepimiz biliyoruz ki, aile hekiminin nüfusunun azaltılması, aile hekimliği uygulamasının gerektirdiği iş yükünü karşılamak içindir. İş yükünü karşılayacak düzenlemeler yapılırken ücretlerin düşürülmesi hakkaniyetli değildir. Ayrıca, aile hekimliği sistemine geçilen ilk günlerle kıyaslandığında; daha önce yapılan katsayı düşüşleri, ücretlere yapılan çok düşük düzeydeki artışlar, enflasyona bağlı olarak genel giderlerdeki artışlar gibi nedenlerle aile hekimlerinin ücretleri ve alım gücünde ciddi azalmalar meydana gelmiştir.

İllerde sıfır nüfuslu yeni ihdas ve binası olmayan aile hekimliği birimleri oluşturmak yerine, ücret kaybı yaratmayacak şekilde, katsayılar ve azami nüfuslar belirlendikten sonra, çalışan her hekimden alınan azami nüfus fazlasıyla, yeni, diğer aile hekimlerinin nüfuslarına yakın nüfusu olan birimler oluşturulmalıdır. Atanan aile hekimi hasta aramak yerine aile hekimliğinin gerektirdiği çalışmayı yapmalıdır.

TTB olarak, Sağlık Bakanlığı’nı, hekimler arasında çalışma barışının bozulmaması konusunda hassas davranarak, aile hekimliği birimlerinin nüfuslarının azaltılması, ücretlerin korunması  ve iş yükünün eşit paylaştırılması için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.

Yeni açılan sıfır nüfuslu aile hekimliği birimleri çalışma barışını bozuyor!

https://www.personelsaglikhaber.net/.../yeni-acilan-sifir-nufuslu-aile-hekimligi-birimle...

16 Ağu 2016 - Yeni kurulan aile hekimliği birimlerinde göreve başlayacak aile hekimlerine bir yıl içerisinde 1000 nüfus üzerinden ücretlendirme yapılacaktır.

0 nüfuslu aile hekimliği - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/bakanlik/0nufusluailehekimligi-h766.html

İllerde sıfır nüfuslu yeni ihdas ve binası olmayan aile hekimliği birimleri oluşturmak yerine, ücret kaybı yaratmayacak şekilde, katsayılar ve azami nüfuslar ...

Aile Hekimi Ücretleri Düşürülüyor - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../aile-hekimi-ucretleri-dusuruluyor-h66770.htm...

13 Şub 2017 - THSK bu teklifi AHEF tarafından 3500 kişilik aile hekimliği pozisyonu planlamasının 2000 kişiye göre yapılmasının, yeni sanal(0 nüfuslu) AHB ...

Aile Hekimliğinde Köklü Değişiklikler - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../aile-hekimliginde-koklu-degisiklikler-h67514....

20 Nis 2017 - Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğini değiştiriyor. ... Aile hekimi nufüsu 2000-2500 dahi olsa yaptığı performans ile 4000 ...

0 nüfuslu aile hekimliği Arama Sonuçları - Personel Gazete Sağlık ...

www.personelsaglikhaber.net/index.php?m=arama...q= 0 nüfuslu aile hekimliği...

Aile Hekimleri 72 Değil 52 Saat Çalışacak Müezzinoğlu, Aile hekimlerinin basında yer alan 72 saat çalışmalarıyla ilgili sorulan sorunun üzerine bir açıklama ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.